Pagalba
4000
narių
6
organizacijos
Pagalba
NPPSS atstovų ir Ministrės Pirmininkės susitikimas
2023-06-01

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovai šiandien Vyriausybėje susitiko su Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte, jos patarėju Kęstučiu Lančinsku ir aplinkos ministru Simonu Gentvilu. Susitikime su Vyriausybės atstovais dalyvavo NPPSS pirmininkas Saulius Džiautas, Susivienijimo vicepirmininkas ir Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų (LAADPS) pirmininkas Vaidas Laukys, Lietuvos policijos darbuotojų profesinės sąjungos (LPDPS) pirmininkė Ineta Kursevičienė, profesinės sąjungos „Ekspareigūnai“ pirmininkas Donatas Minkauskas ir Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos (UGPS) pirmininkas Miroslavas Gerasimovičius.

 

Daugiausiai dėmesio susitikime buvo skirta priimtam Valstybės tarnybos įstatymui, Vidaus tarnybos statuto projektui, pareigūnų ir karių valstybinių pensijų pertvarkai, taip pat aplinkosaugos sistemos finansavimo problemoms.

 

„Visų pirma, noriu padėkoti Premjerei už įsiklausymą į profesinių sąjungų pasiūlymus, susijusius su Valstybės tarnybos įstatymu. Tikiu, kad konstruktyvus apsikeitimas nuomonėmis, pasiūlymais, vertinimais galiausiai lėmė tai, kad turime kokybiškesnį įstatymą, o vadinasi ir stipresnę valstybės tarnybos sistemą“, – sakė S. Džiautas. 

 

Anot jo, derybose su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dėl Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimų, profsąjungoms ir ministerijai pavyko pasiekti kompromisą dėl ilgesnių atostogų bei nuostatų dėl priedo už stažą išlikimo įstatyme. „Gerai, kad profesinių sąjungų nariai ir toliau galės naudotis dvejomis dienomis ilgesnėmis atostogomis. Ir nors priedas už stažą sumažėjo nuo 30 proc. iki 20 proc., visi tarnautojai, turintys didesnį nei 20 metų darbo stažą, ir toliau gaus iki šiol turėtą iki 30 proc. dydžio priedą“.

 

NPPSS atstovai kreipėsi į Ministrę Pirmininkę su prašymu Seimui teikti visos apimties Vidaus tarnybos statuto projektą, tai yra kartu ir su darbo užmokestį reguliuojančių straipsnių pakeitimais. 

 

„Šis projektas Vidaus reikalų ministerijos darbo grupėje buvo suderintas jau prieš metus. Šiame suderintame Vidaus tarnybos statuto projekte buvo numatytos geresnės darbo užmokesčio galimybės, papildomos socialinės garantijos, pavyzdžiui, būsto palūkanų kompensavimas. Visgi šis projektas buvo pristabdytas dėl Valstybės tarnybos įstatymo priėmimo. Pastarasis įstatymas jau priimtas, tad kliūčių teikti visą Vidaus tarnybos statuto projektą kaip ir nebeliko. Išgirdome Premjerės pažadą apie tai pasikalbėti su vidaus reikalų ministre tam, kad pilnos apimties Statuto projektas Seimui būtų pateiktas jau artimiausioje rudens sesijoje, – aiškino NPPSS pirmininkas.

 

Susitikime buvo diskutuojama ir dėl pareigūnų ir karių valstybinių pensijų pertvarkos. Pasak NPPSS atstovų, Premjerė patvirtino, kad su SADM jau suderinta sistemos pertvarkos vizija ir bus ruošiamas įstatymo projektas.

 

„14 tūkst. ekspareigūnų, priėmus įstatymą, pensija turėtų didėti iki 350 eurų. Dabar tarnaujantiems pareigūnams atsiras galimybė per 10 metų pasirinkti seną arba naują pensijos skaičiavimo modelį. Pasirinkus naująjį modelį pensijos dydis galės siekti iki 70 proc. gaunamo darbo užmokesčio. Tai yra geros žinios, mat iki šiol buvę pareigūnai ir kariai buvo nusivylę valstybės požiūriu į juos. Pensijos nebuvo indeksuojamos atsižvelgiant į infliaciją, o kai kurių buvusių pareigūnų jos yra vos didesnės nei 100 eurų. Laukiame greitų ir ryžtingų Vyriausybės žingsnių“, – sakė profesinės sąjungos „Ekspareigūnai“ pirmininkas D. Minkauskas. 

 

Anot jo, Premjerė išsakė nuomonę, kad valstybei gali būti sudėtinga įgyvendinti šį 70 mln. eurų kainuojantį projektą nuo kitų metų pradžios. Todėl yra svarstoma šiuos pokyčius įgyvendinti etapais. „Pradžioje pensijos būtų indeksuojamos esamiems ekspareigūnams ir buvusiems kariams, nustatyta minimali jų pensija siektų apie 350 eurų, o būsimiems pensijų gavėjams įstatymo įsigaliojimas būtų nukeltas. Laukiame vasarą pasirodysiančio įstatymo projekto, o rudens sesijoje aktyviai dalyvausime politinėse diskusijose šiuo klausimu.

 

LPDPS pirmininkė I. Kursevičienė taip pat atkreipė dėmesį į su pensijų reforma susijusį pareigūnų ilgaamžiškumo tarnyboje klausimą. „Penkiasdešimtmečiams pareigūnams, statutinėje tarnyboje ištarnavusiems, pavyzdžiui, 25 metus, jau yra sunku vykdyti tam tikras pareigas. Visgi jų patirtis sistemai yra neįkainuojama. Todėl valstybė tokiems pareigūnams turi sukurti sąlygas likti tarnyboje kuo ilgiau, tiesiog mažinant tam tikrus krūvius. Vienas iš galimų motyvų – ištarnavus 25 metus gauti pareigūno pensiją, bet tęsti tarnybą toliau. Tam reikalingi Vidaus tarnybos statuto ir Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo pakeitimai.

 

NPPSS vicepirmininkas ir LAASDPS vadovas V. Laukys po susitikimo teigė, kad aplinkosaugininkai jame gerų naujienų nesulaukė. 

 

„Keliame klausimus dėl aplinkosaugos sistemos tvarumo: žmonėms tenkančių darbo krūvių, nesibaigiančių pertvarkų, absoliučiai nekonkurencingo atlygio už darbą. Ne paslaptis, kad dalis aplinkosaugoje dirbančių patyrusių darbuotojų ieško geriau apmokamo darbo ir palieka sistemą. Jų vietą užima kiti, kuriuos reikia iš naujo apmokyti, o praėjus metams ar keliems tarnybą palieka ir jie. Susitikime man keistai nuskambėjo ministro S. Gentvilo paaiškinimas, kad jo kuruojamai sričiai esamų resursų pakanka, tad papildomo finansavimo nereikia. Atrodo, tokia netikroviška ministro iliuzija nuramino ir Premjerę, teigusią, kad ji čia nemato problemų. Manau, kad tokios naujienos nepradžiugins aplinkosaugininkų, o tik dar labiau paaštrins jau esamą sistemos darbuotojų nepasitenkinimą“, – pastebėjo V. Laukys. 

 

Nuostabą aplinkos ministro pozicija sukėlė ir NPPSS pirmininkui S. Džiautui. „Kiekvienas ministras privalo pasirūpinti savo srities tinkamu finansavimu. Tai, pavyzdžiui, jau seniai, derėdamiesi su profesinėmis sąjungomis, daro visų kadencijų vidaus reikalų ministrai. Visgi akivaizdu, kad šiemet ministras S. Gentvilas ne visai tinkamai pasirūpino aplinkosaugos sistemos darbuotojų ir tarnautojų darbo užmokesčio fondu. Be to, tiesiog niekinis yra ir ministro bandymas lyginti aplinkosaugos pareigūnus ir policininkus. Vien jau todėl, kad didžioji dalis aplinkosaugininkų turi aukštąjį išsilavinimą, o tarnauti pirmoje policijos grandyje galima ir su viduriniu. Todėl lygybės ženklo kalbant apie darbo užmokestį čia dėti negalima.

 

Susitikimo pabaigoje Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė padėkojo NPPSS atstovams už konstruktyvų bendradarbiavimą ir palinkėjo toliau tęsti tikrą socialinį dialogą visose srityse.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?