Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profsąjungos: biudžeto projekte pareigūnų atlyginimams trūksta bent 15 mln Eur
2018-08-16

Teisėsaugos institucijų suplanuoti 2019 metų veiklos biudžetai nėra adekvatūs ir pagrįsti realiu poreikiu, teigia Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) – didžiausios statutinių pareigūnų interesus ginančios organizacijos Lietuvoje – atstovai. NPPSS vertinimu, teisėsaugos įstaigų finansavimą 2019 metais būtina padidinti beveik 16 mln eurų. Šią sumą pagrindžiančius skaičiavimus pareigūnai pateikė Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui.

 

NPPSS ekspertai teigia, kad Policijos departamentui papildomai reikėtų skirti apie 4 mln. eurų, Valstybės sienos apsaugos tarnybai ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjo departamentui – po kiek daugiau nei 5 mln. eurų, o Viešojo saugumo tarnybai – 1,3 mln. eurų. Visos šios lėšos turi būti skirtos pareigūnų darbo užmokesčio didinimui.

 

Vladimir Banel, NPPSS pirmininkas, akcentuoja, jog nepakankamas pareigūnų darbo užmokesčio didėjimas šiuo metu yra bene opiausia problema, neleidžianti Lietuvoje sukurti efektyvios teisėsaugos ir didinti teisėsaugininkų profesijos prestižą.

 

„Imkime visų mūsų taip mėgstamą Estiją. Šioje šalyje politikai netuščiažodžiavo, teisėsaugos reforma buvo įvykdyta, jos finansavimas – užtikrintas. Net ir žemiausios grandies pareigūnų darbo užmokestis Estijoje jau kelis metus yra didesnis nei 1000 eurų. Tuo tarpu mes trypčiojame vietoje. Teisėsaugos reformai būtini teisės aktai yra priimti, bet jų įgyvendinimo finansavimas, akivaizdu, stringa. Kitų metų biudžeto projekte Vidaus tarnybos statuto įgyvendinimui numatyta skirti 6 mln. eurų. Mūsų vertinimu, ši suma turėtų būti bent kelis kartus didesnė ir siekti maždaug 22 mln. eurų. Kitu atveju, pareigūnų darbo užmokestis 2019 metais nedidės. Žinome, kad Vyriausybės žodis formuojant biudžetą yra lemiamas, todėl ir kreipėmės į Ministrą Pirmininką“, – sako V. Banel.

 

2019 metus politikai pokalbiuose su pareigūnais ne kartą buvo pavadinę teisėsaugos proveržio metais. Be to, siekis stiprinti teisėsaugą ir didinti pareigūnų darbo užmokestį buvo įtvirtintas šios Vyriausybės programoje. Tačiau realių pokyčių, kurių centre atsidurtų eilinis pareigūnas, politikų darbuose ir kitų metų biudžeto projekte nematyti.

 

„Planuodami pokyčius teisėsaugoje, visų pirma, privalome galvoti apie eilinį pareigūną, kuris tarnyboje kasdien rizikuoja savo sveikata ar net gyvybe. Tačiau dabar mes matome vien pigų politikavimą, kažką panašaus į sostų karus, kuriuose atskiros žmonių grupės žaidžia savo įtakų ir galių žaidimus. Kaip pavyzdį galiu paminėti dabar vykstančią jau beveik viešą diskusiją tarp Vidaus reikalų ministerijos ir Policijos departamento atstovų apie tai, kuri institucija turi valdyti policijos finansus. Tokios bevaisės diskusijos turi baigtis. Turime galvoti,u  ką padaryti, kad policininkas gautų orų ir jo darbo pobūdį atitinkantį darbo užmokestį, o Lietuvos žmonės savo šalyje jaustųsi saugūs“, – teigia NPPSS pirmininkas.

 

Žemiausios grandies teisėsaugos pareigūnai šiuo metu uždirba maždaug 600–650 eurų per mėnesį. NPPSS siekia, kad nuo 2020 metų jų darbo užmokestis būtų ne mažesnis nei 1000 eurų.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?