Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
EuroCOP svarstė, ar Europa pajėgi atremti šiandienines grėsmes
2017-11-07

Praėjusią savaitę profesinių sąjungų atstovai iš daugiau nei 20 Europos valstybių aptarė policijos pareigūnų teises, terorizmo grėsmę ir kitus svarbius klausimus. Ispanijoje vykusiame Europos policijos konfederacijos (EuroCOP) posėdyje ir tarptautinėje konferencijoje „Galvok globaliai – elkis lokaliai“ (angl. „Think globally – act locally“) diskutuota apie vieningą bendruomenę, pabėgėlių krizę Europoje ir prasidėjusį „idėjų karą“, dažnėjančius teroristinius išpuolius ir naujas nusikalstimų formas. Europos pareigūnų profsąjungų lyderiai siekė atsakyti į klausimą, ar Europa tam pasiruošusi.

 

Vieninga bendruomenė – vienas stipriausių „ginklų“ prieš terorizmą

 

Pagrindinis EuroCOP ir Europos Sąjungos valstybių tikslas - išlaikyti atviras Europos Sąjungos šalių sienas, užtikrinant valstybės piliečių saugumą. Profesinių sąjungų atstovų susitikime kalbėta apie tai, kad dar 2015-aisiais terorizmas paskelbtas didžiausiu pavojumi po pirmo pasaulinio karo. Per pastaruosius metus terorizmo grėsmė dar labiau sustiprėjo, patobulėjo teroristų naudojamos technologijos. Be to, dažnėja ir kibernetinės atakos. Teroristinės organizacijos, turinčios didelius finansinius išteklius greitai prisitaiko prie naujų technologijų, todėl saugumą užtikrinantiems pareigūnams tampa vis sunkiau perprantamos ir įveikiamos.

 

2016 m. kovo 22 d. teroristiniai išpuoliai Briuselyje – puikus organizuotos teroristinės veiklos pavyzdys. Tą pačią dieną vos po poros valandų Belgijos sostinėje  įvyko du Islamo valstybės atstovų išpuoliai. Pirmas incidentas įvyko oro uoste trims teroristams detonavus dvi bombas, kurių sprogimų metu žuvo 16 žmonių. Šiek tiek daugiau nei už valandos nuaidėjo sprogimas miesto centro metro traukinyje, nusinešdamas dar 16 žmonių gyvybes. Šis išpuolis tapo didžiausiu Belgijos istorijoje. Po įvykio buvo padidintos policijos pareigūnų pajėgos, skirtos papildomos lėšos teisėsaugai, sustiprintos žvalgybos pajėgos, pakeista taktika. Vertinant neseniai įvykusius išpuolius Paryžiuje, Nicoje, Barselonoje ir kituose Europos miestuose, anot EuroCOP, Europa pralaimi kovą su terorizmu.

 

EuroCOP nariai sutarė, kad vieninga bendruomenė yra vienas svarbiausių veiksnių kovoje prieš terorizmą. Anot Europos policijos profesinių sąjungų, siekiant užkirsti kelią radikalizmui ir terorizmui, būtina tinkamai parengti pareigūnus, aprūpinti juos modernia darbo įranga, užtikrinti maksimalią oro uostų apsaugą, pasienio kontrolę (tikrinti visas tarptautines transporto priemones: autobusus, traukinius, lėktuvus, laivus), rinkti informaciją apie įtartinus asmenis. Ne mažiau svarbu į policijos gretas integruoti įvairių tautybių atstovus, kurie padėtų suprasti, kaip mąsto teroristai.  

 

Europos pareigūnų atstovai diskutavo ir apie tai, kaip kuo efektyviau prisitaikyti prie šiandieninių pokyčių ir išvystyti įgūdžius, kurie padės atremti saugumui kylančius iššūkius ateityje. Kartu buvo pristatytas Europos policijos kolegijos (CEPOL) pareigūnų apmokymų planas, įtraukiantis prioritetų nustatymo, bendradarbiavimo, operatyvumo ir įrangos valdymo mokymus. Ši programa orientuota į organizuotus nusikaltimus, nelegalią emigraciją, terorizmą ir kibernetinio saugumo užtikrinimą.

 

EuroCOP nutarimu, saugi ir atvira Europa bus tik peržengus iki šiol susidariusias nuostatas, įvertinus imigracijos padarinius, bendradarbiaujant su visuomene ir kaimyninėmis šalimis, integruojant įvairių tautybių pareigūnus, keičiant taktiką ir pritaikant naujas technologijas.

 

Anksčiau rašėme:

 

EuroCOP: smurtas prieš policijos pareigūnus nepriimtinas

 

EuroCOP: pareigūnų teisės privalo būti užtikrintos

 

NPPSS dalyvaus Europos policijos konfederacijos komiteto posėdyje