Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Aplinkos apsaugos pareigūnų profesinė sąjunga susitiko su ministru, pristatė didžiausias sistemos ydas
2019-06-11

Praėjusią savaitę Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjungos (LAASDPS) ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovai susitiko su Aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika ir ministerijos atstovais. 

 

Anot LAASDPS vadovo Eimanto Puodžiuko, daugiausiai dėmesio susitikime buvo skirta galimybėms didinti aplinkos apsaugos sistemos pareigūnų darbo užmokestį, kuris tampa vis mažiau konkurencingas.

 

„Pasikeitus Valstybės tarnybos įstatymui (VTĮ) iš šalies biudžeto nebuvo gautos tikslinės lėšos darbuotojų atlygiui didinti. Matome, kad Vyriausybei taupant biudžeto lėšas kai kurių aplinkosaugos funkcijų atlikimas nėra padengtas finansais. Tiesa, darbo užmokestis šiek tiek didėjo, tačiau tai daugiausiai buvo daroma vidiniais įstaigų resursais. To, mano galva, tikrai nepakanka,“ – teigia E. Puodžiukas. 

 

Vladimir Banel, NPPSS pirmininkas, sako, kad situacija aplinkos apsaugos srityje jam primena tą padėtį, kurioje prieš keletą metų buvo teisėsaugos ir teisėtvarkos įstaigos.

 

„Teisėsaugos įstaigos pokyčių procesus pradėjo gerokai anksčiau. Todėl galbūt aplinkosaugininkams, galvojantiems apie pokyčius, darbo užmokesčio didėjimą, reikia žengti kitų pareigūnų pramintu keliu. Namų darbus turi atlikti ministerija, ministerijos pavaldume esančios įstaigos, profesinės sąjungos. Būtina aiškiai apsibrėžti kur link norima judėti, kokie ištekliai pokyčiams būtini. O vėliau jau dėti visas pastangas tam, kad pokyčių procesas būtų laiku ir tinkamai finansuojamas. NPPSS buvo aktyvus pokyčių teisėsaugoje dalyvis, savo žiniomis ir patirtimi mielai dalinsimės ir su aplinkosaugininkais,“ – apie pokyčių receptus kalba V. Banel.

 

Anot pareigūnų, 2018 metais labai gerai dirbę darbuotojai pagal nustatytą VTĮ tvarką vertinami nebuvo, todėl nekilo jų darbo užmokestis. Taip geriausi darbuotojai prarado motyvaciją, dalis jų jau paliko sistemą ar ketina tai padaryti. 

 

„Atrodo, kad taupymas vyksta eilinių darbuotojų sąskaita. Mums tai nėra priimtina. Blogai, kai taupoma neužimtų etatų sąskaita, papildomą darbo krūvį tiesiog perkeliant esamiems darbuotojams. Todėl norime žinoti, kokių konkrečių veiksmų šioje situacijoje ketina imtis ministerija,“ – pasakoja LAASDPS vadovas.

 

Nerimą profesinėms sąjungoms kelia faktas, kad aplinkos sistemoje pradėtas, tačiau niekaip neužbaigiamas įstaigų pertvarkymas perskirstant funkcijas, keičiant įstaigų struktūras. 

 

„Kol kas viso labo girdime gandus apie ketinamus iš vienų įstaigų kitoms perduoti dalį vykdomų funkcijų. Norime žinoti kada ir kokiomis apimtimis bus vykdoma ir galiausiai užbaigta ši pertvarka. Kaip funkcijos bus paskirstytos tarp įstaigų ir koks finansavimas bus skirtas tų funkcijų vykdymui,“ – sako E. Puodžiukas.

 

Profesinių sąjungų atstovai taip pat pažymėjo, jog praėjo lygiai metai nuo tada, kai buvo pasirašyta AM, LAASDPS bei NPPSS kolektyvinė sutartis. Sutartyje yra numatyta būtinybė du kartus per metus peržiūrėti šio dokumento vykdymo įsipareigojimus. Ir nors tai tapo ypač aktualu neseniai pasikeitus darbo santykius reglamentuojantiems teisės aktams, sutarties vykdymas pernai peržiūrėtas nebuvo. 

 

„Reikalausime, kad tai pagaliau būtų padaryta,“ – teigia LAASDPS pirmininkas.

 

Būtinybę kuo skubiau atnaujinti šakos kolektyvinę sutartį pabrėžia ir V. Banel. „Iš ministro išgirdome pritarimą šiai minčiai, išgirdome pavardes tų ministerijos atstovų, kurie bus atsakingi už atnaujinimą. Labai svarbu, kad šis susitikimas nebūtų vienkartinis apsikeitimas mintimis ir idėjomis, o tikro ir efektyvaus dialogo tarp ministerijos ir profesinių sąjungų pradžia.“

 

LAASDPS vienija daugiau kaip 320 aplinkos apsaugos pareigūnų. Organizacija priklauso Nacionaliniam pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimui.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?