Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
NPPSS sėmėsi gerosios patirties saugos ir sveikatos srityje Olandijoje
2015-06-02

Sauga ir sveikata – tiek darbdavio, tiek darbuotojo įsipareigojimas

Saugumo ir teisingimo ministerijoje vyko susitikimas su , kur aptarti pagrindiniai pareigūnų saugos ir sveikatos aspektai Olandijoje. Lietuvos atstovai domėjosi, kaip atrodo ir veikia pareigūnų saugos ir sveikatos modelis. Ministerijos atstovų teigimu, šis modelis vis dar kūrimosi būsenoje, sistema keičiasi, tačiau problemų išvengti vis dar nepavyksta. Profesinės sąjungos taip pat aktyviai dalyvauja modelio kūrime.

„Neseniai Olandijos policijos padaliniai, kurių turėjome net 25, buvo performuoti į vieną nacionalinę policiją. Vienas didžiausių pasiekimų saugos ir sveikatos srityje, galima sakyti, yra suvokimas, kad policijos pareigūno darbas turi itin aukštą rizikos laipsnį. Šis suvokimas mums padėjo sukurti saugos modelį, kuriame tiek darbdavys, tiek darbuotojas turi pareigą palaikyti stabilią tiek fizinę, tiek protinę sveikatos būklę.

Darbdavys privalo suteikti visus reikiamus mokymus, išsilavinimą, įrangą, tinkamą sveikatos apsaugą, kai policijos pareigūnas susiduria su fizinėmis ar protinėmis problemomis dėl darbo pobūdžio. Tuo tarpu darbuotojas privalo propaguoti sveiką gyvenimo būdą tam, kad galėtų tinkamai atlikti savo kaip pareigūno funkcijas“, - teigė Bea Marsman, Saugumo ir teisingumo ministerijos politikos formuotoja. 

Visi Olandijos darbdaviai privalo laikytis darbo sąlygų reikalavimų, įtvirtintų įstatymuose, kurie numato įpareigoja darbadavį pasiūlyti saugias ir sveikas darbo sąlygas savo darbuotojams. Vyriausybės inspektoriatas prižiūri šį procesą ir, jei būtina, skiria nuobaudas. Be šio visiems galiojančio įstatymo, saugumo ir teisingimo ministras neseniai nusprendė sukurti nuostatus, galiojančius išskirtinai tik policininkams. Pastarieji yra pagrįsti kariuomenės saugos ir sveikatos modeliu. Planuojama artimiausiu metu parengti nuostatus,

Ypatingas dėmesys – psichologiniam stabilumui

Šiuo metu itin daug dėmesio olandai skiria psichologiniams policijos pajėgų stabilumui palaikyti. „Policininkai susiduria su fizinės ir psichologinės stiprybės reikalaujančiomis situacijomis, tačiau jie privalo gebėti su tuo susitvarkyti ir tęsti darbą. Kai jie negali susitvarkyti su stresinėmis situacijomis, nukenčia jų tarnybinės funkcijos, be to, padidėja psicholiginių problemų rizika. Dėl šių priežasčių organizuojame mokymus ir kitas priemones tam, kad padidintume pareigūnų psicholiginį atsparumą“, - sakė B. Marsman.

Lietuviai domėjosi, ar Olandijos policija susiduria su pareigūnų savižudybių problemomis. Anot ministerijos atstovų, remiantis tyrimais, savižudybių problema nėra plačiai išplitusi policininkų tarpe. Nuo 2011 iki 2014 metų 21 policijos pareigūnas nusižudė, tarp kurių vienas priklausė kariuomenės, o likusieji – nacionalinei policijai. Tyrimai rodo, kad savižudybių priežastys daugialypės ir nulemtos ne tik streso, bet ir asmeninių priežasčių, problemų.

„Nuo 2012 metų kovo buvo įsteigtas nepriklausomas savižudybių registracijos punktas, kuris po kiekvienos pareigūno savižudybės atlieka tyrimą tam, kad išsiaiškintų, ar yra sąsajų tarp tokio sprendimo ir tarnybos.

Darbdaviai taip pat rengia mokymus vadovams, kurie turi gebėti laiku pastebėti psichologines problemas, stresą ar pasikeitusį asmens elgesį. Vadovai privalo pastebėti pasikeitusį pavaldinių elgesį ankstyvojoje stadijoje tam, kad užkirstų kelią savižudybei“, - pasakojo olandų ministerijos atstovai.

Olandijoje policijos pareigūnų profesinės sąjungos atstovauja daugiau kaip 90 proc. visų policijos pareigūnų, kurie yra nariais vienos iš keturių organizacijų. 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?