Pagalba
Policijos pareigūnai į vyrus ir moteris neskirstomi
2015-08-21

Deimantė sako, kad savo darbo nekeistų į jokį kitą, o moterimi ji tampa nusivilkusi policijos uniformą.

Šiaulių apskrities policijoje šiuo metu dirba ne viena dešimtis policijos pareigūnių.

Su Patrulių rinktinės vyriausiąja patrule Deimante Augyte susitinkame jos darbo vietoje – policijos komisariate, kuriame ji dirba pustrečių metų.

Deimantė sako, kad darbas policijoje – jos pašaukimas. Šeimoje niekas nedirbo teisėsaugos institucijoje, ir tėvai jai nesiūlė rinktis šios profesijos. Tokia veikla šešiolikametė mergina susidomėjo, dalyvaudama policijos renginyje.

Merginos nuomone, kaip vyras namuose negali apsieiti be moters, taip ir policijoje jos labai reikalingos. Todėl nesutinka, kad policijos pareigūno profesija yra vyriška.

Vardija – kodėl? Moterys geresnės psichologės. Patruliai sulaukia daug iškvietimų, kai patiriamas smurtas artimoje aplinkoje, neretai nukentėjusiosios atsisako bendrauti su pareigūnais vyrais, kalbasi tik su pareigūnėmis.

Be moterų neapsieinama kratose, nes kratas moterims gali atlikti tik pareigūnės.

Patrulės darbo diena įtempta: vyksta į iškvietimus, ieško pažeidėjų, susiduria su neblaiviais asmenimis, smurtautojais.

Psichologinė įtampa patrulių darbe neišvengiama.

„Emocijas reikia suprasti tik kaip darbo dalį, nepriimti asmeniškai“, – patirtimi dalijasi jauna mergina.

Todėl nusivilkusi uniformą ji visas neigiamas emocijas palieka darbe – nevalia į namus jų neštis.

Namuose Deimantė tokia pat moteris kaip ir visos – su savo silpnosiomis ir stipriosiomis pusėmis, turinti daug draugų, norinti mylėti artimuosius ir būti mylima.

Į moteris nežiūrima skeptiškai

Šiaulių apskrities policijos viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavičius sako, kad policijoje visi – ir vyrai, ir moterys – yra tokie patys pareigūnai. Taigi reikalavimai, pareigos ir išlygos visiems taikomos nepriklausomai nuo lyties.

– Policijoje daugėja moterų pareigūnių. Kada pastebėjote, kad moterų susidomėjimas darbu policijoje išaugęs?

– Maždaug prieš dešimtmetį moterų susidomėjimas darbu policijoje ėmė kilti. Paskui jis kažkodėl atslūgo. Na, o dabar jau antri metai moterų pareigūnių pulkas Šiaulių apskrities policijoje sparčiai didėja. Ir tai labai džiugu.

– Ar moterims policijoje dirbti sunkiau negu vyrams?

– Manau, tai priklauso nuo konkrečios situacijos. Kai kuriose situacijose moterims dirbti policijoje netgi lengviau nei vyrams.

Pavyzdžiui, į įvykio vietą atvykus pareigūnei moteriai, pažeidėjai neretai elgiasi ir bendrauja atsargiau, mandagiau, o atvykus pareigūnui vyrui, jie tampa agresyvesni, priešinasi.

Žvelgiant iš kitos pusės, yra situacijų, kai moterys susiduria su daugiau sunkumų. Pavyzdžiui, kai reikia sulaikyti įtariamuosius, panaudoti fizinę jėgą.

Moterys tarnyboje puikiai panaudoja savo asmenines savybes: yra geros psichologės, dažnai geriau bendrauja su smurtą patyrusiomis aukomis.

Moters buvimas tarnyboje padeda palaikyti geresnius santykius ir tarp kolegų.

Pastebima, kad moterys labiau linkusios nesitaikstyti su korupcija, todėl joms esant tarnyboje pastebimai sumažėja korupcijos.

– O vis dėlto, ar į fiziškai silpnesnes moteris policijoje nėra žiūrima skeptiškai?

– Taip, policija seniau buvo tik jėgos struktūra. Tačiau šiandien policija pasikeitusi. Ji labiau bendraujanti su visuomene, suteikianti daugiau pagalbos žmonėms, keičiasi mūsų taktika ir požiūris. Taigi ir žmonės kitaip žiūri į policijos instituciją.

Mes laukiame norinčių dirbti moterų ir į jas tikrai nežiūrime skeptiškai. Aš labai palaikau moterų tarnybą policijoje.

Sulaukiame nemažai norinčių dirbti merginų. Apskritai policininko profesija tarp jaunuolių – vis populiaresnė. O ir mes, žinoma, stengiamės pritraukti jaunimo, vykdome keletą agitacinių programų, rengiame Atvirų durų dienas.

– Teko girdėti, jog patrulių ekipažai paprastai ir formuojami iš vyro ir moters. Kodėl?

– Formuojame taip, kad ekipaže būtų vaikinas ir mergina. Mišrus ekipažas yra naudingas, nes pasitaiko įvairių iškvietimų situacijų: kartais praverčia vyriška fizinė jėga, o kartais moters psichologiniai sugebėjimai.

Mišrus ekipažas lengviau gali išspręsti problemas ir konfliktines situacijas.

Originalų tekstą rasite čia: http://skrastas.lt/?data=2015-08-21&rub=1141654078&id=1439825067