Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Saulius Džiautas: Kodėl ugniagesiams reikia nuolatinio vadovo ir koks jis turėtų būti?
2019-08-27
Saulius Džiautas, Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas
 
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) jau daugiau nei pusmetį neturi nuolatinio vadovo. Drįstu teigti, kad būtent ambicingo, šiuolaikiško ir nuolatinio vadovo nebuvimas lemia jau kurį laiką besitęsiančią visos mūsų sistemos stagnaciją. O gal net, tariant tiksliau, griuvimą.
 
Manau, kad naujojo departamento vadovo paieškos yra pats svarbiausias ir neatidėliotinas naujai paskirtos vidaus reikalų ministrės darbas. Nes kitaip sistema, kurios pareigūnais Lietuvos gyventojai pasitiki labiausiai iš visų profesinių grupių, irs toliau. 
 
Kalbėdamas apie naująjį PAGD vadovą suvokiu, kad tokios modernaus vadovo ir vadybininko paieškos gali būti nelengvos. Galbūt tokio žmogaus reikia ieškoti kitose teisėsaugos ir teisėsaugos institucijose, nes sprendimas pasikliauti vidaus resursais, kaip parodė PAGD paskutinių metų patirtis, išmintinga nebuvo. Kokiam žmogui ugniagesių bendruomenės likimą turėtų patikėti ministrė R. Tamašunienė?
 
Kaip jau sakiau, labai svarbu yra jo dalykinės savybės: problemų ir iššūkių suvokimas, gebėjimas suburti komandą ir spręsti opius klausimus. Be to, naujasis vadovas turi girdėti bendruomenės balsą ir lūkesčius. Juk galiausiai eilinis ugniagesys rizikuoja savo sveikata ar gyvybe gelbėdamas į nelaimę patekusius žmones. Galiausiai tai turi būti žmogus, matantis ugniagesių gelbėtojų kasdienybę ne pro rožinius akinius ir pasiryžęs nuveikti didelius darbus tam, kad ta kasdienybė keistųsi į gerąją pusę. 
 
Naujojo vadovo laukiančius iššūkius ir darbus būtų galima vardinti ilgai. Tai ir tinkamo sistemos finansavimo 2020 metams užtikrinimas (papildomas poreikis darbo užmokesčio fondui, mūsų vertinimu, yra kiek didesnis nei 14 mln. Eur.). Tai ir būtinybė pakeisti įsisenėjusį PAGD vadovybės bei pavaldžių padalinių vadovų požiūrį į eilinius pareigūnus ir darbuotojus bei socialinę partnerystę. Tai ir tinkamos parengties užtikrinimas. Tam, kad viename skyriuje budėtų ne mažiau kaip 4, o antrame – ne mažiau kaip 3 pareigūnai, o nestatutinių komandų skyriai būtų papildyti vienu etatu (skyrių turi sudaryti 3 ugniagesiai gelbėtojai). Galiausiai man ir mano kolegoms jau pabodo metų metais girdimi tušti buvusių ir laikinų vadovų pažadai apie tai, kad jau TUOJ TUOJ visi pareigūnai bus aprūpinti tarnybai būtinais uniformų komplektais ar paskiepyti nuo erkių. Šis mano išvardintas problemų sąrašas, kaip galima numanyti, nėra baigtinis. Tačiau vardinti problemų toliau nesiryžtu vien jau nenorėdamas išgąsdinti kandidatų į PAGD vadovus. 
 
Taigi pasirinkimo kamuolys vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės ir Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio rankose. Nes pažadas modernizuoti teisėsaugą buvo ir tebėra įtvirtintas valdančiųjų rinkimų ir šios Vyriausybės programose. Mes gi, ugniagesių bendruomenė ir profesinė sąjunga, būsime ne tik aktyvūs naujojo vadovo paieškos proceso stebėtojai, tačiau ir dalyviai. Tam, kad sistemai vadovauti pagaliau imtų žmogus, vertas burti tuos, kuriais Lietuvos gyventojai pasitiki labiausiai iš visų. 
 

Nuotrauka © Šarūnas Mažeika

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?