Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pareigūnai: sovietmečio pilnoje kalėjimų priežiūros sistemoje būtini pokyčiai
2018-08-22

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) rengiasi kreiptis į Teisingumo ministerijos vadovybę su reikalavimu pateikti aiškią informaciją apie numatomą 2019 metų įkalinimo įstaigų priežiūros sistemos finansavimą. Anot pareigūnų, įkalinimo įstaigų priežiūros sistema yra bene vienintelė teisėsaugos sistemos sritis, kurios kitų metų planuojamas biudžetas vis dar nežinomas.

 

NPPSS vadovas Vladimir Banel teigia, kad tokia situacija kelia pagrįstą nerimą įkalinimo įstaigose tarnaujantiems pareigūnams.

 

„Turiu atvirai pasakyti, kad ši sistema, lyginant su kitomis teisėsaugos sferomis, yra bene mažiausiai pokyčių keliu pažengusi. Nuo seno joje buvo rūpinamasi viskuo, išskyrus paprastą pareigūną, jo darbo sąlygas, saugą. Situacija turi keistis ir tai turi būti daroma kuo skubiau.

 

Viešai daug kalbama apie planuojamas struktūrines pertvarkas, įstaigų iškeldinimą, patalpų pardavimą ar renovaciją, pareigūnų darbo užmokestį, darbo sąlygas, tačiau trūksta konkretumo. Kol kas mes net nežinome, koks biudžetas planuojamas kitiems metams, kokio darbo užmokesčio didėjimo gali tikėtis pareigūnai, kokios sumos bus skirtos jų aprūpinimui, mokymams ir kitiems panašiems dalykams. Pareigūnai turi žinoti, kas jų laukia: kaip keisis darbo sąlygos, kiek ir kada didės darbo užmokestis ar kaip keisis darbo sąlygos”, - sako V. Banel.

 

Anot NPPSS atstovų, didžiulį sistemos sąstingį galima iliustruoti dar 2014 metais profesinių sąjungų iniciatyva atliktos kalėjimų priežiūros pareigūnų atliktos apklausos rezultatais.

 

„Tuomet paprašėme skirtingose įkalinimo įstaigose tarnaujančių pareigūnų išskirti svarbiausias kiekvienos įstaigos problemas. Buvo sunku patikėti, kokius paprastus ir kartais net sunkiai protu suvokiamus dalykus tuomet paminėjo pareigūnai. Pavyzdžiui, pasirodo, žiemą jie budi lauke be specialios žieminės uniformos. Medicininis įstaigų personalas nėra aprūpinamas specialiais darbo drabužiais. Nėra tinkamai įrengtų darbuotojų poilsio vietų. Patalpos nėra kondicionuojamos. Rizikingą ir net gyvybei pavojingą darbą dirbantiems pareigūnams nėra teikiama psichologinė pagalba. Panašius apklausoje paminėtus dalykus galėčiau vardinti dar ilgai.

 

Blogiausia yra tai, kad nuo 2014 metų situacija iš esmės nepasikeitė, o sovietmečio mūsų įkalinimo įstaigose nesumažėjo. Todėl ir prašome Teisingumo ministerijos ir Kalėjimų departamento informacijos apie sistemos finansavimą ir planuojamus pokyčius", - aiškina V. Banel.

 

Žemiausios grandies įkalinimo įstaigų pareigūnai pradėję tarnybą šiuo metu uždirba kiek mažiau nei 500 eurų per mėnesį.

 

Sistemoje iš viso dirba apie 3300 žmonių. 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?