Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
"Atsisakyk greituko" vykdo tikslus - paskolų refinansavimui skirta jau virš milijono
2013-08-11

Svarbiausia, jog apsukos artimiausiu metu neturėtų mažėti. Kredito unijų atstovai viliasi, kad refinansavimo procesas ir toliau vyks aktyviai, o refinansavimui skirta suma išaugs bent keturis kartus.

Bene aktyviausiai greitųjų vartojimo kreditų bendrovių paskolas refinansuoja Pareigūnų kredito unija, jau išdavusi 465 tūkstančius litų paskolų iš „greitukų“ gniaužtų bandantiems ištrūkti žmonėms. Kauno kredito unija išdavė 316 tūkstančių litų tokių paskolų, o Vilniaus taupomoji kasa - beveik 300 tūkstančių litų.


Vidutinis refinansuojamos sumos dydis siekia 7 tūkstančius litų.

„Džiaugiamės pirmaisiais rezultatais. Jie patvirtina, kad akcija „Atsisakyk greituko“ žmonėms yra ir reikalinga, ir naudinga. Kitaip ir negali būti, juk greitųjų vartojimo kreditų bendrovių paskolos už kredito unijų išduodamus kreditus kartais būna brangesnės iki dešimties kartų“, - teigė Kauno kredito unijos administracijos vadovė Ernesta Ramaškaitė.


Pasak E. Ramaškaitės, žmones stebina kredito unijų palūkanų norma. Vidutiniškai ji būna mažesnė apie dešimt kartų, o mėnesinės įmokos, gavus paskolos refinansavimą, sumažėja beveik penkeriopai.
 

„Dažnai matome situaciją, kuomet žmonės greitukų paskolomis dengia kitus ankščiau panašiose bendrovėse imtus kreditus. Ištrūkti iš tokio išburto rato nėra lengva. Be to, jau susidūrėme su atvejais, kuomet žmonių turimi įsipareigojimai greitukams bei mėnesiniai mokėjimai už juos viršija gaunamas pajamas. Todėl galimybė pasinaudoti refinansavimo paslauga tampa naujo gyvenimo pradžia. Greitųjų kreditų vartotojams suteikiame galimybę uždaryti visas nesuvokiamai brangias paskolas ir turėti vieną žymiai pigesnį ir lankstesnį kreditą, atitinkantį jo finansines galimybes ir poreikius“, - pasakojo E. Ramaškaitė.
 

Greitųjų vartojimo kreditų bendrovės į užburtą paskolų ratą kasdien įtraukia per 1000 Lietuvos gyventojų.
 

Lietuvos banko tyrimo duomenys rodo, kad kas penktas dirbantis Lietuvos žmogus yra prasiskolinęs greitųjų paskolų bendrovėms. Vien 2012 metais Lietuvos gyventojai su greitųjų paskolų bendrovėmis sudarė 255 tūkstančius sutarčių už daugiau nei 208 milijonus litų.
 

Akcijos „Atsisakyk greituko“ koordinatorės Aurelijos Šataitėgs teigimu, akcija ypač sėkminga tose kredito unijose, kurios yra susikūrusios stipriose bendruomenėse.

„Tai reiškia, kad informacija apie mūsų akciją sėkmingai sklinda iš lūpų į lūpas, - kalbėjo A. Šataitė. - Iš pas mus besikreipiančių žmonių istorijų žinome, kad pirmasis jų greituko kreditas dažniausiai imamas prispyrus didesnei ar mažesnei bėdai - susirgus patiems ar artimiesiems, tiesiog sumažėjus darbo užmokesčiui ir nutarus remontuoti būstą. Tačiau akivaizdžiai melagingos greitukų reklamos matyt suklaidinti jie neįvertina galimų pasekmių - palūkanų ir mėnesinės įmokos dydžio, kitų paslėptų mokesčių. Paskolų kilpa ima veržti vis labiau, o žmonių įsiskolinimai greitųjų kreditų bendrovėms kartais siekia ir keliasdešimt tūkstančių litų“.
 

Akcija „Atsisakyk greituko” inicijavusios kredito unijos ne tik siūlo vartotojams refinansuoti greitukų kreditus, bet ir rekomenduoja inicijuoti socialinę informacinę kampaniją apie grėsmes, susijusias su neatsakingu skolinimusi, imtis teisinių-organizacinių veiksmų, kad greitųjų kreditų reklama būtų prilyginta alkoholio bei tabako gaminių reklamai ir rodoma tik po 23 valandos, riboti Greitųjų kreditų bendrovių darbo laiką ir sulyginti jį su kitų vartojimo paskolas išduodančių finansų įstaigų darbo laiku, taip pat riboti skolinimą poilsio dienomis ir nakties metu bei uždrausti greitųjų paskolų reklamą nacionalinio transliuotojo eteryje.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?