Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
NSGK pritarė siūlymams didinti KAM, VSD, STT, VRM, Policijos departamento biudžetinius asignavimus
2017-11-10

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) pritarė siūlymams padidinti komiteto kuruojamų institucijų 2018 m. biudžetinius asignavimus. Bendru sutarimu nuspręsta pritarti Krašto apsaugos ministerijos (KAM), Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Valstybės saugumo departamento (VSD), Vidaus reikalų ministerijos (VRM), Policijos departamento biudžetinių asignavimų didinimui.

 

Kaip skelbiama Seimo nario Vytauto Bako padėjėjo-sekretoriaus Justo Valiuškevičiaus išplatintame pranešima, ar šioms institucijoms 2018 metais bus skirtas didesnis biudžetas paaiškės po balsavimo Seimo posėdžių salėje.

 

Pasak posėdžio išvakarėse su Ministru Pirmininku Sauliumi Skverneliu šį klausimą aptarusio NSGK pirmininko Vytauto Bako, teigiamas sprendimas palengvintų šių institucijų kovą su korupcija. Komiteto vadovo teigimu, tik investuodami į teisėsaugos institucijas galime tikėtis sumažinti „šešėlį“.

 

„Šiuo metu vienas iš Seimo prioritetų yra kova su korupcija. Mes turime parodyti, kad su tuo kovojame ne tik žodžiais, bet ir veiksmais. Turime priimti nuoseklius sprendimus, kuriais mažinsime korupcijos lygį, kausimės su „šešėliu“. Norint pasiekti teigiamų rezultatų, privalu investuoti į teisėsaugą. Privalome pasirūpinti, kad šalies saugumą užtikrinančios institucijos turėtų galimybes investuoti į savo darbuotojus, pritrauktų į darbą gabius žmones. Turime siekti kokybiškų sistemų, būti aprūpinti reikiama įranga“, – kalbėjo V. Bakas.

 

KAM biudžeto asignavimams buvo pritarta, nes Lietuva yra įsipareigojusi NATO krašto apsaugai 2018 metais skirti bent 2 proc. lėšų nuo šalies BVP. Bendros skirtos lėšos krašto apsaugai artėjančiais metais sudarytų 873 mln. eurų, o Vyriausybei siūloma biudžetą perskirstyti taip, jog krašto apsaugos sistemai būtų skirti bent 2 proc. net tuo atveju, jei prognozuojamas BVP išaugtų. STT papildomai prašoma skirti 350 tūkst. eurų ir perskirstyti išlaidas padidinant darbo užmokestį 1401 tūkst. eurų. Tokiu būdu būtų galima įgyvendinti atnaujinto STT įstatymo nuostatas ir užtikrinti visapusišką tarnybos veiklos vykdymą. VSD siūloma papildomai skirti 1928 tūkst. eurų, nes papildomos lėšos padėtų sustiprinti žvalgybos pajėgumus.

 

VRM šiuo metu sienos stebėjimo sistemomis kontroliuoja tik pusę bendros Lietuvos ir Europos Sąjungos sienos su kaimyninėmis valstybėmis. Likusi sienos dalis kontroliuojama kitomis priemonėmis, kurios neleidžia užtikrinti visapusiškos apsaugos nuo hibridinių grėsmių, provokacijų ar kontrabandos. Siekiant iki 2020-ųjų moderniausiomis priemonėmis stebėti visą ruožą, sistemas palaipsniui reikia diegti kasmet. Tam, kad VRM galėtų sustiprinti sienos apsaugą, NSGK siūlo papildomai skirti 1000 tūkst. eurų.

 

Taip pat siūloma 142 tūkst. eurų skirti Migracijos departamentui (gautos lėšos padėtų užtikrinti Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisų įgyvendinimą), 576 tūkst. – Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai (lėšos padėtų efektyviau vykdyti kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminių tyrimų veiksmus), 100 tūkst. valstybės savivaldybėms perduotai priešgaisrinės saugos funkcijai (lėšos reikalingos pareigybėms užpildyti, kadangi dėl darbuotojų stygiaus sudėtinga efektyviai įgyvendinti darbines užduotis).

 

Policijos departamentui iš viso siūloma papildomai skirti 2007 tūkst. eurų. 120 tūkst. būtų skirta vaikų apklausos kambarių įrengimui (tam iš viso reikia 800 tūkst. eurų, o biudžeto projekte numatyta tik 680). Dar 350 tūkst. būtų skiriama vaikų psichologiją išmanančių specialistų darbo užmokesčiui, kurie pagal įstatymus privalo dalyvauti vaikų apklausose. 1537 tūkst. būtų skirta pareigūnų, reaguojančių į įvykius, aprūpinimo asmeninės saugos priemonėmis bei modernia ginkluote. standarto užtikrinimui.