Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
EuroCOP: ES pareigūnų pensinis amžius turėtų būti trumpinamas
2017-05-05

Europos policijos konfederacija (EuroCOP), apžvelgusi Europos valstybių pareigūnų išėjimo į pensiją amžiaus tendencijas, parengė rekomendacijas, kurios bus pristatytos Europos Parlamento ir Europos Komisijos atstovams.

 

EuroCOP prezidentė Angels Bosch teigia, kad daugelyje Europos šalių per pastaruosius keletą metų įvyko nemažai pasikeitimų, kurie tiesiogiai paveikė viešajame sektoriuje dirbančius policijos pareigūnus. Ne paslaptis, kad policininkai kasdien susiduria su pavojais, jiems reikalinga tiek fizinė, tiek psichologinė ištvermė. Pareigūnų darbo pobūdis gerokai skiriasi nuo kitų viešojo sektoriaus darbuotojų. Didelė dalis policijos pareigūnų tarnybą palieka vos sulaukę pensijinio amžiaus.

 

Lietuvos pareigūnų pensijos – vienos mažiausių Europoje

 

Nigel Dennis, Branduolinės civilinės policijos konfederacijos vadovo, pensijų klausimų kuratoriaus EuroCOP, teigimu, policijos sistema privalo prisitaikyti prie besikeičiančių nusikaltimų pobūdžio ir terorizmo grėsmių. Teroristinius išpuolius rengiantys asmenys yra jauni, todė, N. Dennis įsitikinimu, reikalauja ir naujos kartos policininkų, gebančių atremti grėsmes. Be to, patyrę, tačiau 40 ir daugiau metų sulaukę pareigūnai, nėra fiziškai pajėgūs lyginant su jaunimu, pradeda sirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis, valstybė investuoja didelę dalį lėšų į reabilitaciją.

 

Britų pareigūnų atstovas N. Dennis įsitikinimu, pensijinis amžius privalo būti trumpinamas, patyrusiems vyresniems pareigūnams suteikiamos tiriamojo ar kito panašaus pobūdžio pareigos arba išleidžiama į pensiją, o į jaunus pareigūnus investuojama daugiau.

 

Jungtinėje Karalystėje policijos pareigūnai į pensiją gali išeiti išdirbę 35 metus, gauna 75-100 tūkst. svarų (apie 88-118 tūkst. eurų) išeitinę kompensaciją ir ne mažiau nei 50 proc. buvusio atlyginimo dydžio pensiją. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovo Vladimir Banel teigimu, Lietuvoje situacija absurdiška – 25 metų tarnybos ir vos 27,5 proc. buvusio atlyginimo pensija.

 

EuroCOP teigimu, pareigūnų darbas kupinas pavojaus, įtampos ir padidintos rizikos, nes jie nuolatos privalo: 

 

  • - būti fiziškai ir psichologiškai pasirengę dirbti su įvairaus tipo žmonėmis, įskaitant ir tuos, kurie yra priklausomi nuo narkotikų ar alkoholio;

 

  • - prisitaikyti prie besikeičiančių grėsmių visuomenės ir jų pačių saugumui, tokių kaip, pavyzdžiui, terorizmas ir augantis smurtinių nusikaltimų skaičius;

 

  • - prisiimti atsakomybę už aplink mus vykstančius nusikaltimus, saugoti mūsų turtą, patruliuoti keliuose, tirti nusikaltimus ir pan.

 

  • - dirbti pamainomis ir saugoti visuomenę be pertraukų 24/7, o tai reiškia sutrikusį gyvenimo ritmą, nereguliarų miego režimą, blogėjančią sveikatos būklę, širdies ir kraujagyslių sistemos ir kitus sutrikimus.

 

Amžius ir fizinis pasiruošimas

 

Empirinių duomenų parodymai rodo, kad, peržengus 60 metų slenkstį, pajėgumas, leidžiantis palaikyti fizinę ištvermę bei pasiruošimą, yra organiškai sumažėjęs. Nepaisant esamos motyvacijos sportui ar noro užsiimti fizine veikla, metų atneštos ligos, sumažėjusi raumenų jėga ir judrumas, pakitusi plaučių talpa apsunkina judėjimą.

 

Be to saropenija – amžiaus sukeltas raumenų masės ir jėgos sumažėjimas – daro didelę įtaką vyresnio amžiaus policijos pareigūnams. Dėl šios ligos sukeltų lėtinių padarinių, vyresnio amžiaus darbuotojai netenka galimybės būti tokie pat fiziškai pajėgūs kaip jaunesnieji jų kolegos.

 

Amžius ir ligos

 

EuroCOP pabrėžia ir tai, kad vyresnio amžiaus žmonės turi padidėjusią riziką susirgti įvairiomis ligomis. Jungtinės Karalystės organizacija „The National General Practitioners Medical Framework“ paskelbė dažniausiai pasitaikančias ligas, kuriomis serga policijos pareigūnai.

 

Dažniausiai pasitaikančios ligos – astma, vėžys, koronarinė širdies liga, diabetas bei daugelis kitų. Šiomis ligomis rizikuoja susirgti 59 metų pareigūnai. Problemų su klubų ir kelio sąnario srityse daugiausiai turi žmonės, esantys amžiaus intervale 70-79, nuo jų nežymiai atsilieka 60-69 amžiaus metų moterys ir vyrai.

 

LIGA

VYRAI 59

VYRAI 69

MOTERYS 59

MOTERYS 69

Astma

8,13

8,84

11,46

12,24

Vėžys

2,12

5,58

4,8

7,97

Koronarinės širdies ligos

6,02

15,33

2,35

7,42

Lėtinės inkstų ligos

1,62

6,25

2,52

8,46

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos

2,02

5,82

1,99

4,71

Demencija

0,07

0,36

0,06

0,34

Diabetas

7,18

12,41

4,63

8,87

Hipertenzija

22,06

37,46

20,76

37,80

Insultas

1,74

5,18

1,27

3,5

NGPMF paruošta lėtinių ligų paplitimo pagal amžių lentelė

 

EuroCOP teigimu, 60 metų riba yra itin pavojinga gresiančių ligų atžvilgiu.

 

EuroCOP rekomendacijos

 

EuroCOP, vienijanti 35 Europos policijos profesines sąjungas, rekomenduoja neilginti policijos pareigūnų pensijinio amžiaus dėl padidėjusios kritinių ligų rizikos.  

 

EuroCOP prašo leisti Europos policijos pareigūnams dirbti tol, kol jie yra fiziškai pajėgūs tai daryti. Pareigūnai į pensiją turi išeiti oriai, dėl tarnybos pobūdžio nepradėję sirgti kritinėmis ligomis.  

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?