Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Kreipimasis į valdžios vyrus: pasirūpinkite tais, kurie saugo visus mus
2014-10-20

NPPSS, susipažinęs su Finansų ministerijos pateiktu 2015 m. Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių reikalavimų patvirtinimo įstatymo projektu, pateikė savo pasiūlymus finansinių asignavimų valdytojams – Vidaus reikalų ministerijai, Teisingumo ministerijai. Profesinių sąjungų susivienijimas ne kartą yra atkreipęs dėmesį į tai, kad Lietuva labai smarkiai atsilieka nuo Europos Sąjungos šalyse esamų standartų kai kalbama apie statutinių pareigūnų atlygį už darbą bei jų socialinio bei fizinio saugumo užtikrinimą. Tai ypač aktualu šiuo metu, Lietuvai prisijungiant prie Eurozonos. Tapdama ES nare mūsų valstybė įsipareigojo užtikrinti aukštus statutinių įstaigų darbo standartus ir metas tuos įsipareigojimus pradėti vykdyti.

Be to, itin svarbus ir kitas aspektas: Rusijos agresija regione stiprėja. Krašto apsaugai finansavimas buvo padidintas ir toliau didės 2015 metais, tačiau visiškai aišku, kad vien krašto apsaugos pajėgos negali užtikrinti saugumo – tam bendrai turi veikti visos tiek vidinį, tiek išorinį saugumą užtikrinančios valstybės pajėgos. Svarbu ir tai, kad turint pakankamai aprūpintas ir motyvuotas vidaus saugumo pajėgas karinio konflikto apskritai galima išvengti.

NPPSS manymu ateinantiems metams turi būti numatytas bent 20 procentų didesnis nei šiemet finansavimas minėtoms struktūroms, o pareigūnų darbo užmokestis susietas su konkrečiais finansiniais rodikliais -  pvz., su BVP. Profesinės sąjungos itin didelį dėmesį kreipia į žemesniųjų grandžių pareigūnų darbo užmokestį, kuris, nors šiemet ir šiek tiek kilo, bet toli gražu nėra patenkinamas. O būtent šie pareigūnai atlieka svarbiausią darbą užtikrinant pagrindinę vidaus reikalų sistemos funkciją – visuomenės saugumą. Todėl pradėdamas tarnybą toks pareigūnas turėtų gauti ne mažiau kaip 2000 litų (atskaičius mokesčius). Tvarkos ir teisingumo partijos deleguotas ministras Alfonsas Dailis Barakauskas ne tik demonstruoja visišką neveiklumą, bet ir toliau, švelniai tariant, nesako tiesos, žadėdamas esą kitais metais pareigūnų atlyginimai dešimtadaliu padidės. Įdomu, kaip ketinama tokius pažadus vykdyti, jei planuojami kitų metų asignavimai iš biudžeto yra net mažesni, negu 2014-aisiais. Jei jau kalbant apie atlyginimų kėlimą dešimčia procentų, tai tokiais pažadais buvo žarstomasi projektuojant juos į šiuos metus. Deja, pažadai ir liko pažadais – pareigūnų atlyginimai pakilo vos penkiais – šešiais procentais. Likusius žadėtus apgailėtinus keturis procentus lyg ir reikėtų skirti kitąmet, tačiau vidaus reikalų ministras to užtikrinti, atrodo, negali. O pareigūnai negali ir neturi su tokia padėtimi taikstytis.

Todėl savo rašte NPPSS ne tik prašo Vyriausybę imtis iniciatyvos skirstant biudžetą didinti asignavimus vidaus reikalų, policijai bei bausmių vykdymo sistemai, bet ir inicijuoti derybas, kurių metu būtų galima apsvarstyti pateiktų pasiūlymų įtraukimo į įstatymo projektą bei kolektyvines sutartis galimybę. Susivienijimo vadovai tikisi artimiausiu metu susitikti su ministru pirmininku ir tai aptarti.

Dėl tokių nuostatų įtraukimo į kolektyvines sutartis problemų neturėtų kilti. Dar 2014 m. kovą buvo pasirašytas papildomas susitarimo protokolas „Dėl kolektyvinių derybų dėl Lietuvos policijos šakos kolektyvinės sutarties parengimo pabaigos“. Šalys susitarė kreiptis į Lietuvos Respublikos vyriausybę prašant imtis veiksmingų priemonių, kad būtų priimti skubūs valdančiųjų partijų politiniai sprendimai ir teisinės sistemos pokyčiai, skirti sukurti motyvuotą ir efektyviai veikiančią policiją.

Protokole numatytos prioritetinės priemonės, būtinos šiam pagrindiniam tikslui pasiekti. Pirmiausia, be abejo, kalbama apie finansavimą. Jau minėta, kad asignavimai turi būti ženkliai didinami ir tai turi būti daroma nuosekliai kasmet ypač atkreipiant dėmesį į darbo užmokestį. Taip pat protokole numatytos ir kitos svarbios gairės: pareigūnų saugos, aprūpinimo būtinomis priemonėmis, kvalifikacijos kėlimo garantijos. Itin svarbus dėmesys turi būti skiriamas pensijų sistemai, išėjusių į pensiją pareigūnų socialiniam prisitaikymui, profesiniam orientavimui, medicininei reabilitacijai ir pan.

NPPSS vadovai ne kartą yra akcentavę, kad politinės partijos turėtų atkreipti didesnį dėmesį į pareigūnų problemas. Per susitikimą su vienos iš valdančiųjų partijų – „Tvarkos ir teisingumo“ – vadovu Rolandu Paksu buvo parengtas bendradarbiavimo susitarimo projektas, kuris šiuo metu baigiamas derinti. Profesinės sąjungos pažymėjo, kad iki šiol nėra pilnai atkurtas 2008 metų finansavimas statutinėms organizacijos, nors apie šią problemą kalbama jau nebe pirmi metai. Dėl to kyla ir visos kitos bėdos: nepakankamas aprūpinimas, maži atlyginimai, netinkama sauga – net nebėra reikalo viską vardinti. R. Paksas sutiko, kad tokios problemos turi būti sprendžiamos kuo skubiau.

„Pasakysiu atvirai – nebematome prasmės kalbėtis su ministru. Manome, kad jis nepajėgia suprasti teisėsaugos sistemos bėdų, čia dirbančių žmonių rūpesčių ir imtis pokyčių. Bėda ta, kad D. A. Barakausko neveiklumo įkaitais tapo daugiau nei 20 tūkstančių statutinių Lietuvos pareigūnų“, - teigė NPPSS vadovas Vladimir Banel. Todėl susitikime su „Tvarka ir teisingumas“ vadovu norėta išsiaiškinti, ar tik ministrui nesiseka suvokti esamos padėties, ar jos nesupranta ir jo kolegos partijoje.

Susitikime su R. Paksu sutarta, kad „Tvarka ir teisingumas“ teisėsaugos sritį įtrauks į prioritetinių sričių sąrašą. Partijos pirmininko teigimu, VRM sistemos pareigūnų – policininkų, ugniagesių gelbėtojų, pasienio tarnybos pareigūnų – darbo užmokesčio didinimas turi būti vienas iš prioritetinių klausimų. Pareigūnai tikisi, kad, jeigu VRM ministras nesiima pavaldžių institucijų gerovės, veiksmų imsis jį delegavusi partija. 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?