Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Ministras S. Skvernelis: nustatome aiškias ir konkrečias ginklo naudojimo sąlygas
2015-10-13

Projektas parengtas po vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio susitikimo su LR Prezidente Dalia Grybauskaite, intensyviai bendradarbiaujant Prezidentūros, VRM bei jai pavaldžių institucijų specialistams.

„Naujos šaunamojo ginklo panaudojimo taisyklės visų pirma leis efektyviai apsaugoti mūsų visuomenę – tai svarbiausia. Kalbant apie pareigūnus – jos užtikrins tinkamą bei kokybišką jiems priskirtų funkcijų atlikimą“, – pažymi ministras S. Skvernelis.

Tais atvejais, kai ginklo naudojimas nebus galimas ar nebus būtinas, teisėsaugininkai galės pasitelkti kitas specialiąsias priemones: ginklus su specialiais užtaisais ar kulkomis, kurios nesukelia tiesioginio pavojaus gyvybei.

S. Skvernelis atkreipia dėmesį, jog skirtinguose dabar galiojančiuose įstatymuose numatyti nevienodi specialiųjų priemonių, šaunamojo ginklo ir sprogstamųjų medžiagų panaudojimo pagrindai. „Natūralu, jog dėl tokių neaiškumu pareigūnams kyla pavojus netinkamai pasirinkti naudojamos prievartos rūšį ar formą. Dabar to nebebus“, – sako ministras.

VRM siūlo tikslinti psichinės ir fizinės prievartos sąvokas, aiškiai nustatyti pagrindus, kada naudojama psichinė, o kada galima ir fizinė prievarta. Nustatoma, kad pareigūnas turi teisę panaudoti prievartą tik esant tarnybiniam būtinumui ir tik tiek, kiek to reikia tarnybinei pareigai įvykdyti. Fizinė prievarta ir specialiosios priemonės turėtų būti naudojamos tik tada, kai psichinė prievarta buvo arba neveiksminga, arba negalima.

„Aiškūs ir nedviprasmiški šaunamojo ginklo panaudojimo pagrindai nustatyti atsižvelgus į Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, Lietuvos Respublikos Konstituciją, Europos Žmogaus Teisių Teismo bei Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuojamą praktiką“, – teigia S. Skvernelis.

VRM informacija