Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profsąjunga: nuteistųjų išgertuvės Kybartuose – tik pradžia, gali būti ir blogiau
2018-06-18

Žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad šeštadienį savo išgertuvėmis Kybartų pataisos namuose (PN) kalintys vyrai nusprendė pasidžiaugti prieš visą Lietuvą. Liūdnai toks sprendimas baigėsi ne tik jiems, naujasis teisingumo ministras žada griežtai įvertinti ir atsakingų asmenų veiksmus. Profesinių sąjungų atstovų teigimu, artimiausiu metu galime susilaukti ir gerokai baisesnių dalykų, nes nuteistųjų prižiūrėtojų įkalinimo įstaigose trūksta. 


Plačiau skaitykite:

 

Išgertuvių transliacijos iš Kybartų atomazga – bausmė kaliniams ir griežta ministro reakcija

Po feisbuke transliuotos kalinių puotos - didelės kratos Kabartų pataisos namuose

 

Kęstutis Pauliukas, Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas, pasakoja, kad profesinė sąjunga balandžio-gegužės mėnesiais kreipėsi į įkalinimo įstaigų vadovus ir klausė, kaip bus organizuojama pareigūnų tarnyba ir saugumas, skiriant juos į postus po vieną. Daugelis vadovų savo atsakymuose rašė, kad pareigūnai yra aprūpinami specialiosiomis priemonėmis (ašarinėmis dujomis, vaizdo registratoriais, lazdomis ir pan.), todėl jaudintis dėl pareigūnų saugumo nėra pagrindo.

 

„Jei pareigūnai dirba po vieną, apie kokį jų saugumą ar nuteistųjų priežiūrą mes galime kalbėti.  Pareigūnų yra gerokai per mažai, kad jie galėtų užkirsti kelią visoms įkalinimo įstaigose vykstančioms „linksmybėms“. O saugoti tikrai yra ką. Telefonų ir kitų daiktų permetimas per įstaigų sienas, nelegalių daiktų judėjimas įkalinimo įstaigų viduje, kalinių nesutarimai ir muštynės – tai tik dalis pareigūnų kasdienybės.

 

Akivaizdu, kad pareigūnai nėra pajėgūs užtikrinti nuolatinę nuteistųjų kontrolę. Dabar man kyla tik vienas klausimas - kas šioje situacijoje turės prisiimti atsakomybę? Ar Kalėjimų departamentas pripažins savo klaidas, ar baudžiami bus pareigūnai“, - retoriškai klausia K. Pauliukas.

 

Anot profsąjungos atstovų, dėl mažo atlyginimo pataisos namai negali pritraukti naujų darbuotojų. Tuo tarpu Kalėjimų departamento direktorius dėl mažo pamainų skaičiaus apribojo pareigūnams galimybę dirbti viršvalandžius ir sumažino apmokėjimą už pavojingas darbo sąlygas (kai kuriose įstaigose jis siekia vos 3 proc.). Šakos kolektyvinėje sutartyje numatyta, kad pareigūnams viršvalandžiai iki 260 val. privalo būti apmokami, tačiau tai, anot profesinės sąjungos atstovų, departamento vadovams nė motais. 

 

Profsąjungos vadovas pabrėžia ir tai, kad Kybartų pataisos namai stovi atviroje vietovėje, kurioje pilnu pajėgumu galėtų veikti mobilaus ryšio blokatoriai. Kodėl iki šiol to padaryti nepavyko, neaišku. Pareigūnų atstovai teigia, kad reikėtų kelti klausimus ir dėl įstaigos lėšų panaudojimo.  

 

Nuotr. © DELFI / Paulius Garkauskas