Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Seime pavyko apsaugoti profesinių sąjungų veiklos laisvę
2018-01-12

Po naujos redakcijos Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių įstatymo svarstymo Seime nepritarta idėjai tikrinti profsąjungų lyderius. Įstatymas priimtas su Seimo nario Vytauto Bako pataisa, kuri garantuoja teisę patiems darbuotojams spręsti, kas turi ginti jų interesus ir apsaugo darbuotojų organizacijas nuo valstybės institucijų kišimosi į profesinių sąjungų veiklą. 

 

„Lyderių tikrinimas apskritai prasilenkia ne tik su Konstitucijoje įtvirtinta asociacijų laisve, demokratiniais procesais, tačiau ir su elementariausiu sveiku protu. Mes savo ruožtu kreipėmės į Seimo Ekonomikos, Žmogaus teisių, Socialinių reikalų ir darbo, Teisės ir teisėtvarkos komitetus. Džiaugiuosi, kad Seimo nariai priėmė teisingą sprendimą“, – po balsavimo sakė Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimir Banel.

 

Savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje po balsavimo V. Bakas džiaugėsi tuo, kad pavyko apsaugoti profesinių sąjungų veiklos laisvę. „Seimas po svarstymo pritarė mano pataisai. Liberalizmo vertybes atstovaujančių politikų siekis būtinai kontroliuoti žmonių profesines asociacijas, mano įsitikinimu, nesuderinamas su liberalizmo idėjomis - žmogaus teisėmis, laisve. Jei atsitiktų taip, kad atskiri žmonės prisidengdami profesinių sąjungų veikla, veiktų prieš valstybę, mes turime pakankamai instrumentų jau dabar, kad apsaugoti valstybės interesus ir pačias organizacijas. Mano galva nacionalinio saugumo interesas yra laisvai veikiančios ir darbuotojų interesus ginančios profesinės sąjungos”, - rašo V. Bakas.

 

L. Kasčiūnas įžvelgė riziką nacionaliniam saugumui 

 

Seimo nario Lauryno Kasčiūno pataisoje buvo numatyta, kad įmonėse veikiančių profesinių sąjungų ar darbo tarybų pirmininkai būtų tikrinami dėl ryšių su užsienio valstybių žvalgybomis ar teroristinėmis organizacijomis.

 

„Į strateginėse įmonėse veikiančias profesines sąjungas gali jungtis ir darbuotojai, kurie tikrinami šalies specialiųjų tarnybų, ir tie, kurie pagal užimamas pareigas netikrinami. Iš jų profesinės sąjungos išsirenka pirmininką. Šiuo metu yra žinoma, kad kai kurių strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių valstybės įmonių darbuotojus vienijančių profesinių sąjungų pirmininkai yra trečiųjų šalių piliečiai, ir jie nebūtinai gali būti patikrinti.

 

Turint omeny, kad trečiosios šalies pilietybė gali būti susijusi su didesniu lojalumu tai šaliai ir kad tokie darbuotojai gali būti netikrinami, tai gali būti riziką nacionaliniam saugumui didinantis veiksnys. Pavyzdžiui, tokie profesinių sąjungų pirmininkai gali daryti neigiamą įtaką minėtų įmonių darbuotojams ir panašiai“, – aiškinama Seimo nario Lauryno Kasčiūno pataisoje.

 

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/verslas/susirupinimas-snipinejimu-ar-raganu-medziokle-plecia-saugumo-tikrinamu-asmenu-rata.d?id=76865181

 

Profesinės sąjungos: įstatymo projektas prieštarauja esminėms profsąjungų veiklos garantijoms ir teisėms

 

NPPSS atstovų teigimu, šiuo projektu iš esmės buvo siekiama, kad Vyriausybė ar jos įgaliota institucija galėtų nuspręsti, kad asmenys, kurie dirba nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse ir (arba) su nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiais įrenginiais ir kurie yra išrinkti profesinių sąjungų vadovais negalės eiti pareigų profesinėje sąjungoje.

 

„Siūlomas teisinis reguliavimas iš esmės prieštaravo esminėms profesinių sąjungų veiklos garantijoms ir teisėms. Pradėkime nuo to, kad Tarptautinėje darbo organizacijos konvencijoje numatyta asociacijų laisvė ir teisė jungtis į organizacijas, rengti savo įstatus ir taisykles, laisvai rinkti savo atstovus, organizuoti valdymą. Be to, numatyta ir tai, kad valstybinės valdžios institucijos turi susilaikyti nuo bet kokio kišimosi, galinčio apriboti šią teisę arba suvaržyti naudojimąsi. Tokios nuostatos numatytos ir Lietuvos Konstitucijoje ir Darbo kodekse“, - teigia NPPSS pirmininkas Vladimir Banel.

 

Su priimtu įstatymu galite susipažinti čia: http://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=119&p_k=1&p_t=254455