Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Kalėjimų sistemos pareigūnai: betvarkė privalo baigtis
2017-08-08

Korupcija, neskaidriomis atrankomis ir kitomis intrigomis apraizgyta bausmių vykdymo sistema, rodos, niekaip nepajuda iš starto vietos. Vis dar be vadovo balansuojančiam Kalėjimų departamentui kartu su visomis jo ydomis ir kone skurdžiausius atlygius valstybėje gaunančiais pareigūnais būtina generalinė tvarka ir esminiai pokyčiai, - įsitikinę pareigūnai.

 

Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, bausmių vykdymo sistema – gerokai supuvusi ir jai reikia vadovo „iš šalies“. Profesinių sąjungų atstovai sako, kad aukščiausių šalies vadovų dėmesys vos kelis tūkstančius darbuotojų turinčiai Kalėjimų sistemai signalizuoja apie dideles sistemos bėdas. 

 

Kalėjimų departamentas dar nuo šių metų pradžios neturi nuolatinio vadovo. Ilgą laiką buvo vilkinama atranka į vadovo pareigas, dabar nė neaišku, ar atranką laimėjęs asmuo bus paskirtas vadovauti. Pareigūnų atstovams buvo pavesta savo problemas spręsti su Kalėjimų sistemą kuravusiu Teisingumo ministerijos viceministru Donatu Matuiza, tačiau  jis visai neseniai atsistatydino. Tai, anot pareigūnų atstovų, be jokios abejonės kelia daug klausimų ir stabdo sistemos pažangą.

 

„Panašu, kad nei pati Teisingumo ministerija su ministre Milda Vainiūte priešakyje, nei juo labiau Kalėjimų departamentas ar pavienės įstaigos nėra pajėgios susitvarkyti, o sprendimų reikia čia ir dabar. Trūksta lyderystės ir elementarios vadybos. Seimo sesija artėja, o koks likimas laukia Tarnybos Kalėjimų departamente statuto ir naujos darbo užmokesčio sistemos taip ir lieka neaišku.

 

Ne kartą raginome Teisingumo ministeriją kuo skubiau teikti Statuto projektą. Šio įstatymo pakeitimas suteiktų galimybę keisti darbo užmokesčio sistemą, o kartu ir didinti atlygį.  Ne mažiau svarbu ir gerinti pareigūnų darbo sąlygas ir užtikrinti saugią bei sveiką darbo aplinką Atlyginimai sistemoje nuo šio mėnesio didėjo, bet tik simboliškai. Esminiams pokyčiams be Statuto kol kas galimybių nėra – Darbo užmokesčio sistema susieta su Valstybės tarnybos įstatymu”, - situaciją komentuoja Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstutis Pauliukas.

 

Jei situacija nesikeis, profesinės sąjungos žada telkti pareigūnų bendruomenę ir ieškoti kitų būdų, kaip paskatinti Teisingumo ministeriją ir aukščiausius šalies vadovus imtis operatyvių veiksmų.

 

Profesinės sąjungos kartu su praėjusios kadencijos Kalėjimų departamento ir Teisingumo ministerijos vadovybe Statuto projekte numatė pataisos įstaigų pareigūnų teisinio reguliavimo pakeitimus, aiškesnes vertinimo procedūras, darbo užmokesčio sistemos atskyrimą nuo Valstybės tarnybos įstatymo. Tai, anot pareigūnų atstovų, leistų didinti darbo užmokestį, kartu didinant tarnybos pataisos įstaigose patrauklumą.

 

Dėl ženkliai mažesnio nei kitose statutinėse įstaigose atlygio trūksta pataisos įstaigų pareigūnų. Šiuo metu sistemoje yra net 400 laisvų pareigybių. Minimalus nuteistųjų apsaugos ir priežiūros lygio užtikrinimas organizuojamas pasitelkiant kone perpus mažesnį pareigūnų skaičių. Vis dar dirbantiesiems užkraunami nežmoniški krūviai, už kuriuos papildomai neapmokama. Pataisos įstaigų pareigūnu tapęs jaunuolis, atskaičius mokesčius, uždirba vos 400 Eur.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?