Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Policijos generalinis komisaras: galime prarasti realų šansą turėti motyvuotą policiją
2015-04-16

Kaip manote, koks yra policijos pareigūnų pasirengimas atremti šiandieninius iššūkius?

Manau, policijos pareigūnai pakankamai gerai pasirengę iššūkiams. Privalome būti nusikalstamumo priekyje, domėtis ir taikyti visas naujoves. Tam skiriame didelį dėmesį. Kriminalinės policijos biure neseniai atliktos pertvarkos, kurios leido susikoncentruoti būtent į naujos rūšies nusikalstamumo tendencijas ir grėsmes, tokias kaip terorizmas, nusikaltimai elektroninėje erdvėje ir panašiai.

Daug diskutuojama apie įvykius Ukrainoje, Rusijos grėsmę Baltijos valstybėms. Policininkai būtų vieni pirmųjų, kurie tiesiogiai su tuo susidurtų. Ar jie yra motyvuoti ir, esant reikalui, gintų tėvynę?

Neabejoju, kad visi pareigūnai yra savo šalies patriotai ir nedvejodami gintų savo šalį visomis įmanomomis priemonėmis. Mes analizuojame įvykius pasaulyje, tam ruošiamės taktiškai, dalyvaujame pratybose su kitomis institucijomis. Ar mūsų planai veikia tikrovėje, tikriname organizuodami netikėtus patikrinimus.

Visada norėtųsi, kad tos motyvacijos būtų ir daugiau. Bet galima suprasti ir pareigūnus, kuriems valdžia nuolat žada geresnius laikus, tačiau pažadai taip ir lieka neištesėti.

Tikimasi, jog Seimo pavasario sesijoje pavyks priimti naują Vidaus tarnybos statutą. Ką apie tai manote?

Labai daug tikimės iš statuto ir policijos veiklos įstatymo. Viliuosi, kad Seimo nariams užteks politinės valios priimti šiuos sistemai būtinus teisės aktus. Tai vienintelis šansas patobulinti policijos ir kitų pareigūnų veiklą, pakelti ją į visiškai naują lygį. Gaila, kad iš pirminio varianto dingo daug normų, ypatingai susijusių su socialinėmis garantijomis, tačiau statuto priėmimas yra būtinas. Jei jo nepriimsime dabar, prarasime realų šansą pakeisti pareigūnų veiklą.

Priėmus statutą galėsime padidinti pareigūnams atlyginimus, susieti juos su veiklos rezultatais, įvertinti geriausiai dirbančius ir juos motyvuoti, sutvarkyti pareigūnų rengimo sistemą, kad į policiją ateitų motyvuoti ir išsilavinę jaunuoliai, kuriems turėtumėme ką pasiūlyti.

Policijos generaliniu komisaru tapote kiek mažiau nei prieš pusmetį. Su kokiais iššūkiais susidūrėte? Ką pavyko padaryti?

Paskirti nauji jauni vadovai – nei vienam iš jų nėra keturiasdešimties metų. Keliame sau pačius aukščiausius tikslus, turime pasiraitoti rankoves ir kibti į darbus. O jų išties labai daug. Svarbiausias mūsų tikslas – kad kiekvienas šalies gyventojas jaustųsi saugus, o nukentėjęs gautų kuo kokybiškesnes policijos paslaugas.

Galiu pasidžiaugti, kad įvyko sėkmingas euro įvedimas, sklandus darbas savivaldos rinkimų metu, pagal naują sistemą pradėjo dirbti kriminalinė policija. Pradėjome diegti naujas tradicijas sistemoje – neformaliuose mūsų renginiuose atsisakome alkoholinių gėrimų. Darbuotojams siūlome alternatyvą – sudarome sąlygas sportuoti. Be to, sėkmingai pradėjome atsisakinėti perteklinių ataskaitų, tobuliname uniforminę aprangą, pakeitėme ir pradedame įgyvendinti naują policijos pastatų remonto tvarką, mažiname transporto priemonių skaičių, ypatingai vadovų tarpe ir administravimo padaliniuose.

Pradėtas vadovų kvalifikacijos tobulinimas, suaktyvinta policijos tarybos veikla, plačiau išnaudojamas policijos generalinio komisaro patarėjų institutas.Parengta tvarka dėl iškilmingo priesaikos priėmimo ir „naujoko paketo“ diegimo visose policijos įstaigose.Pradėjome kelis eksperimentus: operatyvinių grupių darbo organizavimo eksperimentą Kaune, darbo organizavimo su vienu pavaduotoju vadovu Raseiniuose. Eksperimentams pasiteisinus, bandysime tai diegti visoje sistemoje. Galiausiai, norėdamas geriau išsiaiškinti aktualias veiklos problemas, pradėjau lankyti apskritis.

Kokias sritis tobulėjimui matote tarnyboje? Ką darysite, kad pagerintumėte padėtį?

Noriu, kad policija būtų dar arčiau žmonių. Policijos patruliai privalo dirbti gatvėse ir keliuose, o ne sėdėti automobiliuose. Šioje vietoje dedame tašką ir sakome – daugiau taip būti negali. Nuo šiol tokius pažeidimus vertiname kaip šiurkščius darbo drausmės pažeidimus, taip pat bus vertinama ir vadovų veikla vykdant kontrolę.

Ypatingą dėmesį šiemet skirsime nukentėjusiam žmogui. Daugelį metų policijos klientas buvo teisės pažeidėjas, nusikaltėlis. Bet iš tiesų tikrasis policijos klientas yra nukentėjęs nuo teisės pažeidimo asmuo. Privalome galutinai sutvarkyti pareigūnų rengimo sistemą, tęsti kovą su korupciją viduje ir išorėje.

Labai svarbu integruoti informacines technologijas į kasdieninę veiklą, todėl planuojamevisus apylinkės inspektorius aprūpinti planšetiniais kompiuteriais, kad jie galėtų dirbti ne kabinetuose, o savo teritorijose. Privalome baigti diegti vieningą pajėgų valdymo sistemą į tarnybinius automobilius, kuri leistų dar operatyviau valdyti pajėgas ir kuo greičiau atvykti pas nukentėjusius. Tobulinsime apskričių policijos komisariatų struktūras: pavyzdžiui, planuojame optimizuoti budėtojų dalis – jos turi likti tik apskrityse, norime sujungti kelių policijos ir patrulių padalinius rajonuose. 

Pokyčiai numatomi ir sistemos viduje: tobuliname veiklos planavimą, mažinant bereikalingas ataskaitas ir biurokratizmą, ruošiamės reorganizuoti Policijos departamentą. Vietoje generalinio komisaro susitarimo su policijos įstaigos vadovu ir vertinamojo pokalbio paliekame tik vertinamąjį pokalbį, kurio metu būtų įvertinta policijos įstaigos veikla.

Planuojame sutvarkyti policijos komisariatus, kad į juos atėję žmonės ir juose dirbantys darbuotojai jaustųsi oriai. Nepamiršime savo tradicijų puoselėjimo, bet ir kursime naujas. Be to, toliau tęsime glaudų bendradarbiavimą su profesinėmis sąjungomis, šiuo metu policijos įstaigose pasirašomos kolektyvinės sutartys.

Kokią tarnybą jūs įsivaizduojate po 4-5 metų? Kokių pokyčių galime tikėtis?

Mano vizija bus nukreipta į šias pagrindines sritis: pareigūnų rengimo sistemos tobulinimas, pertvarkos viduje, stiprinant veiklos padalinius, saugios aplinkos kūrimas, kova su korupcija viduje ir išorėje, policijos kaip organizacijos reputacijos stiprinimas.

Norėčiau, kad žmonės, atėję į policiją, gautų tikslią informaciją, kurios jie pageidauja. Paskambinę į policiją telefonu, gautų aiškų atsakymą. Naudodamiesi policijos elektroninėmis paslaugomis, lengvai, greitai ir paprastai galėtų pranešti apie daromą nusikalstamas veikas ar teisės pažeidimus. Sieksiu, kad pabuvoję policijoje žmonės su jais bendravusius pareigūnus prisimintų kaip savo srities profesionalus, o policijos komisariatą – kaip malonią įstaigą, puikiai aptarnaujančią žmones.

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?