Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pareigūnai: neskyrus papildomų lėšų Lietuvos sienos ir toliau bus kiauros
2015-11-12

Vladimir Banel, NPPSS vadovas, sako, jog didžiausias Vyriausybės laukiantis iššūkis – rasti finansinius išteklius, be kurių sukurti efektyviai su kontrabanda, nelegalia migracija, šešėliu ir kitomis problemomis kovojančią sienos apsaugos sistemą nebus įmanoma. 

„Kalbėdamas apie finansus mintyje turiu du svarbius aspektus. Pirma, tai techninis sienos apsaugos sistemos aprūpinimas. Šiuo metu šiuolaikinėmis elektroninėmis priemonėmis tėra saugoma kiek mažiau nei 30 procentų Lietuvos sienos. Pasieniečiams taip pat trūksta tokių elementarių dalykų kaip automobiliai, ginklai, šaudmenys. Oficiali statistika gerai atspindi šiuos dalykus – per Lietuvos sienas plaukte plaukia kontrabandiniai rūkalai, vogti automobiliai, nelegalūs migrantai”, - sako V. Banel.  

Kitas ne mažiau svarbus aspektas, anot NPPSS vadovo, yra VSAT pareigūnų darbo užmokestis ir darbo sąlygos. 

„Moderniomis technologijomis aprūpinta sistema taptų mažiau pažeidžiama, tačiau jokios technologijos neveiks be žmonių – pareigūnų. Planuojama reforma turi sukurti prielaidas didinti pasienio tarnybos pareigūnų, kurie kasdien kovoja su kontrabanda ir šešėliu, atlygį.

Žemiausios grandies pasieniečiai, kasdien susiduriantys su realiu pavojumi gyvybei ir sveikatai, šiuo metu už tarnybą negauna nė 400 eurų per mėnesį. Tai nenormalu. Mes manome, kad ilgainiui visų sričių žemiausios grandies pareigūnai turėtų uždirbtų ne mažiau kaip 1000 eurų, o visų likusių pareigūnų darbo užmokestis turėtų didėti bent trečdaliu”, - aiškina V. Banel. 

NPPSS tikisi, kad Vyriausybė ir jos vadovas Algirdas Butkevičius, kuriam neseniai buvo pasiūlyta pasirašyti nacionalinį susitarimą, stiprinant Lietuvos viešąjį saugumą, artimiausiu metu imsis ryžtingu žingsnių. Jei VSAT nebus skirtos papildomos lėšos, pasienieičiai bus priversti imtis aktyvesnių veiksmų.

Pirminiais duomenimis, VSAT be atlyginimų didinimo ir lėšų Vidaus tarnybos statuto įgyvendinimui reikalingi beveik 12 mln. eurų pareigybių komplektavimui, tarnybinėms uniformoms, transporto išlaidoms, stebėjimo ir kitų įrenginių remontui ir investiciniams projektams. Dar apie 36 mln. eurų turėtų būti skirta pasirengti ginkluotai krašto gynybai ir reikalingam turtui įsigyti.

Remiantis statistiniais duomenimis, vidutinis pradedančio statutinio pareigūno darbo užmokestis Lietuvoje siekia vos 370 eurų, kaimynai latviai ir lenkai uždirba iki 550 eurų, o estai iki 1000 eurų atskaičius mokesčius. Švedijos, Suomijos, Danijos pareigūnams už tarnybą atlyginama daugiau nei septynis kartus didesniu atlygiu – 2680 eurų atskaičius mokesčius.

NPPSS informacija