Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Europos policijos profesinės sąjungos nubrėžė policijos ateities gaires
2014-11-12

EuroCop prezidentės Annos Nellberg teigimu, neseniai atlikta apklausa parodė, kad policijos pajėgos atsidūrė rizikos grupėje visose Europos Sąjungos šalyse. „Ir tai nestebina, nes policijos biudžetai mažėja, pareigūnai jaučiasi demoralizuoti, nėra tinkamai pasirengę sudėtingam darbui, didėja traumų ir nedarbingumo atostogų skaičius“.

Europos profesinių pensijų sistemų geroji patirtis

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovai susitikime domėjosi įvairių Europos šalių profesinių pensijų sistemomis. Anot jų, artimiausiu metu Lietuvoje sistema gali kisti, todėl svarbu dalintis ir perimti gerąją patirtį iš Vakarų valstybių.

„Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje pareigūnas, atitarnavęs privalomai tarnybai skirtus metus, gauna mažiausiai 50-80 proc. buvusio atlyginimo, o tai jau oriam gyvenimui skirta pensija. Palyginimui, Lietuvoje išmoka tesieka 20 proc. Be to, britams siūlomos palankios sveikatos apsaugos, reabilitacijos paslaugos“, - pasakoja EuroCOP atstovas Lietuvoje Vytautas Bakas.

NPPSS atstovai pasakoja, kad Vakarų valstybės stengiasi užtikrinti pensiją, kuri būtų ne mažesnė nei vidutinis šalies atlygis. „Svarbu pabrėžti, kad toks mechanizmas galioja tik neprasižengusiems, nekorumpuotiems pareigūnams. Kitaip sakant, sudaryta motyvcinė sistema profesionaliam tarnybos atlikimui“, - NPPSS pirmininkas Vladimir Banel.

EuroCOP prioritetinės kryptys

Europos pareigūnus vienijančios profesinės sąjungos posėdyje identifikavo esmines problemas ir prioritetines veiklos kryptis, kuriomis visos šalys turi sutartinai dirbti.

„Po Europos Parlamento rinkimų pasikeitus europarlamentarams mūsų tikslas – parodyti politikams sąsajas tarp politikos sprendimų, kuriuos jie priima, tokių kaip ES apsauga, darbo valandų skaičius, profesinių sąjungų teisės, ir eilinio policininko, sunkiai dirbančio, kad išlaikytų savo šeimą ir vaikus. Net neabejoju, kad įrodyti tai nelengva ir užtrunks ilgai, tačiau einame teisinga linkme“, - kalbėjo Anna Nellberg.

Vidaus saugumo strategija. EuroCOP vienijančios profesinės sąjungos teigia, kad ES turėtų pereiti prie bendro vidaus saugumo priemonių nustatymo. Europos šalys raginamos dalintis gerąja praktika teisėsaugos pareigūnų mokymo, sveikatos ir saugos, įrangos, darbuotojų skaičiaus reguliavimo, policijos biudžeto ir paslaugų kokybės srityse.

Sauga ir sveikata. Policininkai kasdien susiduria su rizika savo sveikatai, todėl visapusiškam visuomenės saugumo užtikrinimui reikalingos tinkamos ir kiek įmanoma saugesnės darbo sąlygos. Be to, pareigūnų savižudybių skaičius vis didėja, o Lietuvos rodiklis vienas aukščiausių Europoje.

Europos šalys vis dažniau susiduria su skirtingu sveikatos ir saugos standartų taikymu pareigūnams ir kitiems darbuotojams. EuroCOP ragina dalintis patirtimi apie saugos ir sveikatos politikos ir įgyvendinimo pokyčius nacionaliniu lygmeniu. 

Profesinės sąjungos ir kolektyvinių derybų teisės. ES teisės aktai suteikia piliečiams laisvę jungtis į asociacijas, organizuoti kolektyvines derybas, tačiau kai kurios Europos šalys riboja arba net draudžia šias teises pareigūnams. EuroCOP teigimu, norėdami užsitikrinti teises, tokias kaip tinkamos darbo sąlygos, teisinga apmokėjimo sistema, turime pašalinti visas kliūtis ir siekti bendrų standartų Europoje. Be to, siūloma sudaryti derybų galimybes darbuotojų atstovams dėl kolektyvinių susitarimų įsteigiant veiksmingą ginčų sprendimo sistemą.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?