Lietuva gyvena geopolitinės įtampos šešėlyje. Investicijos į krašto apsaugą – būtinos ir sveikintinos, tačiau valstybės gynyba neapsiriboja vien kariuomene. Visuomenės saugumas ir atsparumas pirmiausia priklauso nuo tų, kurie kasdien saugo mūsų sienas, užtikrina viešąją tvarką, gesina gaisrus ir reaguoja į ekstremalias situacijas. Kalbame apie policijos pareigūnus, pasieniečius, viešojo saugumo tarnybų darbuotojus ir ugniagesius gelbėtojus.
Tačiau šių tarnybų padėtis kelia nerimą. Trūksta pareigūnų, o dirbantieji susiduria su nuolat augančiu krūviu, neadekvačiu darbo užmokesčiu ir neužtikrinta ateitimi. Pareigūnai palieka tarnybą nesulaukę net 25 metų stažo – tai rodo ne tik motyvacijos stoką, bet ir sistemines problemas, kurias per ilgai ignoravo sprendimų priėmėjai.
Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) įspėja: jei ši tendencija nesikeis, mūsų valstybė susidurs su rimta vidaus saugumo krize. Nebus kam patruliuoti gatvėse, reaguoti į incidentus pasienyje ar gesinti gaisrus. Ar esame tam pasiruošę?
Šią savaitę NPPSS atstovai susitiko su socialinės apsaugos ir darbo ministre Inga Ruginiene, Seimo nariu Karoliu Neimantu bei ministerijos komanda. Susitikime buvo akcentuota būtinybė nedelsti – pareigūnų motyvacija turi būti stiprinama ne tik priedais, bet ir ilgalaikėmis garantijomis. Vienas iš siūlymų – po 20 ir 25 metų tarnybos proporcingai didinti pensijų skaičiavimo vienetą, taip paskatinant pareigūnus likti sistemoje ilgiau.
Ministrė pripažino problemas, tačiau kol kas prioritetas skiriamas krašto gynybos finansavimui. NPPSS pozicija aiški: be investicijų į vidaus saugumo tarnybas, krašto gynyba bus skylėta kaip sietas.
Kaip pabrėžė NPPSS pirmininkas S. Džiautas: „Jeigu norima tinkamai pasiruošti krašto gynybai, šito nepavyks padaryti neinvestavus į policijos, sienos apsaugos, viešojo saugumo ir ugniagesių gelbėtojų įstaigas bei neužtikrinus šių pareigūnų garantijų.“
Tam pritaria ir Seimo narys K. Neimantas: „Būtina esantiems ir buvusiems pareigūnams skirti papildomą dėmesį – kad dirbantys turėtų viską, ko reikia saugumo užtikrinimui, kad jie būtų motyvuoti kuo ilgiau tarnauti Tėvynei, o ekspareigūnams – kad būtų užtikrinta ori pareigūno pensija.“
Šiandienos sprendimai nulems, ar rytoj mūsų vaikai galės gyventi saugioje Lietuvoje. Politikai turi suprasti – vidaus saugumo sistemą reikia stiprinti čia ir dabar. Nes be žmonių, kurie kasdien rizikuoja savo gyvybe dėl mūsų, jokios gynybos nebus.