Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Pusę milijono Europos pareigūnų atstovaujanti organizacija kreipėsi į Lietuvos vadovus dėl demokratinių teisių ribojimo
2016-07-28

Apie planuojamus pakeitimus Europos pareigūnų organizaciją informavo Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas. EuroCOP savo laiške Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui ir Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei teigia, kad neseniai parengtas ir užregistruotas VAD projektas, išties, kelia nerimą.

Įstatymo projektu, anot EuroCOP, siūloma riboti pamatines demokratines piliečio teises. VAD pareigūnus norima išbraukti iš visuomeninio gyvenimo įvairiais aspektais: jiems uždraudžiama net artintis prie viešosios politikos procesų, jungtis į darbuotojų organizacijas. Mainais suteikiamas tam tikras imunitetas nuo teisėsaugos pareigūnų vykdomų veiksmų.

Įstatymo projektas prieštarauja ES propaguojamoms vertybėms

Europos pareigūnus vienijanti organizacija įsitikinusi, kad ES propaguojamos vertybės – žmogaus orumas, laisvė, demokratija, teisingumas – sunkiai suderinamos su įstatymo projekte siūlomais reguliavimais. Pareigūnui negalima drausti dalyvauti politiniame susirinkime ar paremti kurią nors politinę organizaciją, ginti savo interesus kolektyvine forma.

„Mus glumina siekis įstatymu uždrausti ES piliečiui bet kokia forma prisidėti prie viešosios politikos sprendimų. Turime pareigūno etiką, kuri užtikrina, kad teisėsaugos institucija ir jose dirbantys pareigūnai būtų politiškai neutralūs. Tačiau negalime uždrausti piliečiui aktyviai dalyvauti viešajame valstybės gyvenime, domėtis priimamais sprendimais, reikalauti prisiimtų įsipareigojimų vykdymo, palaikyti priimtiną politinį sprendimą. Toks siūlymas, mūsų nuomone, prieštarauja demokratijos normoms.

Be to, nėra jokio objektyvaus pagrindo, kuris leistų pagrįsti draudimą burtis į profesines organizacijas ir kartu atstovauti savo veiksmus“, - teigiama EuroCOP laiškė aukščiausiems Lietuvos valstybės vadovams.

Europos pareigūnai atkreipė dėmesį ir į naujo VAD įstatymo projekto siekį sukurti Vyriausybei pavaldžią kriminalinės žvalgybos instituciją. Šiuo metu Lietuvoje yra dvi žvalgybos institucijos ir net šešios kriminalinės žvalgybos institucinės sistemos(įskaitant VAD). EuroCOP teigimu, neriboto kiekio savarankiškų kriminalinės žvalgybos institucijų steigimas sukuria dvi pagrindines problemas: neracionalų resursų naudojimą kuriant žvalgybinę veiklą ir silpstančią kriminalinės žvalgybos institucijų kontrolę.

EuroCOP, stebėdama Lietuvoje vykstančius teisėkūros procesus, neigiamai vertina VAD įstatymo projektą ir panašias iniciatyvas, kurios prieštarauja pareigūnų kaip piliečių demokratijos normoms. Organizacija prašo aukščiausių šalies vadovų principingai sureaguoti į tokias VAD pareigūnų iniciatyvas įstaigos resursais rengti įstatymo pakeitimų projektus.

NPPSS informacija

Papildoma informacija:

Pareigūnai: parengtas Vadovybės apsaugos įstatymo projektas akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai ir tarptautinei teisei

S. Skvernelis. Priešų medžioklės sezonas atidarytas

Vadovybės apsaugos departamentą siūloma perduoti Vyriausybės ir Prezidentūros žiniaiAr esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?