Spalio 30-31 dienomis Vilniuje Europos policijos profesinių sąjungų atstovai diskutavo apie pareigūnų fizinę ir psichinę sveikatą, stresą, savižudybių prevenciją, migrantų krizę ir Europos policijos ateitį. Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) metinės konferencijos metu priimta ir Lietuvos profsąjungų inicijuota rezoliucija.
EuroCOP prezidentė Angels Bosch sako, kad iššūkiai, su kuriais policija susiduria skirtingose Europos valstybėse, yra labai panašūs: kibernetiniai nusikaltimai ir kitos nusikaltamumo formos, į kurias teisėsauga ne visada spėja reaguoti; teisėsaugos institucijų finansavimo mažinimas; nepakankamas policininkų aprūpinimas darbo priemonėmis ir iš to kylančios saugos ir sveikatos darbe problemos.
„Suprantama, nepaisant tam tikrų bendrų tendencijų, kiekviena šalis turi ir problemų, kurios aktualiausios būtent jai. Lietuvoje, man regis, didelė dalis policijos problemų vis dar kyla iš tikrai menko sistemos finansavimo. Į tai atkreipėme dėmesį rezoliucija. Be to, Lietuva vis dar lieka viena iš nedaugelio valstybių, kurioje statutiniai pareigūnai neturi teisės streikuoti. O tai menkina pareigūnų galias patiems spręsti sistemai opiausias problemas”, - sako A. Bosch.
Vilniuje priimtoje rezoliucijoje EuroCOP Lietuvos valdžios institucijų reikalauja nuosekliai laikytis „Programos 1000” įgyvendinimo plano ir užtikrinti šios programos įgyvendinimo finansavimą. EuroCOP atkreipia dėmesį, kad kitų metų Lietuvos biudžete teisėsaugos pareigūnų darbo užmokesčiui vis dar trūksta daugiau nei 15 mln. eurų. Anot Europos policijos konfederacijos, daugiau dėmesio Lietuvoje turėtų būti skiriama saugos ir sveikatos tarnyboje klausimams, profesinių sąjungų galių ir socialinio dialogo stiprinimui.
Vladimir Banel, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas, sako besitikintis, kad EuroCOP požiūris ir pastabos pagaliau atvers akis Lietuvos politikams.
„Akivaizdu, kad mūsų teisėsaugos problemos puikiai matomos ir už Lietuvos ribų. Esame Europos Sąjungos pasienis, todėl mūsų pasirengimas reaguoti į įvairaus pobūdžio grėsmes yra atidžiai sekamas. Tikiuosi, kad Lietuvos politikai pagaliau suvoks sunkumus, su kuriais susiduria mūsų teisėsaugos pareigūnai ir imsis labai konkrečių darbų. Dabar, atrodo, politikai yra tarsi panašūs į stručius, sumerkusius savo galvas į smėlį tam, kad nematytų problemų”, - teigia V. Banel.
Anot NPPSS, Policijos departamentui papildomai reikėtų skirti apie 4 mln. eurų, Valstybės sienos apsaugos tarnybai ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjo departamentui – po kiek daugiau nei 5 mln. eurų, o Viešojo saugumo tarnybai – 1,3 mln. eurų. Visos šios lėšos turi būti skirtos pareigūnų darbo užmokesčio didinimui.
EuroCOP vienija 35 teisėsaugos pareigūnų organizacijas 27 Europos šalyje, tai yra daugiau nei pusę milijono statutinių pareigūnų.