Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Į pensiją išėjęs Lietuvos pareigūnas kalafioro sau leisti negali
2016-05-13

Gegužės 11-12 dienomis Vilniuje vyko Lietuvos ir stambiausių Norvegijos profesinių sąjungų ir profesinių pensijų fondų, Vidaus reikalų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovų konsultacijos. Renginio organizatorius Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) domėjosi profesinių pensijų fondų, pačių pensijų mokėjimo veiklos principais Skandinavijos šalyse ir galimybe juos pritaikyti Lietuvoje. Anot NPPSS atstovų, visos prielaidos ir įstatyminė bazė jau yra sukurta, belieka imtis veiksmų.

NPPSS vadovas Vladimir Banel teigia, kad lietuviškos pareigūnų pensijos dydis yra visiškai neadekvatus, atsižvelgiant į šiandieninę ekonominę situaciją. Kainos kyla nuolat, o policininkų, ugniagesių, pasieniečių pensijos padidėjo simboliškai. Anksčiau į pensiją pareigūnas galėjo išeiti po 20 metų tarnybos ir už tai gaudavo vos 20 proc. buvusio atlygio, dabar – po 25 metų su 27,5 proc. išmoka. 

„Ženkliai pensijų dydžiu atsiliekame net nuo pačių artimiausių savo kaimynių. Mūsų pareigūno pensija šiuo metu prilygsta pašalpai ir žmogui už tokią sumą šiandien Lietuvoje tiesiog neįmanoma pragyventi. Mums ypatingai svarbu Lietuvoje diegti gerąją pažangių Europos valstybių patirtį“, - kalba V. Banel.

V. Banel sako, kad pareigūnų pensijos turėtų sudaryti mažiausiai 50 proc. buvusio atlyginimo. „Norime į šią problemą atkreipti Vyriausybės ir Seimo narių dėmesį ir raginame bendrai ieškoti sprendimų, kaip galima būtų pensijas padidinti artimiausiu metu tiek trumpuoju, tiek ilguoju kelerių metų laikotarpiu. Vienas iš sprendimų  galėtų būti profesinių pensijų fondas, kuriame būtų kaupiamos papildomos lėšos siekiant užtikrinti didesnes pensijas. Užsienyje lėšas tokiuose fonduose kaupia darbdavys arba darbdavys kartu su darbuotoju, o naudojimasis sukauptomis lėšomis priklauso nuo darbo toje organizacijoje trukmės“, - kalbėjo profsąjungų susivienijimo vadovas.

Pareigūnų profesinės sąjungos diskutuoja pensijų klausimais su Vidaus reikalų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis diskutuoja jau ne pirmą kartą. Šįkart abiejų ministerijų atstovams buvo pasiūlyta atlikti galimybių studiją dėl profesinių pensijų fondų steigimo Lietuvoje. NPPSS savo ruožtu oficialiai kreipsis į abu ministrus su analogišku prašymu inicijuoti tyrimus. 

NPPSS informacija