Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) praėjusią savaitę pratęsė projekto „Geresnis socialinis dialogas – geresnės darbo sąlygos“ mokymus. Šį kartą projekto dalyviai buvo supažindinti su derybų pagrindais. Mokymus „Profesionalios derybos“ jiems vedė Darius Pietaris, asmeninio augimo konsultantas, derybų ir pardavimų mokymų pradininkas Lietuvoje.
„Žiūrint paprastai, derybos yra dviejų ar daugiau pusių bendravimas, siekiant susitarti dėl tolesnio bendrų veiksmų pobūdžio. Tačiau kartu tai yra ir mokslas, taip pat procesas, kuriame viskas turi reikšmę, prasmę, tikslą. Deryboms, kaip ir kiekvienam procesui, reikia atitinkamai ruoštis: nusistatyti tikslus, jas planuotis. Tik tokiu atveju jos gali būti sėkmingos“, – aiškina D. Pietaris.
Anot jo, derybos visų pirma yra psichologinis ir tik po to – matematinis procesas. „Derybininkas, nevaldantis psichologinių aspektų, negali pasiekti reikšmingų
rezultatų derybose. Kita vertus, šie dalykai, jei norima, tikrai yra išmokstami“.
Mokymų metu daug dėmesio buvo skiriama derybų siekių ir tikslų apibrėžimo supratimui, derybų sėkmės kriterijams.
„Derybų sėkmė – subjektyvus dalykas. Tačiau yra tam tikri kriterijai, kuriais remiantis žmonės gali įvertinti ar derybos buvo sėkmingos. Tai gali būti pasitenkinimas derybų rezultatais, pasiekto susitarimo kaštai, poveikis santykiams, pasikartojimas“, – sako ekspertas.
Su mokymų dalyviais buvo daug diskutuojama apie įvairius derybų modelius ir svarbiausius jų principus. Tarp kitų buvo išskirtas Harvardo modelis, kuriame akcentuojamos ne derybų pusių pozicijos, o tikslai ir interesai. Pagrindiniai šio modelio principai – bendra sprendimų paieška, vertės sukūrimas ir pasidalinimas. Taikant šio modelio principus prie derybų stalo esančios pusės stengiasi ne auklėti viena kitą, o pasiekti geriausią įmanomą susitarimą.
Prieš bet kokių derybų pradžią jų dalyviams būtina suvokti ir apsibrėžti derybų tikslus. Jie gali būti maksimalūs, t.y. savotiška svajonė, kurios pasiekti net ir nesitikima. Realūs, t.y. tinkanti siekiamybė. Ir minimalūs, esantys savotiška riba, žemiau kurios derybininkai nusileisti negali.
Mokymų dalyviai taip pat buvo supažindinti su įvairiomis derybų strategijomis, principais, svarbiausiomis gerosios derybų praktikos taisyklėmis.
„Jų yra nemažai, tačiau kelias svarbiausias tikrai galima pakartoti. Derybų dalyviai turi siekti didesnio abipusio pasitikėjimo, stengtis suprasti kitos pusės motyvus, pateikti visą informaciją apie savo tikslus ir interesus, nepamiršti bendrų interesų“, – pasakoja D. Pietaris.
Tai buvo penktasis projekto dalyvių susitikimas ir pirmasis, vykęs ne nuotoliniu būdu.
Praėjusių metų rugsėjo mėnesį vyko įvadinis projekto seminaras, o vėliau jo dalyviams buvo surengti lyderystės, komunikacijos pagrindų, konfliktų sprendimo mokymai.
Projektą, finansuojamą 2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo „Socialinis dialogas – deramas darbas“ programos lėšomis, NPPSS įgyvendina su Norvegijos profesinių sąjungų organizacija „Fagforbundet“ ir savivaldos asociacija „KS“. Jis skirtas Ugniagesių gelbėtojų ir Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinėms sąjungoms, o taip pat šių šakų darbdavių organizacijoms – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui ir Aplinkos apsaugos departamentui. Projekte iš viso dalyvauja 160 profesinių sąjungų ir valstybės institucijų atstovų.