Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Profsąjungos kelią klausimą dėl tinkamo darbuotojų interesų atstovavimo Trišalėje taryboje
2018-04-23

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS), Nacionalinis aktyvių mamų sambūris ir Muitinės darbuotojų profesinė sąjunga raštu kreipėsi į Trišalę tarybą su prašymu įvertinti, ar Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas gali atstovauti darbuotojų interesams Trišalėje taryboje. Tokias abejones pareigūnų interesus ginančios organizacijos atstovams sukėlė žiniasklaidoje aprašytas A. Černiausko vizitas į Rusijoje vykusią tarptautinę konferenciją „Socialiniai darbo konfliktai Rusijoje ir pasaulyje“, kurią organizavo glaudžiais ryšiais su šios šalies prezidentu Vladimiru Putinu susijusi Rusijos nepriklausomų profesinių sąjungų federacija (RNPSF).

 

Dar didesnę nuostabą profesinių sąjungų atstovams kelia tai, kad balandžio 10 dieną A. Černiauskas, kaip darbuotojų organizacijų atstovas, tapo Trišalės tarybos pirmininku, šiame poste pakeitęs Lietuvos verslo konfederacijos atstovą Andrių Romanovskį.

 

„Socialinio dialogo vystymas ir stiprinimas yra minimas tarp svarbiausių prioritetinių šios Vyriausybės darbų, daug dėmesio tam buvo skirta ir paskutiniuose parlamento rinkimuose nugalėjusių politinių partijų programose. Trišalė taryba yra bene svarbiausia institucija, savo veiksmais šioje srityje galinti inicijuoti būtinus pokyčius, kurie leistų Lietuvai pagaliau tapti tikrai vakarietiška šalimi, socialinio dialogo prasme. Todėl mes ir keliame klausimus apie tai, ar žmonės, patirties besisemiantys abejotinos vertės renginiuose Rusijoje, gali tinkamai atstovauti darbuotojų interesus ir, juo labiau, vadovauti Trišalei tarybai“, – sako Vladimir Banel, NPPSS pirmininkas.

 

Rasa Žemaitė, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė, teigia, jog susiklosčiusi situacija nedera su siekiu Lietuvoje turėti skaidrią ir efektyvią dirbančiųjų interesų gynimo sistemą.

 

„Socialinis dialogas Lietuvoje vis dar neleistinai pasyvus, darbuotojų atstovų gebėjimai ir norai kokybiškai ginti dirbančiuosius su vaikais bei maksimaliai įtraukti į derybas pačius dirbančiuosius yra embriono fazėje. Todėl manome, kad visas profesinių sąjungų vadovų ir Trišalės tarybos dėmesys turi būti sutelktas ties siekiu aktyvinti Lietuvos dirbančių derybas su darbdaviais. Labai abejoju, ar A. Černiauskas gali imtis lyderystės šioje srityje“, – aiškina R. Žemaitė.

 

Kitas svarbus aspektas, kurį kreipimesi mini pareigūnai, yra A. Černiausko paskyrimo Trišalės tarybos pirmininku žala Lietuvos reputacijai tarptautinėje arenoje.

 

„Atsižvelgiant į tai mes norime išgirsti Trišalės tarybos narių, visų pirma valstybės ir darbdavių atstovų, nuomonę apie A. Černiausko vizitą į Sankt Peterburgą. Ar jis dalyvavo tame renginyje kaip oficialus Lietuvos Trišalės tarybos atstovas? Ar Trišalės tarybos nariams žinoma, kokios konkrečiai patirties ponas Černiauskas pasisėmė Rusijoje? Kokią įtaką A. Černiausko veiksmai daro sprendimų priėmimui Lietuvos Respublikos trišalėje taryboje? Tai yra svarbiausi klausimai, į kuriuos norime greitų ir tiesių atsakymų“, – teigia V. Banel.

 

Sankt Peterburge vykusioje konferencijoje „Socialiniai darbo konfliktai Rusijoje ir pasaulyje“ dalyvavo ne tik LPSK pirmininkas A. Černiauskas, bet ir Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė. LPSK šiuo metu yra viena iš Lietuvos Respublikos trišalės tarybos narių.

 

Su šiais nuogąstavimais profesinės sąjungos kreipėsi ne tik į Trišalę tarybą, tačiau ir Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus. Kreipimosi kopija taip pat išsiųsta LR Prezidentūrai, LR Vyriausybei ir LR Seimo vadovybei.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?