Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
„Europol” valdybos generalinis direktorius: nelegalios migracijos stabdymui ES svarbu laikytis centralizuoto požiūrio
2016-05-05

Praėjusiais metais į Europos Sąjungą (ES) nelegaliai pateko virš milijono imigrantų. 90 proc. imigrantų kirto išorinę ES sieną padedant nusikaltėliams. Migrantai pripažįsta, kad jiems pagalbą pasiūlė nusikalstamos grupuotės.

Nusikaltėlių tinklai greitai pajuto, kad nuo karo, persekiojimų ar skurdo bėgantys žmonės yra atsidūrę beviltiškoje situacijoje ir paskubėjo naudotis jų bejėgiškumu. Žmonių kontrabanda tiesiog suklestėjo. Tai yra šiuo metu greičiausiai augantis nusikalstamas verslas, kurio vien 2015 metų apyvarta matuojama nuo 3 iki 6 milijardų eurų. Susikūrė visas reikalingas servisas: dokumentų gamyba, gabenimas laivais ar pervežimai, pinigų pervedimai ir kiti dalykai, užtikrinantys neteisėtą patekimą į trokštamą šalį.

Siekdami sukurti legalias priedangas, kontrabandininkai steigia realias įmones, pavyzdžiui, įdarbinimo ar kelionių agentūras. Norintys emigruoti surenkami naudojant socialinius tinklus, pavyzdžiui, Facebook. Nugabenus migrantus į ES, vyksta tolesnis jų pervežimas sąjungos viduje.

Daugiausiai migrantų patenka į ES vandens keliais ir išsilaipina Graikijos, Italijos, Ispanijos pakrantėse. Toliau jie keliauja link turtingųjų ES šalių: Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Skandinavijos šalių. Įvairiuose kelionės etapuose juos „aptarnauja“ skirtingi veikėjai: netikri įdarbinimo agentūrų atstovai, nelegalūs vežėjai, pinigų plovėjai.

Žmonių kontrabanda yra sudėtingas, kompleksiškas nusikaltimas. „Europol“ pastebi, kad žmonių kontrabanda yra tampriai susijusi su narkotikų platinimu, nuosavybės perėmimu, žmonių grobimu. Migrantai yra labai pažeidžiami ir nusikaltėliai tuo naudojasi. Pasipriešinti negalintys žmonės išnaudojami nelegaliam darbui, prostitucijai, narkotikų platinimui. Tarp žmonių kontrabandininkų ir teroristų gali būti ryšių, teroristai gali naudotis nelegalios migracijos tinklais, kad patektų į Europos Sąjungą.

„Europol“ pernai vykdė akcijas, nukreiptas prieš organizuotas nusikaltėlių grupes, kurios užsiima žmonių kontrabanda. Viena akcija „Tantaluf“ įvyko pernai lapkritį. Ji buvo nukreipta prieš albanų pervežimą į Jungtinę Karalystę. Buvo stebimi du migracijos keliai: vienas iš Turkijos ar Graikijos per Belgiją į Angliją. Šiuo keliu žmones veždavo čekai arba slovakai vairuotojai. Antras kelias ėjo iš Bulgarijos ar Serbijos per Čekiją ir Vokietiją iki Anglijos keltu arba traukiniu. Akcijos metu buvo įvykdyti 8 areštai, išduoti 6 europiniai arešto orderiai, atlikta 10 kratų.

Gruodžio mėnesį įvyko kita operacija „Mahmoud/Jamal“. Šios operacijos metu buvo siekta sustabdyti sirų pervežimą Balkanų keliu į ES. Manoma, kad nuo 2013 metų šiuo kanalu buvo kasdien pergabenama apie 100 žmonių ir jį organizavusi grupuotė uždirbo apie 10 mln. eurų. Buvo nustatyti 23 įtariamieji, įskaitant ir pagrindinį organizatorių.

Rezultatų pernai metais „Europol“ padėjo pasiekti interneto įrašų ir socialinių tinklų analizė, ES šalių narių pranešimai saugiais informacijos kanalais (pranešimų kiekis išaugo 30%), tarptautiniai tyrimai. „Europol“ pernai įvardino 40 tūkst. įtariamųjų, surado 140 tūkst. įtartinų įrašų internete, atliko virš 1,5 tūkst. tarptautinių tyrimų, įvardino daugiau kaip 100 įtartinų laivų. Visa tai koordinuoja apie 50 „Europol“ Europos migrantų kontrabandos centro specialistų.

„Europol“ laikosi pozicijos, kad nelegalios migracijos stabdymui ES svarbu laikytis centralizuoto požiūrio, jungti ir derinti įvairias priemones ir visų ES šalių narių ekspertines pajėgas, taip pat teikti paramą karštuose taškuose dirbantiems pareigūnams bei visoms ES šalims narėms. 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?