Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Europos pareigūnai reikalauja politikų prisiimti atsakomybę ir užtikrinti saugumą
2015-03-12

EuroCOP prezidentė Anna Nellberg Dennis atviru laišku kreipėsi į Europos poltikus, kuris šiandien buvo perduotas ir Lietuvos Respublikos Prezidentūros, Seimo, Vyriausybės, Vidaus reikalų ministerijos bei Teisingumo ministerijos atstovams. Laiške teigiama, kad dabartinės ir būsimos grėsmės visuomenei nebėra lengvai nuspėjamos ir apibrėžiamos ir tik kartu su solidarumu, bendradarbiavimu su piliečiais, policijos pajėgomis ir vyriausybėmis galėsime efektyviai reaguoti į kylančius pavojus.

Anna Nellberg Dennis nuomone, policijos pareigūnai, būdami saugios visuomenės globėjais, visoje Europoje kasdien rizikuoja. Jie atlieka savo pareigą – saugo piliečius nuo grėsmių ir vykdo nusikaltimų prevenciją. Neseniai vykusios žudynės Prancūzijoje, nusinešusios 17 žmonių gyvybes, tarp jų tris policininkų, ir kitos atakos yra tragiškas besikeičiančių saugumo grėsmių Europoje simbolis.

„Saugumo situacija Europoje ir Lietuvoje kasdien darosi vis sudėtingesnė. Terorizmas, Rusijos išpuoliai Ukrainoje, informacinis karas – šiandieniniai mūsų iššūkiai, su kuriais privalome kovoti. Norėdami turėti lygią kovą su nusikaltėliais, privalome būti tinkamai apsiginklavę ir pasirengę tiek fiziškai, tiek psichologiškai“, - įsitikinęs Vladimir Banel, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS), esančio EuroCOP sudėtyje, vadovas.

Seimas pavasario sesijoje prioritetai turėtų būti teikiami kariniam, informaciniam, socialiniam saugumui, prieš kelias dienas tvirtino Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. V. Banel apgailestauja, kad čia vėl buvo pamiršta teisėsauga ir vidinio saugumo stiprinimas, nors Prezidentės Nacionalinio saugumo grupės vyr. patarėjas praėjusių metų pabaigoje minėjo, kad 2015-aisiais bus skiriamas ypatingas dėmesys vidaus reikalų sistemai.

„Kiti aukščiausi šalies vadovai apskritai nėra apsisprendę, kokios teisėsaugos ir pareigūnų mums reikia. Todėl blaškomasi, vengiama sprendimų didinant finansavimą, priimant Vidaus tarnybos statutą, Policijos veiklos įstatymą, kurie leistų iš esmės pagerinti tarnybų veiklą“, - vardijo NPPSS vadovas.

Būtina suteikti reikiamus išteklius, mokymus ir įrangą

Pastaraisiais metais sumažinti policijos biudžetai taip pat reiškia mažesnį lėšų, skiriamų pareigūnų įrangai ir mokymams, kiekį. Pasekmės skaudžios – įrangos, uniformų, transporto priemonių, degalų trūkumas.

„Mokymų skaičius pareigūnams buvo gerokai sumažintas. Pastarieji reikalingi ne tik tam, kad policininkai praplėstų savo turimus įgūdžius, kurie atliepia kintančią Europos saugumo aplinką, bet ir būtų pajėgūs naudotis įranga, reikalinga kovoje su šiuolaikinėmis grėsmėmis“, - sako EuroCOP prezidentė.

NPPSS vadovas teigia, kad viena iš pagrindinių policijos pajėgų bėdų yra valdžios sprendimų dėl esminių teisės aktų priėmimo trūkumas ir finansiniai sunkumai. „Policininkų uždarbis už itin pavojingą darbą tikrai nėra pakankamas, trūksta motyvacijos“.

Anot Europos policijos atstovų, biudžetų ir darbo užmokesčio mažinimas turi didelį poveikį saugumui. Nors taupymo priemonių mastai Europoje labai skiriasi, atviros sienos reiškia, kad, mažėjant skiriamų lėšų kiekiui vidiniam valstybių narių saugumui, grėsmių poveikis pasireiškia gerokai platesniu masteliu.

Reikalinga bendra Europos policijos kultūra

EuroCOP pripažįsta, kad tarp kai kurių Europos valstybių policijos pajėgų egzistuoja esminiai skirtumai, suverenios valstybių narių teisės kontroliuoti savo teisėsaugą, tačiau mano, jog šiandienos realijos įpareigoja Europą priartėti prie bendros teisėsaugos kultūros.

„Tai turi atsispindėti atnaujintoje Vidaus saugumo strategijoje, paremtoje konkrečiomis siūlomomis priemonėmis ar veiksmais įvairiose srityse. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, geroji praktika, mokymai, žvalgybos duomenys, teisės aktų įgyvendinimas ir kita“, - teigia Anna Nellberg Dennis.

EuroCOP prezidentės teigimu, niekada negalėsime užkirsti kelio visiems žiaurios prievartos atvejams, o policijos pareigūnai priima savo darbo riziką sąmoningai. „Kad ir kaip būtų svarbu pripažinti, kad policininkai užima labai svarbų vaidmenį besikeičiant Europos saugumo aplinkai, diskutuoti su visomis suinteresuotomis pusėmis ir užtikrinti, kad policijos pareigūnai galėtų sėkmingai ir saugiai atremti šiuos naujus iššūkius drauge“.

EuroCOP kartu su jų sudėtyje esančiais Lietuvos atstovais ragina bendradarbiaujant su profesinėmis sąjungomis nedelsiant imtis sprendimų tiek nacionaliniu, tiek Europos Sąjungos lygmenimis.

EuroCOP atvirą kreipimąsi originalo (anglų) kalba galite rasti ČIA.

EuroCOP atvirą kreipimąsi lietuvių kalba galite rasti ČIA

Apie EuroCOP

Europos policijos konfederacija yra skėtinė organizacija, įkurta 2002 m. lapkritį Liuksenburge ir šiuo metu jungianti 35 Europos policijos profesines sąjungas ir darbuotojų organizacijas. EuroCOP atstovauja daugiau nei pusės milijono policijos pareigūnų interesus 27 Europos šalyse, kur sprendžiami įvairaus pobūdžio klausimai nuo tarpvalstybinio policijos bendradarbiavimo iki saugios darbo aplinkos. 

EuroCOP ir NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?