Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profesinės sąjungos siūlo nustoti blaškytis ir aprūpinti pareigūnus reikiamomis priemonėmis
2015-12-01

Anot Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovo Vladimir Banel, politikų, aukščiausių šalies vadovų kalbos apie minimalius teisėsaugos pokyčius vis kinta ir tai kelia didelį nerimą.

„Prieš pastaruosius incidentus su ginklais pateikti minimalūs poreikiai sudarė beveik 21 mln. eurų, vėliau prasidėjo spekuliacijos – tai 12, tai 15, Prezidentė Dalia Grybauskaitė kalbėjo apie 18 mln. eurų. Manau, kad Vidaus reikalų ministerija, kuri disponuoja tiksliais skaičiais, privalo aiškiai ir argumentuotai įvardinti poreikius. Čia ne vieta interpretacijoms ir blaškymuisi, - po įvykių Europoje, Ukrainoje privalome grėsmes vertinti realiai ir tam tinkamai ruoštis jau dabar“, - įsitikinęs V. Banel.

NPPSS vadovas teigiamai vertina faktą, kad Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis galės tęsti pradėtus darbus, tačiau tai anaiptol dar ne viskas.

„Sistemai gyvybiškai būtinos papildomos lėšos ir bijau, kad kalbėdami tik apie minimalius poreikius, iškilus realiai grėsmei, turėsime skaudžių pasekmių. Tarnybose prasidėję esminiai pokyčiai leis sutaupyti vidinių resursų pagalba, tačiau to vistiek nepakaks užtikrinti reikiamo aprūpinimo ir pareigūnų motyvacinės sistemos. Tarnybų vadovai jau ne kartą pareiškė, kad jiems trūksta elementarių gynybos ir visuomenės saugumo užtikrinimo priemonių“, - teigia V. Banel.

Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius dar šiandien sakė, kad pareigūnai turi sovietų 1962 metų gamybos karines transporto priemones be įrangos ir senus ginklus, netinkamus naudojimui. NPPSS atstovų teigimu, R. Pociaus interviu dar kartą įrodė, kad tarnybos, profesinės sąjungos ir valdžios atstovai turi dirbti išvien, kad būtų panaikintos visos įmanomos prielaidos politinei korupcijai ir stagnacijai.

Pareigūnus vienijančios profesinės siūlo aukščiausiems šalies vadovams, Seimo nariams imtis sprendimų siekiant padidinti statutinių tarnybų finansavimą ir tik atspirties tašku, o ne galutiniu sprendimu laikyti būtinuosius poreikius. Be to Seimo biudžeto ir finansų komitetas, Vyriausybei perduodant biudžeto projektą sakė, kad minimalūs poreikiai yra adekvatūs (21 mln. eurų) ir gali būti tik didinami, bet ne mažinami.

„Jei norime būti saugūs ir užtikrinti efektyvų visuomenės saugumą, pareigūnus privalome aprūpinti reikiamomis priemonėmis, mokymais ir siekti, kad kiek įmanoma greičiau pradedančio pareigūno atlyginimas siektų 1000 eurų atskaičius mokesčius“, - mano NPPSS vadovas.

Pavyzdžiui, Policijos departamentui, siekiant palaipsniui įgyvendinti programą „1000“ ir 2016 m. minimalų pirminės grandies pareigūno atlygį padidinti nuo šiuo 400 iki 600 eurų, vidurinės grandies – iki 700 eurų atskaičius mokesčius) reikia 7,8 mln. eurų. Iš viso darbo užmokestis padidėtų 3,5 tūkst. policininkų. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų atlygiams padidinti iki 500 eurų (3 pareigybių kategorijai ir 1-2 metų pareigūnams po pasieniečių mokyklos baigimo) reikia papildomų 1,6 mln. eurų, iki 600 eurų (3-5 kategorijoms) – 2,49 mln. eurų, iki 700 eurų (6-8 kategorijoms) – 2,45 mln. eurų, iki 700 eurų (3-8 kategorijoms) – 7,27 mln. eurų.

Be to, visoms Vidaus reikalų sistemai priklausančioms tarnyboms reikalingos papildomos lėšos tarnybinei uniformai, ginklams, įrangai ir kitoms būtinoms priemonėms, tokioms kaip:

- 1,800 tūkst. eurų Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“ reikalingai specialiai ginkluotei ir kitoms priemonėms.

- 200 tūkst. eurų policijos įstaigoms būtinai kompiuterinei ir organizacinei technikai, pradėjus dirbti su Integruota baudžiamojo proceso informacine sistema.

- Lietuvos policijos mokykla 800 tūkst. eurų skirtų infrastruktūros sukūrimui ir pritaikymui kokybiškam policijos sistemos darbuotojui mokymui ir kvalifikacijos tobulinimui.

- 500 tūkst. eurų Valstybės sienos apsaugos tarnybos vaizdo stebėjimo sistemoms ir valstybės sienos įrenginių priežiūrai, elektros šoko įtaisams, ginkluotei.

- 300 tūkst. eurų ugniagesiams trūkstamų gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų technikai.

NPPSS informacija