Profesinės sąjungos atstovai ministrui siūlė ne tik nedelsiant imtis preciziško smurtinių įvykių (kuomet kaliniai sužaloja prižiūrėtojus) ištyrimo, griežtesnių bausmių skyrimo, bet ir prevencinių priemonių. „Jeigu norime išlaikyti dar likusius darbuotojus ir pritraukti taip trūkstamus naujus, privalome užtikrinti gyvybei nepavojingas darbo sąlygas“, - dėstė LR ITĮPS tarybos narys Vytautas Bakas.
J. Bernatonis informavo, jog kitais metais Kalėjimų departamentui planuojama skirti 12 mln. Litų daugiau nei praėjusiais. Numatoma, kad lėšos bus skiriamos įstaigų materialiniam aprūpinimui ir pareigūnų darbo užmokesčio didinimui – 2-6 kategorijų pakėlimui viena kategorija aukščiau.
Profesinė sąjunga taip pat siūlė stiprinti darbuotojus atstovaujančių organizacijų vaidmenį Lietuvoje. Pasak jų, Vakaruose jau ilgą laiką naudojamos įvairios priemonės, skatinančios žmones burtis į profesines sąjungas tam, kad būtų kokybiškai atstovaujami jų interesai tiek įstaigos lygiu, tiek formuojant nacionalinę politiką mokesčių, pensijų sisitemų, migracijos, užimtumo ir kitais svarbiais klausimais.
„Tam turime daug priemonių naudojamų kitose šalyse – švietimo programos, tarptautinių konvencijų įgyvendinimą ir kitas. Be to, kitose valstybėse itin dažnai praktikuojamas per pajamų mokestį kompensuojamas profesinės sąjungos nario mokestis.
Lietuvoje turime didžiausią darbo jėgos apmokestinimą, todėl būtų teisinga turėti tokią nario mokesčio kompensavimo sistemą. Tai leistų kiekvienam Lietuvos darbuotojui 1 proc. savo pajamų skirti profesinei sąjungai, kuria jis labiausiai pasitiki“, - patirtimi dalinasi V. Bakas, pridurdamas, kad tokiu būdu būtų užtikrinta organizacijų priklausomybė nuo savo narių, o ne nuo paveldėto sovietinio turto likučių ir valstybės dotacijų privilegijuotos grupėms.
Anot profesinių sąjungų atstovų, sutarta, jog kartu su ministro patarėjais bus peržiūrimi įstatymai, teisės aktai, kuriuos reikia keisti, ir bendromis jėgomis siūlomi nauji pakeitimai. Dar šį penktadienį pareigūnų interesus ginantieji susitinka svarstyti statuto pakeitimo projektą, siekiantį gerinti darbuotojų sąlygas.
Susitikimo metu įkalinimo įstaigų pareigūnus atstovaujantieji siūlė rudenį atnaujinti praėjusią savaitę pasirašytą bausmių vykdymo sistemos šakos kolektyvinę sutartį. „Siūlome Vakaruose dažnai naudojamą darbo užmokesčio sistemos klausimų perkėlimą iš įstatymų į kolektyvines sutartis“, - teigė LR ITĮPS tarybos narys. Tuo tarpu ministras pažadėjo atnaujinti derybas spalio mėnesį.
LR ITĮPS primena, kad dar šį pavasarį pataisos įstaigų pareigūnai surengė protesto eiseną. Tuomet 1200 iš 2000 pirminės grandies pataisos įstaigų pareigūnų pasirašė peticiją, kurią įteikė J. Bernatoniui. Prižiūrėtojai reikalavo nedelsiant imtis priemonių, užtikrinant saugias ir gyvybei nepavojingas darbo sąlygas ir teisingą apmokėjimą už darbą, didinant 1-10 kategorijų pareigūnų atlyginimus 10 proc. dar šiais metais. Ministras įsiklausė į prašymus, o įgyvendinimas atidėtas kitiems metams.
Šiuometu Lietuvoje vienam prižiūrėtojui tenkantis nuteistųjų skaičius yra vienas didžiausių Europoje. Šalyje veikia 11 įkalinimo įstaigų, kuriose laikoma 9261 nuteistųjų. Bendras Lietuvos rodiklis yra 3,7 nuteistieji vienam prižiūrėtojui, tuo tarpu Europos Sąjungoje ar Skandinavijos šalyse vienam prižiūrėtojui įprastai tenka vienas nuteistasis.
NPPSS informacija