Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Kauno policija: tragiškai trūksta pareigūnų
2015-04-29

Kauno apskrities VPK vadovas Darius Žukauskas neslepia, kad šiuo metu didžiausią galvos skausmą kelia pareigūnų, o ypač pirmosios grandies, trūkumas.

„Kauno apskrities policija vidutiniškai per parą gauna per 300 pranešimų apie galimus teisės pažeidimus. Dažniausiai į mus kreipiamasi dėl vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų, eismo įvykių, kasdien reaguojame į maždaug 20 smurto artimoje aplinkoje atvejų. Kad pagalba nukentėjusiems asmenims būtų suteikta nedelsiant, dienos metu Kauno miesto ir rajono teritorijoje patruliuoja 15 ekipažų, rajonuose – po 2 ar 3 ekipažus. Nakties metu patruliavimo funkciją Kauno m. ir rajone vykdo 10 patrulių ekipažų; rajonuose po 2 ekipažus“, - statistiką apžvelgė D. Žukauskas.

Kauno apskrities policijos vadovas neslėpė, kad nerimą kelia pareigūnų trukumas.

„Šiuo metu Kauno apskrities policijoje yra 341 laisva pareigybė. Liūdniausia yra tai, kad didžiąją laisvų pareigybių dalį - net 52 proc. - sudaro pirminės grandies pareigūnų pareigybės. Šiuo metu yra laisvos: 21 aukštesniosios grandies, 157 viduriniosios ir 163 – pirminės grandies statutinės pareigybės. Per pastaruosius dvejus metus, iš tarnybos buvo atleista 140 pareigūnų. Didžiąją atleidžiamų pareigūnų dalį sudaro pirminės grandies pareigūnai. Naujai pareigūnų priimama perpus mažiau nei atleidžiama“, - sako D. Žukauskas.

Ne paslaptis, kad daugiausiai pareigūnų tarnybą palieka dėl menko darbo užmokesčio.

„Sąžiningų ir profesionalių pareigūnų klausiame, kodėl palieka tarnybą – atsakymai standartiniai: užsienyje dirbdamas galėsiu padengti būsto paskolą, išleisti vaikus į mokslus, daugiau neištveriu streso ir įtampos, sveikata nebeleidžia. Reaguojame į situaciją dėl neužpildytų etatų, ieškome vidinių resursų - siekdami padidinti pareigūnų, tiesiogiai užtikrinančių viešąją tvarką skaičių, inicijuojame budėtojų dalių, policijos nuovadų reformas. Visgi, registruojamų įvykių ir reaguojančių pajėgų skaičių proporcijos yra neadekvačios dėl nusikaltimų gausos“, - neslepia D. Žukauskas.

Kita vertus patys pareigūnai pripažįsta, kad jų darbe atlyginimas nėra pats svarbiausias aspektas.

„Kalbant apie darbo kokybę visais atvejais aktualus ir diskutuotinas pareigūnų motyvavimo klausimas. Ką daryti, kad jie dirbtų noriai, profesionaliai, būtų atsidavę darbui. Žinote, koks pareigūnams svarbiausias pareigūnų motyvacinis veiksnys? Pagarba. Dažnai kalbamės, kaip jiems svarbu jausi žmonių pagarbą profesijai, atliekamam darbui. Antru punktu įvardijamas darbo užmokestis. Patys pareigūnai beveik visais atvejais diskusijų metų savo uždarbį lygina su kolegų darbo užmokesčiu Europos ar net Estijos valstybėse. O mes skatiname juos tuo, kuo turime. Tai yra vienkartiniai paskatinimai, – ilgalaikių motyvavimo formų kol kas neturime pakankamai“, - sako D. Žukauskas.

Laikinosios sostinės policijos vadovas sako, kad nedideli policininkų atlyginimai skatina korupciją, tačiau su šia kyšininkavimo problema aktyviai kovoja patys pareigūnai.

„Motyvacinės sistemos trūkumas iš dalies turi įtakos ir korupcijos lygiui policijoje. Užregistruotų bandymų papirkti pareigūnus skaičius didėja kasmet. Ugdome visuomenę, kad kyšis išpurvina, vykdome korupcijos prevencijos priemones, diegiame technines stebėjimo priemones tarnybiniuose automobiliuose. Kovą su kyšininkavimu vykdome nuosekliai, patys inicijuojame tyrimus, kontrolinius patikrinimus. Akcentuojame, kad sąžiningumo egzaminą privalo išlaikyti visi pareigūnai“, - sako D. Žukauskas.

Delfi.lt informacija

Originalų tekstą rasite čia: http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/kauno-policija-tragiskai-truksta-pareigunu.d?id=67843074
 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?