Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Naujai sukurta profesinių sąjungų asociacija beldžiasi į Trišalės tarybos duris
2017-01-24

Asociacijos susitarimą sudariusios pareigūnų, švietimo, transporto darbuotojų, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio ir Lietuvos muitinės darbuotojų profesinės sąjungos beldžiasi į Trišalės tarybos duris. Asociacijos atstovai jau įteikė trišalei tarybai prašymą lygiateisiais pagrindais deleguoti jos atstovą į tarybą.

 

Šis prašymas Trišalėje taryboje turėtų būti svarstomas šiandien, sausio 24 d.

 

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininko Vladimir Banel teigimu, Trišalės tarybos prašoma atnaujinti tarybą įtraukiant ir kitų profesinių sąjungų atstovus.

 

„Mūsų asociacijai priklausančios organizacijos visuomet turėjo poziciją ir savo srityse teikė pasiūlymus, susijusius su socialinio dialogo stiprinimu, darbuotojų interesų atstovavimu. Manau, kad sukauptas patirtis galėtumėme puikiai išnaudoti ir Trišalėje taryboje, kuri, mūsų nuomone, dabar yra sustabarėjusi ir neatlieka funkcijų, kurias galėtų ir turėtų atlikti“, - sako V. Banel.

 

Anot jo, asociaciją sukūrusios profesinės sąjungos šiuo metu vienija daugiau nei dešimt tūkstančių žmonių. 

 

„Kalbant apie Trišalę tarybą norėčiau atkreipti dėmesį į du svarbius aspektus. Pirma, nėra jokių aiškių kiekybinių ir kokybinių kriterijų, pagal kuriuos viena ar kita organizacija gali tapti pilnateise tarybos nare. Pavyzdžiui, nėra apibrėžta, kiek narių turi turėti Trišalėje taryboje atstovaujama organizacija, neaišku kokia turi būti jos ūkinė ar finansinė situacija. Trišalė taryba yra pavirtusi tam tikra uždara organizacija, narystę kurioje, matyt, lemia įpročiai, pažintys ar kiti panašūs veiksniai.

 

Tokiais principais suburta taryba vargu, ar gali būti efektyvi. Mes tai matome jos kasdienėje veikloje. Trišalė taryba tikrai nepadarė visko, kuomet buvo svarstomi klausimai, susiję su darbo ir poilsio laiku, atleidimo ir priėmimo į darbą reglamentavimu, profsąjungų derybinių galių stiprinimu, galiausiai Darbo kodekso nuostatomis. Sakyčiau, kad šiai organizacijai būtini pokyčiai, o mes kaip tik galime būti jų iniciatoriais", - teigia V. Banel.

 

Praėjusiame Trišalės tarybos posėdyje Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis prašė nedidinti Trišalės tarybos narių skaičiaus, tačiau įtraukti į ją tas organizacijas, kurios pareikš norą dalyvauti veikloje.

 

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininko Andriaus Navicko teigimu, iš esmės Trišalės tarybos įtaka valstybei yra nulinė.

 

„Pernai taryboje buvo deramasi dėl naujojo Darbo kodekso, o joje suderintos pozicijos Seime buvo kardinaliai pakeistos. Sustabdyti šį buldozerį iš esmės pavyko tik dėl rengtų protestų. Naujoji valdžia turėtų prisidėti prie realią galią turinčio vieneto sukūrimo“.