Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Metinis interviu. NPPSS vadovas: mažais žingsniais judame link skandinaviškos teisėsaugos
2015-01-08

Kaip pasikeitė pareigūnų gyvenimas per pastaruosius metus? Kas tai lėmė?

Iš esmės situacija netapo ženkliai kitokia nei buvo 2012-2013 metais, tačiau galime pasidžiaugti tuo, kad įvyko esminiai pokyčiai, kurie, manau, atneš teigiamus rezultatus ateityje. Vieni svarbiausių – kolektyvinių sutarčių pasirašymas ir valstybės tarnybos statuto įstatymo projekto pajudėjimas iš mirties taško. Jau dabar turime apčiuopiamus rezultatus: keičiasi vadovų ir eilinių pareigūnų tarpusavio santykiai, nebėra baimės išsakyti tarnyboje kylančias problemas ir kartu jas spręsti. Jeigu bus priimti statuto pakeitimai, turėsime lankstesnę darbo užmokesčio ir socialinių garantijų sistemas.

Vidaus tarnybos statutas pagaliau pajudėjo iš mirties taško. Kaip manote, kas tai lėmė? Kada statutas gali būti priimtas ir kokią naudą jis atneš?

Ne vienerius metus pareigūnų bendruomenė stengėsi, kad procesas įvyktų. Praėjusiais metais NPPSS pateikė daugiau nei 60 siūlymų statutui, kuriais siekiama pagerinti pareigūnų gyvenimą. Mums svarbu, kad dokumentas būtų priimtas kuo greičiau kartu su nauja darbo užmokesčio sistema, socialinėmis garantijomis. Ne mažiau svarbūs ir kiti tikslai – užtikrinti skaidrios karjeros galimybes, tinkamą kompensaciją už pavojingas darbo sąlygas bei kuo ilgiau išlaikyti darbingą pareigūną, rūpintis ne tik gydymu ir jo kompensavimu, bet ir prevencija. Priėmus statutą, atsiras nauji instrumentai, darbo užmokesčio sistema taps lankstesnė, o tai leis dažniau motyvuoti pareigūnus, didinti atlyginimus, užtikrinti socialines garantijas. Jeigu siūlymai bus priimti pareigūnų kasdienybė, tikimasi, mažais žingsniais, bet panašės į skandinavų. Be to, šiais metais aiškiai pasakėme politikams, kad norėdami turėti motyvuotus, lojalius pareigūnus, turime išgirsti, ką jie kalba. Ir toliau sieksime, kad pradedantis tarnybą policininkas, pasienietis, ugniagesys gautų ne mažiau nei 580 eurų atskaičius mokesčius.  

Pasirašytos policijos ir kalėjimų departamento kolektyvinės sutartys, pradėta kalbėti apie  pasieniečių ir ugniagesių gelbėtojų tarnybų kolektyvines sutartis. Kokia tokių susitarimų nauda? Kokie ateities planai?

Sutarties tikslas – skatinti socialinę partnerystę, gerinti santykius tarp darbdavio ir profesinių sąjungų, sudaryti palankias, saugias, sąžiningas darbo sąlygas, derinti šalių interesus, stiprinti darbuotojų lojalumą, moralę, etiką ir skleisti vertybes. Policijos ir kalėjimų departamentuose atsirado svarbūs instrumentai, kurių pagalba kuriasi naujos tradicijos – nyksta priešprieša tarp vadovo ir pavaldinio, pareigūnai mokosi bendrauti, bendradarbiauti ir kartu spręsti problemas.

Sutartis suteikia teisinį pagrindą susėsti prie bendro stalo ir tartis, nustatyti prioritetus ir nepradėti tuščių ginčų teismuose. Nors tai ilgas procesas, tačiau rezultatus jau matome šiandien. Vadovai supranta, kad kuo labiau patenkintas ir motyvuotas, tuo geresnę ir kokybiškesnę paslaugą jis suteiks gyventojams ir įstaigai. Manau, pats pasirengimas sutarties pasirašymui, kurio metu vyko įvairūs susitikimai, mokymai, renginiai, derybos pareigūnus labai suartino, atsisakėme požiūrio „jeigu kas nors nepatinka, eik į teismą“. Svarbu ir tai, kad abi pusės – darbdaviai ir darbuotojai – ne tik turi žiūrėti viena kryptimi, rūpintis pareigūnų kasdienybe, bet ir atlikti konkrečius darbus, kurių yra nemažai. Be to, turi būti paruošti sutarčių įgyvendinimo planai, atliekama nuolatinė stebėsena.

Gerąją patritį perima ir kitos įstaigos – Priešgaisrinės apsaugos departamentas ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba jau pradėjo derybas dėl tokių sutarčių poreikio.

NPPSS nemažai kalbėjo apie vidinį šalies saugumą ir galimas grėsmes. Ar pavyko pasiekti rezultatų? Ar pareigūnai buvo išgirsti?

Įvairių ekspertų įžvalgos ir nesibaigiantys neramumai Ukrainoje rodo, kad šie metai Baltijos šalims itin pavojingi. Grėsmių akivaizdoje mes stengiamės atkreipti aukščiausių šalies vadovų dėmesį į vidaus reikalų sistemos pareigūnus, kurie, prasidės šalyje neramumams, turėtų imtis reikiamų priemonių. Šiuo metu pastebima tendencija visą dėmesį sukoncentruoti ties Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenė, kuriai praėjusiais metais padidintas finansavimas.

Pareigūnų iniciatyvos visada turi teigiamą poveikį, sulaukėme vadovų dėmesio, kurie pripažįsta, kad tiek vidinis, tiek išorinis šalies saugumas yra svarbūs. Kol kas nesulaukėme milijoninių išraiškų, tačiau tikimės, kad šie metai bus palankesni statutiniams pareigūnams, kurie sulauks didesnio dėmesio – jiems bus skirtos tinkamos priemonės ir reikiamas pasirengimas. Prezidentės patarėjas Valdemaras Sarapinas šių metų pradžioje sakė, kad asignavimai šiemet turėtų didėti ir Vidaus reiaklų sistemos tarnyboms, kurios susijusios su šalies gynyba. Tikimės, jog tai neliks tuščiais žodžiais.

Šių metų pabaigoje sulaukėme nemažai pasikeitimų: naujas Vidaus reikalų ministerijos vadovas ir jo komanda, Policijos generalinis komisaras, Kalėjimų departamento viršininko kėdė tuščia. Kaip vertinate pokyčius?

Žinoma, pokyčius vertiname teigiamai, nes į aukščiausią statutinių pareigūnų instituciją (Vidaus reikalų ministeriją) atėjo savo srities profesionalai, tačiau atsikvėpti nereikėtų, nes vien ministro paskyrimas problemų neišspręs. Būtinas ir politikų palaikymas, pagalba realizuojant naujas idėjas, siekius. Viliamės, kad nors ir kadencija trumpa, užteks laiko realizuoti tai, kas buvo užstrigę ne vienerius metus – statutas, kolektyvinių sutarčių funkcionavimas, finansavimo didinimo, socialinių garantijų gerinimo, saugos ir sveikatos, išeinančių į atsargą pareigūnų integracijos, reabilitacijos klausimai.

Tuo tarpu, policijos vadovas turėtų palaikyti savo pirmtako bendradarbiavimo ir sistemos reformų įgyvendinimo tempą. Tikimės, jog bus skiriamas ne mažesnis dėmesys pareigūnų darbo sąlygų ir motyvacijos gerinimui. Kalėjimų departamentas, vis dar laukiantis vadovo, turėtų sulaukti pokyčius, naujoves, naujų vadybos principų, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius įvaldžiusio žmogaus, kuris tęs buvusio vadovo darbus. Tikimės, kad Teisingumo ministras atviroje atrankoje, kurioje turi dalyvauti ir profesines sąjungos atstovas, pasirinks tinkamiausią vadovą į šį postą.

Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose šiais metais turėjome rezonansinių įvykių. Šiaulių tardymo izoliatoriuje lankėsi net pati Prezidentė. Kaip vertintumėte sąlygas įkalinimo įstaigose? 

Sąlygos išties labai prastos, tačiau pasigedome tiek Prezidentės, tiek aukščiausių šalies vadovų pozicijos dėl įkalinimo įstaigose dirbančių prižiūrėtojų sąlygų. Paradoksalu, tačiau Dalia Grybauskaitė kalbėjo apie visus, išskyrus pareigūnus. Mes sieksime, kad darbo aplinka ir sąlygos kiek įmanoma sparčiau keistųsi, tačiau čia būtinas ir politikų palaikymas, o ne vien piktinimasis ir  lozungai.

Šių metų balandį Lietuvoje vyko Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) vykdomojo komiteto posėdis. Kuo šis renginys buvo reikšmingas Lietuvos pareigūnams? Ar kolegos-pareigūnai iš užsienio sprendžia panašius klausimus?

Didžiausios ir įtakingiausios pareigūnus vienijančios organizacijos sprendimas surengti šį renginį Vilniuje buvo didelis NPPSS įvertinimas ir pripažinimas po gana trumpo narystės laikotarpio. Susitikimo metu turėjome galimybę susipažinti su Europos pareigūnų problemomis bei kėlėme vieningų Europos policijos standartų idėją. Manome, kad skirtingose šalyse tarnaujantys pareigūnai turėtų turėti aukštą kvalifikaciją, panašias darbo sąlygas ir priemones, darbo užmokestį ir socialines garantijas, jie turėtų būti rengiami pagal tokias pat ar vienodas programas.

Kolegos iš užsienio sprendžia panašius klausimus, tačiau senbuvės, pavyzdžiui, Vokietija, Norvegija, Švedija, Danija yra gerokai pažengusios. Būtent iš senbuvių galime mokytis, semtis gerosios patirties, nekartoti klaidų. Suomija ir Švedija šiuo metu yra mūsų siekiamybė, po truputį stengiamės ten veikiančius mechanizmus diegti ir Lietuvoje.

Europos policijos konfederacija (EuroCOP) vieningai plojimais priėmė NPPSS pasiūlytą rezoliuciją dėl  policijos atstovų teisių dalyvauti socialiniame dialoge, dokumentas pasiekė Prezidentūros, Vyriausybės ir Seimo vadovų rankas.

Prieš Prezidento ir Europos Parlamento rinkimus susitikote su kandidatais į postus. Kaip vertinate rinkimų rezultatus? Ar galime turėti vilties, kad sulauksime pokyčių per artimiausius kelerius metus?

NPPSS susitikimai su kandidatais į šiuos svarbius postus buvo istorinis įvykis, nes iki šiol pareigūnus atstovaujančios organizacijos nieko panašaus nedarė. Kad ir kaip būtų, rinkimų rezultatai buvo nuspėjami. Dabar belieka tikėtis, kad šalies vadovė šią kadenciją pagaliau skirs daugiau dėmesio teisėsaugai nei praėjusiais metais. Norėtųsi, kad situacija keistųsi, o D. Grybauskaitė ir kiti aukščiausi šalies vadovai, apsispręstų, kokios teisėsaugos ir saugumo lygio reikia Lietuvai ir palaikytų pokyčių siekį realiais darbiais. Šiuo metu svarbiausias Vidaus tarnybos statutas, Policijos veiklos įstatymo priėmimas, finansavimo didinimas viešajam saugumu užtikrinti, tikimasi su Prezidentės pagalba bus kiek įmanoma greičiau sėkmingai įgyvendinti tikslai.

Ką darysite kitais metais, kad pareigūnų gyvenimas būtų geresnis?

Kaip ir anksčiau svarbiausias tikslas – tarnybų patrauklumo, pareigūnų motyvacijos didnimas. Turime sukurti tokias tarnybas, į kurias norėtų ateiti nauji, veržlūs, iniciatyvūs žmonės, o patyrę profesionalūs darbuotojai tęstų savo darbus ir mokytų jaunąją kartą. Tam reikalingas didesnis finansavimas, darbo pobūdį atitinkantis darbo užmokestis, socialinės garantijos. Dėl šių priežasčių stengsimės, kad statutas kuo greičiau išvystų dienos šviesą, jam būtų skirtas finansavimas, o kolektyvinės sutatys funkcionuotų tinkamai.

Ko palinkėtumėte patiems pareigūnams?

Nepaisant to, kokio sunkumai, dvejonės, nestabilumo akimirkos užgriūtų, visada likite ištikimi tai idėjai, dėl kurios tapote pareigūnu. Nuolat būkite kovotojai, kovokite už savo idėjas ne tik parodydami pirštu į skaudžiausias vietas, bet ir prisidėdami prie jų sprendimo. Nuolat būkite aktyvūs, lyderiaukite ir judėkite į priekį!

 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?