Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
NPPSS siūlo stiprinti profsąjungų ir darbuotojų derybines galias
2017-06-05

Pareigūnų interesams atstovaujančios profesinės sąjungos Seimui teikia Civilinio kodekso ir Profesinių sąjungų įstatymo pataisas, kurios stiprintų profesinių sąjungų ir darbuotojų derybines galias. Parengtus įstatymų projektus Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) pateikė Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui.

 

Realūs sprendimai, stiprinantys darbuotojų įtaką ir teises, anot profsąjungų, privalo būti priimti iki pavasario Seimo sesijos pabaigos.

 

„Mūsų parengtos įstatymų pataisos yra tiesiogiai susijusios su Darbo kodekso priėmimu ir įsigaliojimu. Turiu pasakyti, kad visas šis serialas, susijęs su kodekso keitimais, jau ima įgristi. Atrodo, kad mūsų politikams praverstų paskaityti tai, ką jie prieš metus buvo surašę rinkimų programose. Ten buvo apstu pažadų skatinti socialinį dialogą, stiprinti profesines sąjungas ir darbuotojų atstovavimą. Deja, bet po rinkimų visi šie skambūs lozungai buvo greitai pamiršti. Dabar gi mes siūlome labai konkrečias priemones, kurios padėtų tai pasiekti tai“, - sako NPPSS pirmininkas Vladimir Banel.

 

Anot V. Banel, dabartinis Darbo kodekso variantas visiškai neskatina ieškoti taikių darbdavio ir darbuotojo ginčų sprendimo būdų ir nestiprina derybinių darbuotojų galių.

 

Profesinių sąjungų atstovų teigimu, valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, dažnai susiduria su situacijomis, kuomet darbdavys vengia ginčų sprendimo neteisiniu keliu (ginčų komisijose ir pan.). Tuomet darbuotojui belieka įprastai daug kainuojantis teisių gynimas teismuose.

 

„Siūlome imti pavyzdį iš skandinavų. Pastarieji turi teisinį reguliavimą, kuriuo nustatyta darbdavio atsakomybė už nepagrįstą ir nesąžiningą darbo ginčų inicijavimą. Jei darbdavys atsisako tenkinti pagrįstą darbuotojo pretenziją ir teisme pralaimi, darbdavys privalo kompensuoti visas bylinėjimosi išlaidas ir sumokėti baudą. Tai skatintų socialinį dialogą, greitą ir efektyvų ginčų sprendimą, be to mažiau apkrautų teismus skundais ir ieškiniais“, - aiškina V. Banel.

 

NPPSS kartu siūlo užtikrinti darbuotojų ir darbdavių gebėjimą vesti lygiavertes derybas, kompensuoti profesinių sąjungų nario mokestį, sudaryti palankesnes sąlygas darbuotojų atstovų veiklai, taikyti administracinę ir baudžiamąją atsakomybę už trukdymą profesinių sąjungų veiklai, supaprastinti galimybę streikuoti.