Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Operacija po ministrės priedanga: „kunigaikštystės“ už milijonus ir nukentėję vartotojai
2015-02-24

Kuria dubliuojančią sistemą

Greitosios pagalbos stočių dispečerinės siekia, kad gyventojai jiems toliau skambintų numeriu 033. Pasak sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės,  greitosios medicinos pagalbos stočių naudojama informacinė sistema neva geriau tenkina pacientų poreikius, todėl siūlo sistemas sujungti.

„Mes esame tos nuomonės, kad turime integruoti greitosios medicinos pagalbos stotis į Bendrąjį pagalbos centrą. Visų pirma, yra tikslas išsaugoti ir kad pacientai, kuriems reikia pagalbos, galėtų skambinti ir telefonu 033, ir telefonu 112. Be abejo, siekiamybė yra, kad kuo daugiau visuomenės suvoktų ir naudotųsi telefonu 112“, – aiškina ministrė R. Šalaševičiūtė.

Skvernelis: norima turėti savo „kunigaikštystes“

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis sako, kad turi būti ne tik vienas numeris, bet ir vienas sistemos valdymas, nes dabar Lietuva suskaidyta į tam tikras teritorijas ir ribas, iki kurių vyksta tam tikri ekipažai. Esą yra pavyzdžių, kai pas ligonį vyksta ne arčiausiai esantis ekipažas, bet tas, kuriam priklauso ta teritorija.

„Atsiranda tam tikri interesai, aš kitaip nepavadinsiu, kaip turėti savo „kunigaikštystę“, „darželį“, dvylika ar kažkiek tų stočių. Finansuodama iš privalomojo sveikatos draudimo (PSD) lėšų, galbūt aš klystu, bet kuri nėra įteisinta, nėra sertifikuota ir tiesiog stabdoma normali praktika, kuri turėtų būti, kuri egzistuoja visose šalyse“, – piktinasi vidaus reikalų ministras S. Skvernelis.

Greitosios medicinos pagalbos stočių skambučių sistemoms įkurti išleista 19 mln. Lt (5,5 mln. Eur). Tačiau sveikatos apsaugos ministrė toliau dengia neskaidrias schemas ir kaltina kitus.

„Aš atsiriboju nuo to, kad sveikatos apsaugos ministerija vilkino. Ką šiandien pripažino visi, dalyvavę pasitarime. Net du mėnesius Vidaus reikalų ministerija nesugebėjo suderinti plano ir imtis konkrečių veiksmų, kad būtų prasidėjęs procesas. Tegul atsakomybę prisiima ir Vidaus reikalų ministerija“, – ginasi sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė.

Spjauna į Vyriausybę ir jos nutarimus

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos direktorius Tadeušas Rodzas numerio 033 prie Bendrojo pagalbos centro jungti nesiruošia.

„Tai yra patogiau. Tiesiogiai gaunat paslaugą, vieną kartą pasakot, kas atsitiko, ir pas jus atvyksta medikai. Vyriausybės nutarimas yra, bet manome, kad ateis laikas, Vyriausybės nutarimas pasikeis, tikėsimės taip, kad nėra Vyriausybės nutarimų, kurie nesikeistų“, – atkerta Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius T. Rodzas.

Bet dalis greitosios pagalbos stočių prisijungė prie Bendrojo pagalbos centro be didelio vargo. Marijampolės greitosios pagalbos stoties direktorius Alvydas Dirsė tose stotyse, kurios priešinasi prisijungti prie pagalbos centro, įžvelgia neskaidrumą.

„Mes irgi norėjome šitą padaryti, bet pažiūrėjau, kad tai yra milijonai, o ligonių kasos – niekas nefinansavo šitų įrengimų. Kaunas išleidęs kažkur virš 12 milijonų (litų – Alfa.lt) pagal viešuosius pirkimus, o kiek dar neskelbta. Nu, ten kai ką nuomojasi, o ta nuoma vis tiek išeina milijonai. Čia pagrindas yra suinteresuotumas labai didelis, nes tai yra pastovi melžimo karvė, visą laiką duoda pieną, žiemą vasarą, todėl kad greitoji pagalba yra valstybės funkcija“, – teigia Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Alvydas Dirsė.

VRM prašo pradėti ikiteisminį tyrimą

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis delsimą integruoti greitosios pagalbos dispečerines į Bendrąjį pagalbos centrą vadina įžūliu įstatymų nevykdymu. Ministerija ir greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti galimą kai kurių institucijų pareigų neatlikimą ar piktnaudžiavimą. Generalinė prokuratūra dar nėra apsisprendusi, ar pradėti ikiteisminį tyrimą.

„Šitas projektas bus įgyvendintas. Šitas delsimas buvo atsiradęs dėl to, kad kažkas pateikė truputį kitokią informaciją. Mes tikrai išsiaiškinsime, kas finansavo kitų projektų, alternatyvių projektų įgyvendinimą, kokie buvo panaudoti pinigai, nes Vyriausybė nebuvo patvirtinusi tokių finansinių programų. Mes šitą situaciją vertinsime“, – žada premjeras A. Butkevičius.

Jeigu greitosios iškvietimo numeris nebus integruotas į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC), Lietuvai gali tekti grąžinti 5,5 mln. Eur Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, kurios buvo skirtos BPC įkurti.
 

Alfa.lt informacija

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?