Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Ugniagesiai: savanorystės įteisinimas – žingsnis pirmyn, tačiau reikalingi aiškūs teisiniai sprendimai
2014-12-15

Gruodžio 11 d. įvykusiame susitikime dalyvavo PAGD direktorius Remigijus Baniulis, ji pavaduotojai Vygandas Kurkulis, Artūras Račkauskas, Vytas Kaziliūnas, departamento apskričių vadovai. Profesines sąjungas atstovavo S. Džiautas, Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos  tarybos narys Robertas Baltuška, tarybos narys Vytautas Aleksandravičius,  Šiaulių apskrities ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos vadovas Juozas Pocius, Klaipėdos apskrities profesinės sąjungos vadovas Arūnas Beniušis . Į susitikimą atvyko ir vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis bei jo pavaduotojas Artūras Norkevičius.

Kaip bus įgyvendinamos įstatymo pataisos ir organizuojama savanorių ugniagesių veikla, kalbėjo departamento  direktoriaus pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Vygandas Kurkulis. Jis pažymėjo, jog savanorių veikla jau įteisinta Latvijoje ir Estijoje, netgi Baltarusijoje yra savanorių, o geriausiai ši sistema veikia Lenkijoje. „Jeigu Lenkijos parlamente savanoriai ugniagesiai susivienytų į vieną frakciją, jie sudarytų daugumą jame“, - sakė V. Kurkulis.

V. Kurkulis paaiškino susirinkusiems, jog savanoriai ugniagesiai bus dviejų lygių – dalyvaujantys gaisrų gesinime ir dalyvaujantys šviečiamojoje profilaktinėje veikloje. Savanoriais, dalyvaujančiais gaisrų gesinime, galės tapti 18-65 m. piliečiai, jie turės atitikti tam tikrus sveikatos ir bendrojo fizinio pasirengimo reikalavimus. Taip pat turės būti numatytas savanorių mokymas ir kvalifikacijos tobulinimas, mokymo programos, pinigų kontrolės mechanizmas, tipinių funkcijų vykdymo tvarka, patvirtintas savanorių pažymėjimas ir ženklas bei apmokėjimas už laiką, praleistą mokymosi metu ir darbą incidentuose. Su savanoriais ugniagesiais bus sudaromos savanoriškos veiklos sutartys.

Norint tapti savanoriu ugniagesiu, dalyvaujančiu gesinant gaisrus, reikės pateikti prašymą savivaldybės ugniagesių tarnybai, pasitikrinti sveikatą ir bendrąjį fizinį pasirengimą, tada bus rengiami mokymai, reikės išlaikyti egzaminą ir jam bus suteikta teisė tapti savanoriu ugniagesiu. Sutartis savanoriškai veiklai bus pasirašoma 4 metams. Po 4 metų ją bus galima pratęsti.

Departamento direktorius R. Baniulis pažymėjo, kad nors finansavimas savanorių ugniagesių komandoms nuo 2006 m. vis didėjo, tačiau beveik visos lėšos buvo išleidžiamos atlyginimams. Įteisinus savanoriškąją veiklą bus galima dalį lėšų skirti technikos, kuri neretai yra apverktinos būklės, atnaujinimui. Ministras S. Skvernelis irgi teigė, jog didelį dėmesį skirs dviem iš svarbiausiųjų klausimų – savanorių ugniagesių bei Bendrojo pagalbos centro veiklai. Jis pažadėjo visokeriopą paramą, kad šios sritys galėtų veikti efektyviai.

S. Džiautas, pats ilgus metus dirbęs ugniagesiu gelbėtojų, neseniai išėjęs į pensiją, teigė, kad mielai taptų savanoriu ugniagesiu. „Profesinės sąjungos iš esmės pritaria šioms įstatymo pataisoms, tačiau jos neturi būti vykdomos drastiškai. Numatyta, kad savanoriškose ugniagesių komandose vietoje šiuo metu jose dirbančių devynių savanorių liks tik penki. Profesinių sąjungų tikslas – kad žmonės nebūtų atleidinėjami drastiškai, o, pavyzdžiui, išleidžiant juos į pensiją ir pan. Be to, atleidžiamiems ugniagesiams turės būti išmokamos išeitinės kompensacijos, siekiančios nuo 4 iki 6 mėnesių darbo užmokesčio dydį. Turi būti sudarytos ir sąlygos savanoriams ugniagesiams tinkamai dirbti, t. y., jų tiesioginis darbdavys esant reikalui privalo juos išleisti vykdyti savanorio ugniagesio pareigų. Įstatymas už tai numato darbdaviui kompensacijas. Turiu pabrėžti, kad bet kokiu atveju profesinės sąjungos suteiks savo nariams nemokamą teisinę pagalbą“, - sakė S. Džiautas. Jo teigimu, susitikimo metu vykusi diskusija buvo produktyvi, išsiaiškinta nemažai rūpimų klausimų. Profesinės sąjungos tikisi, kad užsimezgęs bendradarbiavimas su PAGD nenutruks.

 

LUGPSS unformacija.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?