Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Vidaus reikalų ministerija vėl pademonstravo: galimi nusižengimai toleruojami
2014-09-03

Žinoma, psichologinį smurtą darbe labai sunku įrodyti. Todėl specialistai pabrėžia, kad tokiais atvejais tiesiog būtina į patikrinimą įtraukti psichologus, kruopščiai patikrinti kiekvieną įtartiną faktą ir ištirti visus šaltinius, ypač nesuinteresuotus. Tačiau kaip šiuo atveju pasielgė tiek FNTT, tiek ją dangstanti VRM? Ko gero nebus per drąsu pasakyti: begėdiškai.

Dar šių metų pavasarį VAITĮPS gavo signalų apie prieš vieną profesinės sąjungos narę, dirbančią FNTT, vykdomą psichologinį smurtą.  Į VAITĮPS kreipimąsi su prašymu tai ištirti FNTT teatsakė raštu, kurį galima apibūdinti viena fraze: „Nieko tokio nebuvo“, nors VAITĮPS žiniomis, net nebuvo atliktas tinkamas tyrimas.

Profesinės sąjungos turimais duomenimis, prieš FNTT pareigūnę Rasą Bernatonytę daugiau kaip metus laiko buvo vykdomas psichologinis smurtas įvairiomis formomis: grasinimais, terorizavimu, žeminimu, asmeninių savybių ir kompetencijos menkinimu ir pan. Tai tradiciniai mobingo metodai, siekiant suformuoti neigiamą FNTT vadovybės ir kolegų požiūrį į šią pareigūnę ir priversti ją išeiti iš tarnybos.

Pavyzdžiui, 2012 m. pabaigoje, pareigūnės teigimu, dėl neaiškių priežasčių dingo  jai skirtas laiškas, kuriuo buvo prašoma sumokėti 50 Lt baudą už pažeistas Kelių eismo taisykles. Todėl vėliau jai teko mokėti triskart didesnę sumą. Kai moteris bandė išsiaiškinti situaciją, tai, pasak jos, SUV vadovas Teisutis Milickis jai pareiškė, kad laišką ji esą gavusi iš savo tiesioginio viršininko NVTS vadovo Dariaus Noviko rankų ir jei ji tą neigs, jai bus tik blogiau. T. Milickio argumentas tokiam teiginiui buvo daugiau negu keistas: esą vadovas negali sakyti netiesos. Tad moterį jis tiesiogiai apkaltino melu. Tą pati jis, kaip teigiama, pasakęs ir FNTT vadovų – direktoriaus Kęstučio Jucevičiaus ir jo pavaduotojo Šarūno Rameikio – akivaizdoje, pristatydamas ją kaip nesąžiningą, kolegas šmeižiančią darbuotoją. Kaip teigia pati pareigūnė jai netgi tiesiai buvo pasakyta, jog ji nebegalinti dirbti FNTT. Reikia pastebėti, kad jos tiesioginis viršininkas Darius Novikas, kuris neva perdavė laišką, net nebuvo pakviestas į šį pokalbį. Savo atsakomajame rašte FNTT, švelniai tariant, ciniškai teigia, kad laiškas R. Bernatonytei buvo įteiktas. Ir baigta.

Iš karto po šio incidento R. Bernatonytei buvo liepta kasdien rašyti ir pateikti ataskaitas apie savo veiklą. Tyrėjai nuolat buvo prikaišiojama  esą kompetencijos stoka, darbo neefektyvumas– tokią savo išvadą pateikė jos tiesioginis viršininkas, jau minėtas D. Novikas, nors anksčiau dėl jos darbo jokių rimtesnių pastabų nebuvo pareikšta. Remiantis pirmosiomis ataskaitomis pareigūnei buvo nurodyta, kad jos darbas neintensyvus, o vėlesnės, turimais duomenimis, apskritai nebuvo vertinamos. Tris mėnesius R. Bernatonytė tuščiai gaišo laiką rašydama kasdienes ataskaitas, kas, žinoma, kenkė jos tiesioginiam darbui. Jai paprašius leidimo nutraukti ataskaitų rašymą T. Milickis liepė rašyti toliau ir po mėnesio atsiuntė išvadą, kurioje buvo pilna vien tik priekaištų ir kritikos. Galima pastebėti, kad R. Bernatonytės vadovai kažkodėl itin greitai pakeitė nuomonę apie jos darbą. Mat dar tų pačių 2013 metų pradžioje ji  buvo apdovanota „Už nepriekaištingą tarnybą“ ir tas pats D. Novikas ją tam apdovanojimui pristatė, t. y. , rašė teikimą.

Neapsikentusi tokio elgesio tyrėja perėjo į kitas, lygiavertes, pareigas. Tačiau prieš pat išeinant jai buvo pateiktas dar vienas „siurprizas“: tyrėjai viena pakopa sumažinta kvalifikacinė kategorija, dėl to jos atlyginimas sumažėjo dešimčia procentų.

Galima vardinti ir daugybę smulkesnių aspektų: pavyzdžiui, pareigūnei pradėjus tirti bylą ir į ją įsigilinus, byla buvo perduodama kitam tyrėjui, jai buvo pavedami skubūs darbai, kurie po to buvo atšaukiami, ji buvo barama už neįvykdymą pavedimų, kurių apskritai nebuvo gavusi ir t.t.

Kaip jau minėta, FNTT profesinę sąjungą informavo, esą nė vienas iš paminėtų faktų nepasitvirtino. Tačiau drąsiai galima teigti, kad joks kruopštus tyrimas atliktas nebuvo. Ne tik nebuvo pasitelkti psichologai, kurių dalyvavimas dažnai turi lemiamą įtaką įrodant psichologinio smurto buvimą. Patys “tyrimo” rezultatai buvo išdėstyti viso labo FNTT Imuniteto ir kontrolės skyriaus viršininko tarnybiniame rašte, kuris – ne tarnybinio patikrinimo išvada, o tik vada tokį patikrinimą atlikti. Bet tai, sakykime, viso labo formalumai, o ir VRM čia pažeidimo neįžvelgė. Kas kita kaip tas vadinamasis patikrinimas buvo atliekamas.

Minėtame epizode dėl dingusio laiško buvo apklausti keturi pareigūnai. Vieni tik matė kad toks laiškas buvo įdėtas į skyriaus, kuriame dirbo R. Bernatonytė, segtuvą, bet ne patį jai įteikimo faktą. Kiti du teigė laišką perdavę – tačiau jie galėjo būti suinteresuoti patikrinimo baigtimi. Pareigūnės  nesuinteresuoti kolegos net nebuvo apklausti. Reiškiant priekaištus dėl prasto darbo vėlgi buvo apklausti tik tyrimo baigtimi suinteresuoti asmenys – jos vadovai - o, pavyzdžiui, jos bylas kontroliavę prokurorai, galintys objektyviai vertinti darbą, palikti už borto. Kažkodėl tiriant faktus visais atvejais buvo apklausti tik tie pareigūnai, kurių pačių veiksmai turėjo būti tiriami, jau neminint to, kad pačios R. Bernatonytės niekas neapklausė. Apie kažkokį tyrimą ji sužinojo tik iš profesinės sąjungos teisininkų, kai šie gavo atsakymą iš FNTT. Todėl, pasak VAITĮPS pirmininko Vytautao Lamausko, tokį tyrimą galima vadinti tik imitaciniu. 

Liepos mėnesį VAITĮPS FNTT veiksmus apskundė VRM. Tačiau VRM visuose šiuose faktuose nieko netinkamo neįžvelgė. Ministro pasirašytu raštu profesinė sąjunga buvo informuota, jog tyrimas buvo atliktas tinkamai. Daugiau, neskaitant keleto grynai formalių, jei nepasakius – biurokratinių - paaiškinimų atsakyme nieko ir nebuvo.

Jau ne pirmą kartą teko įsitikinti, kad VRM kai kuriems vadovams leidžia kone viską: profesinės sąjungos ne kartą yra pabrėžusios, kad vidaus reikalų sistemoje vyrauja sustingimas, neveiklumas, atsirašinėjimai. Žinoma, tuo negalima kaltinti visų tarnybų, su ne viena iš jų bendravimas labai konstruktyvus. Tačiau, deja, FNTT, kaip ir pati ministerija, bei jų vadovai  tokiomis savybėmis nepasižymi. Pavaldinys krečia šunybes, o ministras jas ne tik toleruoja, bet ir dangsto.

VAITĮPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?