Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinė sąjunga: FNTT vadovas tik imituoja socialines derybas
2014-07-02

K. Jucevičius, atėjęs FNTT vadovauti po neteisėtai iš pareigų atleisto Vitalijaus Gailiaus, jau nuo pat pradžių daug kam kėlė abejones. Jau pats jo paskyrimas negalėjo neužkliūti: mat FNTT vadovas konkurso metu buvo atrinktas tik iš vienintelės kandidatūros – tai yra, paties Jucevičiaus. Nuo tada, kai jis pradėjo vadovauti tarnybai, vis labiau darosi panašu, kad FNTT tampa kažkokia įslaptinta, uždara įstaiga – kone kaip Pentagonas. Įkyriai savo norą bendradarbiauti siūlančios, kitaip tariant, „suįžūlėjusios“ profesinės sąjungos nuo to laiko atsimuša kaip į akliną sieną.

Net į paprasčiausius paklausimus FNTT reaguoja kiek arogantiškai, tiek ir paslaptingai. Šių metų pradžioje Nacionalinis profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) raštu paklausė FNTT, kaip ji ketina paskirstyti papildomai gautas lėšas, kokiu būdu bus keliami atlyginimai ir t.t. Visos kitos statutinės organizacijos tokiame paklausime jokių piktų kėslų neįžvelgė ir atsiuntė išsamius atsakymus. Vienintelė FNTT savo rašte trumpai drūtai pareiškė: „lėšos bus skirstomos pagal Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose numatytą tvarką“. Kitaip tariant – tai ne jūsų reikalas.

Šiemet gegužės 16 d., kaip jau minėta, VAITĮPS kreipėsi į FNTT siūlydama pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą. Rašte teigiama, kad iki šiol dialogas tarp profesinės sąjungos ir FNTT pasireiškė daugiausia tik konsultavimu bei informavimu.  VAITĮPS pabrėžė, kad socialinio dialogo vystymas yra naudingas abiem pusėms, tą rodo užsienio šalių, kur gyvuoja profesinės sąjungos, turinčios šimtametes tradicijas, praktika.  Tai geriausias būdas užtikrinti darbuotojų interesus.

„Pažymėtina, kad socialinės partnerystės formų įgyvendinimo priemonių įtvirtinimas bendradarbiavimo susitarime padėtų formuoti bendrą Jūsų vadovaujamos įstaigos bei Profesinės sąjungos poziciją dėl darbuotojų darbo organizavimo, darbo apmokėjimo sąlygų, socialinių garantijų užtikrinimo, tokiu būdu siekiant užkirsti kelią galimiems neigiamiems reiškiniams ateityje. Taip pat manome, kad bendradarbiavimo susitarime numačius socialinės partnerystės rėmimo priemones bei ikiteisminį ginčų nagrinėjimo mechanizmą, būtų galima išvengti individualių ginčų nagrinėjimo teismuose ir taip taupyti laiko, žmogiškųjų išteklių bei finansinius išteklius“, - rašoma dokumente.

Taip pat profesinė sąjunga pasiūlė surengti susitikimą ir aptarti aktualiausius klausimus ir galimą bendradarbiavimo sutarties pasirašymą.

Šie pasiūlymai buvo atmesti, kaip jau minėta, trumpu, bet daug reiškiančiu K. Jucevičiaus pasirašytu raštu.

K. Jucevičius atsisakymą grindžia Aukščiausiojo Teismo pateiktu įstatymo išaiškinimu, kad darbuotojų interesus pirmiausia atstovauja pačioje įstaigoje veikianti organizacija.  Tačiau ponas K. Jucevičius užmiršta du svarbius dalykus. Daugelis statutinių organizacijų, su kuriomis glaudžiai bendradarbiauja tiek NPPSS, tiek VAITĮPS, taip pat turi ir savo organizacija ir dažnai net ne vieną. Akivaizdu, kad minėtu AT išaiškinimu yra spekuliuojama. Štai vienoje iš didžiausių statutinių organizacijų – policijoje – veikia visa krūva profesinių sąjungų, tačiau tai Policijos departamentui netrukdo sėkmingai vystyti socialinį dialogą: neseniai galutinai susitarta dėl kolektyvinės sutarties pasirašymo. Todėl K. Jucevičiaus argumentai ne tik nepagrįsti, bet ir nekorektiški.

Ir antra, kas ne mažiau svarbu: ponas K. Jucevičius atsisakydamas bendradarbiauti pažeidžia savo pavaldinių, kurie yra VAITĮPS nariai teises. Juk darbuotojas turi teisę laisvai rinktis, į kurią profesinę sąjungą jam stoti, jei tik patenka į jos kompetencijos ribas ir turi teisę tikėtis, kad toji profesinė sąjunga jį gins. Tuo tarpu gynyba tampa komplikuota kai antroji pusė atkakliai atsisako bendradarbiauti.

Deja, tenka konstatuoti, kad FNTT tik imituoja socialinį dialogą tarp darbdavių ir darbuotojų. „K. Jucevičius yra iš klano tokių vadovų, kurie tik imituoja derybas, imituoja bendradarbiavimą tuo pat metu kurdami įvairiausius trukdžius. Dabartinė FNNT sudaryta situacija – tipiškas tokio imitavimo ir tokio vadovo pavyzdys. Labai noriu tikėti – ir manau taip ir įvyks – kad laikui bėgant tokių vadovų tiesiog nebeliks“, - sakė VAITĮPS pirmininkas Vytautas Lamauskas.

VAITĮPS informacija


DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
 


Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?