Pagalba
3550
narių
6
organizacijos
Pagalba
Aplinkos ministeriją apraizgę čiuptuvai: korupcija aukščiausiame lygmenyje?
2017-04-25

Aplinkos ministeriją pastaruoju metu purto skandalas po skandalo. Jų epicentre – ministerijos kancleris Robertas Klovas. Aplinkos ministras Kęstutis Navickas sako, kad kancleris yra praradęs jo pasitikėjimą, o Seimo Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) vadovai teigia nematantys galimybių, kaip R. Klovas galėtų toliau eiti pareigas.

 

Profesinė sąjunga: absurdas

 

Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Vaido Laukio teigimu, aplinkosaugininkams tokia situacija kelia pasipiktinimą.

 

„Iš eilinių pareigūnų reikalaujama krištolinio skaidrumo, už menkiausius nusižengimus skiriamos drausminės nuobaudos, jie patiria moralinį spaudimą. Tuo tarpu aukšto rango pareigūnai, kaip matyti iš pateiktos informacijos, leidžia sau elgtis neatsakingai ir tam nelabai yra poveikio priemonių.

 

Profesinė sąjunga jau ne kartą informavo Aplinkos ministeriją apie kai kurių vadovų galimai neteisėtus ar nekorektiškus veiksmus. Tačiau tokios pastabos it vanduo nuo žąsies nubėga ir situacija jau ilgą laiką nesikeičia. Atsiranda, matyt, patikimų užtarėjų, kurie pasirūpina savo bendraminčių neliečiamybe. Tokia situacija, mano požiūriu, yra apgailėtina, smerktina ir keistina. Tik kyla klausimas, ar pavyks naujai vadovybei išrauti piktžoles iš ministerijos daržo. O gal būsime priversti skęsti ir toliau „zadanijų“ liūne“, - teigia V. Laukys. 

 

Ministras nepasitiki kancleriu

 

Aplinkos ministerijos kancleris R. Klovas ne tik globoja aplinkosaugos institucijų vadovus, kurie turi ryšių su neskaidriais atliekų tvarkytojais, bet yra įsivėlęs ir į nomenklatūrines medžiokles. Seimo Antikorupcijos komisija, gavusi informaciją iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) apie kanclerio ir kitų aukščiausių ministerijos bei pavaldžių įstaigų vadovų, urėdų medžiokles su mišku prekiaujančiais verslininkais, kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl neskaidrių konkursų ministerijoje, kai kanclerio medžioklės draugai ten daro karjerą, tarp jų – ministerijos Miškų departamento direktorius Donatas Dudutis.

 

„Džiaugiuosi, kad VTEK pradėjo tyrimą. Ir Seimo Antikorupcijos komisija tyrimą taip pat pradėjusi dėl mūsų kanclerio veiklos“, – sako aplinkos ministras K. Navickas.

 

Aplinkos ministras sako, kad ministerijos kancleris R. Klovas prarado jo pasitikėjimą.

 

„Politinio pasitikėjimo šitas pareigūnas nebeturi“, – pareiškė aplinkos ministras K. Navickas.

 

Kancleriui ministro nuomonė nerūpi

 

Anksčiau kancleris teigė, kad trauktųsi, jei sulauktų priekaištų iš ministro. Dabar R. Klovas įsikibo į savo kėdę.

 

„Norėčiau išgirsti, kas tai yra politinio pasitikėjimo nebuvimas“, – atkerta Aplinkos ministerijos kancleris R. Klovas.

 

Gina neskaidrių atliekų tvarkytojų interesus

 

Ministerijoje milijonai išleisti informacinių technologijų sistemoms, jas diegia praktiškai viena įmonė. Ministerijos auditas nustatė, kad sistemos neveikia, o už tai asmeniškai atsakingas kancleris.

 

Klovas taip pat globoja su buvusio aukšto aplinkosaugininko Alfredo Skindulio neskaidrių atliekų tvarkytojų grupe siejamą Vytautą Eidikonį ir jo vadovaujamą Valstybinę aplinkos apsaugos tarnybą (VAAT).

 

VAAT egzistavimui nepritarė Seimas, o Aplinkos ministerijos vidaus auditas, nepaisydamas tiesioginio R. Klovo spaudimo (Finansų ministerija yra gavusi Aplinkos ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėjos tarnybinį pranešimą), rekomendavo skubiai tarnybą likviduoti. Vis dėlto R. Klovas bandė šiai likviduotinai įstaigai suteikti net kontrolės funkcijas.

 

„Valstybė turi savęs paklausti, ar institucija su 25 asmenimis, per metus kainuojanti beveik 900 tūkstančių eurų, neturinti funkcijų, turi egzistuoti. Tai čia vaikų pratybų žurnalo uždavinys, kaip pučiasi biurokratija. Neturi funkcijų, bet veikia, tada reikia sugalvoti funkcijas“, – sako Seimo AAK pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.

 

Komiteto pirmininkas: išvien veikia valdininkai ir neskaidrūs atliekų tvarkytojai

 

Aplinkos ministeriją apraizgę buvusių aplinkosaugininkų valdomi neskaidrūs atliekų tvarkytojai kaip Kriminalinės policijos biuro tiriamas Atliekų tvarkymo centras ar „Metaloidas“, kurio savininkas Artūras Tamulionis, pravarde Karbondas, teisiamas jau keliose bylose, tarp jų – stambios kontrabandos.

 

„Turime informacijos vėlgi iš STT: yra didžiulės schemos, kuriose dalyvauja tie patys valdininkai, atliekų tvarkytojai ir tos atliekos tvarkomos tik popieriuje. Tai yra prekyba pažymomis, nors realiai tų atliekų kalnai auga. Ypatingai atkreipčiau dėmesį į pavojingas atliekas, kur turime Vilniuje netgi kelias vietas, kur susikaupę didžiuliai kiekiai pavojingų atliekų, ir šiandien dienai tos įmonės jau bankrutuoja. Žmonės tie patys, keičia įmonių pavadinimus, keičia veiklą, o atliekas lieka sutvarkyti ministerijai. Ir visi mes kaip mokesčių mokėtojai turime sumokėti dar kartą, kad sutvarkytume tas atliekas“, – sako Seimo AAK pirmininkas Kęstutis Mažeika.

 

Aplinkos ministerijos padalinyje, atsakingame už atliekų politiką, dirba ir kanclerio R. Klovo žmona.

 

„Atliekų departamente aplinkos ministerijoje dirba ir kanclerio žmona G. Klovienė, kuri iš esmės ir ruošia kai kuriuos sprendimus. Tai yra susiję dalykai, ir jeigu ministras reiškia nepasitikėjimą kancleriu, iš esmės turėtų pasižiūrėti, kas rengia sprendimus, įstatymų projektus“, – sako Seimo AAK pirmininko pavaduotojas S. Gentvilas.

 

Dar viena korupcinė schema

 

Aiškėja, kad aplinkos apsaugos sistemos buvę ir esami pareigūnai yra sukūrę ir konsultavimo paslaugų tinklą, kuriame sistemos pareigūnai ir jų artimi giminaičiai arba statytiniai sėkmingai gauna itin pelningus užsakymus iš verslo ir valstybės, naudodamiesi savo pareigomis arba statytiniais. Šiame tinkle – ir R. Klovo globojamo VAAT pavaduotojo Raimondo Sakalausko šeima. Jo sutuoktinė Gaudenta Sakalauskienė vadovauja konsultavimo įmonei „Daugėla“.

 

Beje, VAAT direktoriaus pavaduotojo žmona G. Sakalauskienė su nusikalstamo pasaulio autoritetu Stanislovu Narkevičiumi, pravarde Narkuša, nuteista stambios korupcijos byloje buvusio Trakų rajono mero ir kitų rajono vadovų papirkimo byloje.

 

Verslininkai neslepia, kad atlikti detalaus planavimo procedūras, parengti taršos leidimus, atlikti poveikio aplinkai vertinimą (PAV) ar sutvarkyti įmonės pakuočių ar atliekų apskaitą daug lengviau su aplinkosaugininkais susijusių konsultantų pagalba. Mat jų parengti dokumentai keliauja su tomis konsultacinėmis įmonėmis susijusiems pareigūnams, kurie patys tvirtina leidimus su jais siejamų firmų. Dažnai tai daro net su grubiausiais pažeidimais.

 

Į Alfa.lt kreipėsi ne vienas verslininkas – pasakojo apie Aplinkos apsaugos agentūros ar atskirų inspektorių šantažą ar įkyrius pasiūlymus darytis leidimą, tvarkyti apskaitą kurioje nors konkrečioje konsultacinėje bendrovėje. Atsisakius pasipila baudos.

 

Šioje schemoje aplinkosaugos pareigūnai patys kontroliuoja visą sistemą, kuri tampa uždaru ratu.

 

Prie šio tinklo priskiriama ir Atliekų tvarkymo centro vieno vadovų Audriaus Puškoriaus valdoma „Biosistema“ ir Vido Revoldo „AVS Consulting“, kurio sutuoktinė Rūta taip pat dirba ministerijoje. Dėl jos VTEK pradėjo tyrimą.

 

„Visada yra žmogus, kuris sėdi už stalo, kurio kompiuteryje gimsta tekstai. Tai paaiškėjo, kad tie tekstai gimsta ponios kompiuteryje, o ponios vyras turi savo verslą, o to verslo viena iš esminių veiklos rūšių yra PAV darymas. Tai interesų konfliktas yra akivaizdus, nes tie sprendimai, kuriuos siūlo Seimui priimti R. Revaldienė būdama valstybės tarnautoja, gali daryti įtaką ir galimai turi įtaką jos vyro verslui arba jos vyro verslas, kuris užsiima PAV, gali daryti įtakos kuriant šitą įstatymą“, – sako Seimo AAK narys Linas Balsys.

 

Pagal Seimo nario pranešimą VTEK pradėjo tyrimą dėl šios Aplinkos ministerijos valdininkės interesų galimo konflikto.

 

Ekspertų teigimu, ši konsultavimo rinka siekia apie 3 mln. eurų.

 

Komiteto vadovai: Klovas negali dirbti toliau

 

Seimo komiteto vadovai taip pat mano, kad ministerijos kancleris R. Klovas turi nedelsęs trauktis.

 

„Jeigu kalbant apie skaidrumą, tai šiuo atveju mes tikrai neįsivaizduojame tokio žmogaus, galinčio toliau dirbti. Tai, manau, turi būti greitai priimti atitinkami sprendimai. Aišku, nekalbam tik apie vieno valdininko pašalinimą iš pareigų, bet taip pat turime tęsti tyrimus ir išsiaiškinti padarytą žalą valstybei ir vėlgi pareikalauti atsakomybės“, – sako Seimo AAK pirmininkas K. Mažeika.

 

„Ministras Kęstutis Navickas turi pasakyti, ar jisai tęsia „zadanijų” ministerijos veiklą, nes būtent jo kancleris yra vienas iš įvardintų asmenų, kuris prisidėjo ir prie Vijūnėlės dvaro skandalo. Buvo ministerijoje nederinti jokiais parašais tie įsakymai, buvo tik kanclerio ir ministro parašai prieš Vyriausybės sprendimus. Tai tas šleifas tęsiasi. ir dabar klausimas aplinkos ministrui, ar jis nori reformų, ar vis dar nori tęsti tą patį“, – sako Seimo AAK pirmininko pavaduotojas S. Gentvilas.

 

Klovui ministras jau pasiuntė ženklus

 

Kol Aplinkos ministerijos kancleris R. Klovas atsisako trauktis, bandoma apriboti jo įtartiną veiklą.

 

„Mes esame atlikę jau krūvą veiksmų, susiaurinančių kanclerio veiklą, išimant iš visų darbo grupių ir paliekant tik tai, kas yra numatyta įstatymo“, – sako aplinkos ministras K. Navickas.

 

Video reportažą ir daugiau informacijos rasite: http://www.alfa.lt/straipsnis/50165582/aplinkos-ministerija-apraizge-ciuptuvai-korupcija-auksciausiame-lygmenyje

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?