Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: pareigūnai neketina tapti neatsakingų politikų įkaitais
2015-09-29

Šiandien, rugsėjo 29 d., patys pareigūnai ir centrinių įstaigų vadovai Vidaus reikalų ministerijoje diskutavo apie pokyčius sistemoje. Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad pareigūnai turi ypatingai svarbų laiką, kai gali priimti geriausius sprendimus ir sistemą pakeisti taip, kaip nori. Ar tikrai viskas taip paprasta?

Vidaus reikalų ministras, pasieniečių, policijos ir kitų įstaigų vadovai kaip uolūs, kantrūs mokytojai nuolat aiškina aukštose kėdėse sėdintiems „savo mokiniams“, ko reikia pareigūnams. O reikia jiems gerokai didesnio nei greitai su minimalia alga susilyginsiančio atlyginimo (kas nori dirbti gyvybei pavojingą darbą už tokį atlygį?) ir adekvataus šiandienines realijas atitinkančio aprūpinimo – ginklų, modernių transporto, nusikaltėlių tramdymo, sienos stebėjimo ir kitų priemonių.

Negalime ranka numoti ir į migracijos problemą Europoje, nes nežinome, kada pabėgėlių pliūpsnio saulauksime pas save. Bėda ta, kad šiandien tik 30 proc. Lietuvos sienos yra stebima vaizdo stebėjimo kameromis. Žinoma, pasieniečiai turi kitų priemonių ir karts nuo karto pagauna kokį nelegalą, tačiau ar jos pakankamai veiksmingos? Ar visuomenė gali jaustis saugi, kai net 70 proc. valstybės sienos stebima tik pro žiūronus, o nusikaltėliai dažnai turi modernesnes priemones nei pareigūnai?

Be kita ko visoje vidaus reikalų sistemoje vyksta esminiai pokyčiai: tiek Vidaus reikalų ministerija, tiek jai priklausančios įstaigos ruošiasi Vidaus tarnybos statuto įgyvendinimui, optimizuoja savo veiklą, ieško būdų didinti darbo užmokestį ir motyvaciją. Peržiūrimos darbuotojų atliekamos perteklinės funkcijos, kai kurių atsisakoma taip taupant lėšas, tačiau akivaizdu, kad sistema per pastaruosius penkerius metus kapstėsi kaip galėjo ieškodama būdų taupyti ir jau tapo panaši į nuvarytą arklį.

Visoje pokyčių grandinėje ne mažiau svarbus ir valstybės požiūris. Priėmus Statutą jo įgyvendinimui buvo skirta tik pusė reikiamos sumos. Neišvengiamai turi kilti ir atlyginimai: visų grandžių pareigūnams 30 proc., o pradedančiojo darbo užmokestis turi siekti 1000 eurų. Išsiversti be likusios finansavimo dalies tikrai nepavyks. Prasidėjus Seimo sesijai aukščiausi šalies vadovai blaškosi, o viešasis saugumas, panašu, taip ir netampa jų prioritetu. Belieka tikėtis, kad vienokiais ar kitokiais būdais pareigūnams pavyks aukštų kėdžių savininkams padėti suprasti, kas yra kas.

Artėja 2016 m. biudžeto svarstymai, kuriuose, žinoma, intrigų niekada netrūksta. Kad ir kaip būtų pareigūnų bendruomenė, nuėjusi ilgą kelią link pokyčių, pagaliau pradėję juos vykdyti, dabar sustoti negalės. Turėsime vėl suremti pečius ir vieningai siekti, kad teisėsaugos stiprinimui būtų skirtos papildomos lėšos, o pradedančio pareigūno atlyginimas siektų 1000 eurų. 

NPPSS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?