Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
S.Skvernelis: Vidaus saugumas taip pat svarbus
2014-06-16

- Kitąmet Vyriausybei teks ieškoti šimtų milijonų krašto apsaugai. Taigi, gali atsitikti taip, kad tų laukiamų pinigų reformai gali pristigti. Kas tada? - paklausėme Policijos generalinio komisaro Sauliaus SKVERNELIO.

- Valstybė turi prioritetus, priklausomus nuo vidaus ir tarptautinės situacijos. Kol kas neturiu pagrindo abejoti šita Vyriausybe, kad jai prioritetas yra vidaus saugumas. Tai ne ką mažiau svarbu negu išorinis saugumas. Tą patį rodo ir įvykiai Ukrainoje. Mes pateikėme Vyriausybei tas sumas, kurios nėra astronominės, o būtinos ir turime pagrindo manyti, kad sugebėsime apginti savo poziciją. Papildomai prašome būtino minimumo - apie 70 milijonų litų. Pinigai reikalingi pareigūnų atlyginimams, jų motyvacijai ir materialiniam aprūpinimui.

- Girdime jau nebe apie pirmą reformą policijoje. O kas iš esmės kriminalinėje policijoje pasikeistų po pertvarkos?


- Daug kas pasikeistų. Pirmiausia nusikalstamas veikas tirtų tie, kurie turi gebėjimų, patirties, įgūdžių, teritoriniai komisariatai, kurie turi specialiąją techniką, žinias. O veikas, susijusias su organizuotu nusikalstamumu, tirtų Kriminalinės policijos biuras. Nuo rugsėjo dirbs kriminalinė žvalgyba, bus kitaip organizuotas darbas su slaptaisiais bendradarbiais. Tą darbą atliks specialius kursus išėję pareigūnai ir bus orientuojamasi ne kaip anksčiau, į kiekybę, kai buvo reikalaujama turėti kuo daugiau informatorių, kurie atneštų daugiau medžiagos, bet į informacijos kokybę, kad ji būtų vertinga. Esminis dalykas, į nusikaltimų vietų apžiūras vyks apskrities operatyvinės grupės, jos tai darys kvalifikuotai. Ir, aišku, kriminalinė policija turės būti aprūpinta specialiąja technika, kurios dabar labai trūksta.

- Reformos rengėjai numatę, kad apskričių policijos komisariatų kriminalistai turės tirti sunkesnius nusikaltimus. Tačiau ir dabar, kilus rezonansiniam nusikaltimui, rajonų tyrėjams padėdavo apskričių kriminalistų pajėgos.

- Ką reiškia „padėdavo“? Vadinasi, reikalingi papildomi resursai, nes iš esmės tiria jau kiti žmonės. Reformos esmė ir yra, kad įvykus nusikaltimui į įvykio vietą iš karto turi būti nusiųsti tie, kurie yra pajėgūs jį ištirti. Nebereikės iš pradžių važiuoti vieniems, paskui antriems, o galų gale tyrimą perimti biuro pareigūnams. Aišku, manevravimo laisvė bus, bus rezonansinių nusikaltimų, kuriuos tirs Vyriausiasis policijos komisariatas arba biuras. Manome, 70 proc. veikų pavyks aiškiai sudėlioti ir niekas nesakys, kad čia mūsų, o čia ne mūsų byla.

- Esate sakęs, kad reforma atvers kelius kriminalistams siekti karjeros. Bet kas iki šiol trukdė tobulėti pareigūnams? Dabar, sako teisėsaugos pareigūnų federacija, jie bijo būti perkelti iš rajonų į didesnius miestus, o nesutikusieji būgštauja būti atleisti arba turėsiantys dirbti už du. Žmonės bijo prievartos.


- Vienas aštriausiai iškilusių klausimų, kad steigiant darbo vietas apskrities komisariatuose kažkam reikės į juos važiuoti. Bus tam tikras amortizacinis laikotarpis. Į tas pareigybes, kurios geriau mokamos, bus skelbiamos atrankos, jas galės užimti tie, kurie patys norės ir sugebės dirbti. Antra, bijoma, kad nors bus didesni atlyginimai, žmonėms padidės išlaidos kelionėms. Jeigu reikės važinėti, išlaidos bus apmokamos. Jeigu važinės daugiau žmonių, jeigu automobilyje bus užimta 75 proc. sėdimų vietų, jie galės važiuoti tarnybiniu automobiliu.

- Ar nepaskubėta žmonėms komisariatuose dalyti atleidimo lapelių, jeigu reformą teko pastūmėti į kitus metus ir dar neaišku, ar tam bus lėšų?


- Apie reformą Kriminalinės policijos biure buvo diskutuojama dar prieš metus, pertvarka pristatyta departamentui, apskritims. Profsąjungoms irgi buvo aiškinama, kas bus daroma. Kiekvieną savaitę vyko vaizdo konferencijos su apskričių komisariatais, kurie turėjo viską išaiškinti eiliniam pareigūnui. Buvęs biuro vadovas Algirdas Matonis apvažiavo visas apskritis, aiškino tuos dalykus. Aišku, žmonėms iš karto norisi žinoti, kokia bus pabaiga, todėl diskusijos labai aštrios. Klausomės nuomonių ir reformos eiga gali būti koreguojama.

- Tai kodėl pareigūnai įsibaiminę, netikri dėl savo ateities?


- Kiekviena pertvarka sukelia stresą ir nerimą. Labiausiai bijo, matyt, tie, kurie nemato būtinybės ką nors keisti, nori dirbti taip, kaip įprasta. Mes pamatėme, kad galbūt žemiausios grandies pareigūnams ne viskas išaiškinta. Atidėjus pertvarką keliems mėnesiams tai galima bus padaryti.

- Kodėl kriminalinės policijos reformos reikėjo laukti šitiek metų, kodėl ji nevyko, kai Lietuvoje siautėjo žiaurios gaujos?


- Anksčiau buvo deklaruojama, kad kriminalinė policija yra aukščiau už kitus policijos sistemos padalinius, deja, taip iš tiesų nebuvo. Viskam ateina savas laikas, turi subręsti ir pati policija, ir kitos institucijos. Reforma gal ne geriausias žodis. Vyksta pertvarka ir vystymasis. Aš savo darbuotojams sakau, kad pertvarka policijoje niekada nepasibaigs, nes mes turime reaguoti į vykstančius pokyčius. Dabar požiūris į kriminalinę policiją yra kitoks, į ją stipriai investuojama ir žmonės tai jaučia.

Parengta pagal savaitraštį "Respublika"

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/sskvernelis_vidaus_saugumas_taip_pat_svarbus/

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?