Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
VSAT ir profesinės sąjungos sutarė dėl kolektyvinės sutarties rengimo
2014-11-20

Kolektyvinė sutartis – susitarimas, reguliuojantis darbo bei su tuo susijusius kitus santykius įstaigos ar aukštesniu lygmeniu, sudaromas tarp darbuotojų ir darbdavių atstovų ir suteikiantis socialiniams partneriams abipuses teises ir pareigas.

Lietuvos pasienio pareigūnų profesinė sąjungos pirmininkas Vladimir Banel teigia, kad kolektyvinių derybų procesas skatina kompromiso paieškas tarp socialinių partnerių, o tai atveria kelią stabilumui bei socialinei taikai. Be to, kolektyvinėje sutartyje galima numatyti priemones darbuotojų apsaugai, papildyti įstatymų nuostatas, užpildyti spragas.

„VSAT kartu su profesinėmis sąjungomis galės susitarti dėl saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų sudarymo,darbo grafikų tvirtinimo, kasmetinių atostogų suteikimo eilės sudarymo tvarkos, priemokos dydžio už padidėjusį darbų mastą, darbo užmokesčio mokėjimo termino, tvarkos ar papildomų mokamų atostogų suteikimo tvarkos ir kitų sąlygų“, - pasakoja V. Banel.

Geroji patirtis: pasirašytos kolektyvinės sutartys Kalėjimų ir Policijos departamentuose

Šiais metais pasirašytos net dvi istorinės kolektyvinės sutartys Kalėjimų ir Policijos departamentuose. Profesinių sąjungų teigimu, labai svarbu, kad vyktų efektyvus socialinis dialogas tarp darbdavių ir darbuotojų. Tuo tarpu kolektyvinės sutartis atveria kelią bendravimui ir bendradarbiavimui, galimybę tartis su įstaigų vadovais dėl darbo sąlygų, finansavimo ir kitų svarbių dalykų.

Kalėjimų departamente šių metų liepą pasirašyta bausmių vykdymo sistemos šakos kolektyvinė sutartis, po kurios profesinių sąjungų atstovai buvo atviri – tai istorinis įvykis ne tik Lietuvos pataisos įstaigose dirbantiems žmonėms, bet ir visai šalies teisėsaugai.

Pasirašyta sutartis įnešė daug naujovių į bausmių vykdymo sistemą. Numatyta, kad Kalėjimų departamente ir jam pavaldžiose įstaigose, kuriose veikia profsąjungos, bus įsteigti du kolegialūs organai – Darbuotojų valdymo komitetas ir Derybų komitetas, į kuriuos bus paskirti administracijos ir profesinių sąjungų atstovai. Sutartis taip pat apibrėžia socialinių bei ekonominių darbuotojų teisių ir garantijų užtikrinimą, darbo organizavimo, darbuotojų skatinimo, drausminių nuobaudų skyrimo, socialinių garantijų ir kitus visiems bausmių vykdymo sistemos pareigūnams svarbius klausimus.

Tuo tarpu Policijos departamente kartu su kolektyvinės sutarties pasirašymu Policijos departamente prasidejo naujas raidos etapas, kuriant naujas bendravimo ir bendradarbiavimo tradicijas tarp departamento ir profesinių sąjungų. Sutartis suteikė galimybę daug paprasčiau spręsti iškylančias problemas, o patiems pareigūnams suteikta galimybė turėti geresnes darbo sąlygas.

Tikimasi, kad sutartis padės Lietuvos policijai siekti strateginių tikslų, o siekiant juos įgyvendinti, bus sukurtos patrauklios darbo sąlygos, užtikrinančios policijos darbuotojų socialines, ekonomines garantijas, skaidrią atrankos, mokymo ir kvalifikacijos tobulinimo, karjeros politiką. Pati sutartis apibrėžia šalių teises ir pareigas keičiantis informacija, keliant kvalifikaciją ir siekiant karjeros, organizuojant tarnybą bei darbuotojų poilsį, stiprinant darbuotojų socialines garantijas.

LPPPS informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?