Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Posėdyje – sutarimas dėl karių ir pareigūnų valstybinių pensijų reformos
2022-03-24

Vakar Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) iniciatyva įvyko nuotolinis posėdis dėl pareigūnų ir karių valstybinių pensijų pertvarkos. Susirinkime dalyvavo SADM ministrė Monika Navickienė ir viceministras Audrius Bitinas, VRM ministrė Agnė Bilotaitė, viceministras Vitalijus Dmitrijevas, Viešojo administravimo ir vietos savivaldos politikos grupės vyriausioji patarėja Irina Malukienė, KAM viceministras Žilvinas Tomkus bei Karo tarnybos ir personalo departamento Socialinės saugos ir sveikatos priežiūros politikos skyriaus vedėja Aušra Kazlauskienė. NPPSS atstovavo pirmininkas Saulius Džiautas, profesinės sąjungos „Ekspareigūnai“ pirmininkas Donatas Minkauskas ir Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos (LPPPS) pirmininkas Jevgenijus Amelinas.

 

Lietuvos kariai ir pareigūnai gauna bene mažiausias pensijas ES. Nuo 2008 m. šios pensijos beveik nepadidėjo, o sumažintų pensijų dirbantiems ekspareigūnams įsiskolinimas buvo išmokėtas tik 10 proc. Skirtingu laiku išėję į pensiją tos pačios pareigybės pareigūnai gauna skirtingo dydžio pensiją. 

 

„Mūsų nuomone nėra normalu, kad, pavyzdžiui, Vilniaus priešgaisrinės apsaugos viršininkas, išėjęs į pensiją 1995 metais, gauna kelis šimtus eurų, o tokias pat pareigas ėjęs ir į pensiją, sakykime, 2007 metais išėjęs pareigūnas – jau dvigubai ar net trigubai didesnę sumą“, – sakė  NPPSS pirmininkas S. Džiautas. 

 

Anot jo, Vyriausybės programoje yra numatyti darbai ir terminai dėl valstybinių pensijų pertvarkos ir Vyriausybė privalo jų laikytis. „Ukrainos karo kontekste matome, kad buvę pareigūnai ima ginklą į rankas, ugniagesiai grįžta gelbėti ir gesinti. Visi kaip vienas gina Tėvynę. Bet norėčiau priminti Napoleono posakį: kas nemaitina savo kariuomenės, maitins svetimą. Tad valstybei būtina gerbti ir nepamiršti šios pareigūnų ir karių bendruomenės“.

 

D. Minkauskas priminė, kad praėjusių metų  gruodžio mėn. vyko NPPSS susitikimas su Premjere Ingrida Šimonyte ir jos komanda. Susitikimo metu profesinės sąjungos buvo patikintos, kad „užmiršti“ ekspareigūnai ir buvę kariai pajus pokyčius jau nuo 2023 m. pradžios. 

 

„VRM ir KAM, dalyvaujant NPPSS, parengė viziją, kaip galėtų keistis ši pensijinė sistema. SADM yra atsakinga už šių pensijų reformą ir turėtų imtis darbo pateiktą viziją paversti įstatymo projektu ir kitais būtinais teisės aktais. To mes ir tikimės iš SADM“, – kalbėjo profesinės sąjungos „Ekspareigūnai“ vadovas.

 

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitikime pabrėžė, kad šalyje turi veikti sistema, neskatinanti pareigūnus išeiti iš tarnybos. „Turime sukurti motyvacinę sistemą, kuri skatintų jaunimą rinktis pareigūno profesiją. Orios pensijos yra labai svarbi tokios sistemos dalis. Vyriausybės vadovė mato būtinybę spręsti šią problemą, o mums reikia kaip įmanoma greičiau sukurti planą, kaip tai padaryti“.

 

V. Dmitrijevas pasiūlė dar per Seimo pavasario sesiją parengti bazinį projektą, nes VRM, KAM bei SADM pozicijos jau ne kartą derintos, o kompromisas dėl pensijos paskaičiavimo formulės – rastas.

 

SADM, KAM ir VRM atstovai taip pat minėjo, kad kitas žingsnis – paskaičiuoti kaštus bei apsispręsti nuo kokio tarnybos laikotarpio paskaičiuojama pensija pareigūnui ir kariui.

 

Ministrė M. Navickienė pažadėjo šios Seimo pavasario sesijos metu pabaigti valstybės institucijų konsultacijas, o tuomet su galutine vizija supažindinti profesines sąjungas. Be to, kartu paskaičiuoti ir su Finansų ministerija suderinti reformos kaštus (tam, kad būtų numatytas finansavimas teikiamam projektui). „Vasarą turėsime darbo iš vizijos sukurti įstatymo projektą, kad rudens sesijoje jį pateiktumėme Seimui. Dėkoju profesinei sąjungai už iniciatyvas, rūpestį žmonėmis ir supratimą, kad tokie projektai užtrunka laike. Pagal finansines Valstybės galimybes, tikėkimės, kad pokyčiai ekspareigūnams ir ekskariams prasidės jau nuo 2023 metų“, – sakė M. Navickienė.

 

„Turėjome tikrai labai produktyvią diskusiją su institucijų vadovais ir atstovais. NPPSS vardu noriu padėkoti visiems posėdžio dalyviams konstruktyvų dialogą ir sutarimą. Tikiuosi, kad daugiau nei 10 metų reformos laukianti esamų ir buvusių pareigūnų ir karių bendruomenė pagaliau pajus Valstybės rūpestį dėl šios garantijos“, – po susitikimo teisė S. Džiautas.

 

---

DELFI / Domanto Pipo nuotrauka.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?