Pagalba
1800
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: patikėjome, kad teisėsauga turi ir gali keistis
2016-04-08

Saulius Skvernelis kitos savaitės pradžioje oficialiai baigia pusantrų metų trukusią vidaus reikalų ministro tarnybą. Neketinu jo liaupsinti ar sakyti, kad tai geriausias vidaus reikalų ministras (juk situacijų ir vertinimų būta įvairių), kokį turėjo Lietuva, – išvadas tegul kiekvienas (pilietis, pareigūnas) darosi pats. Visgi šio ministro ir jo komandos nuveikti darbai, mano nuomone, yra geras orientyras politikams, kurie į karštą vidaus reikalų ministro kėdę planuoja sėsti ir sės jau artimiausiu metu.

Todėl pradžioje norėčiau išskirti kelis ministro ir jo komandos nuveiktus darbus, kurių, galvočiau, labai laukė Lietuvos teisėsauga ir čia dirbantys žmonės.

Visų pirma, ministrui bendriems darbams pavyko suburti pareigūnų bendruomenę, politikus, visuomenę. Vieša paslaptis, jog prieš tai „ministravę“ politikai neturėjo gero vardo pareigūnų tarpe. Dabartiniam vadovui darbais ir bendravimo bei bendradarbiavimo kultūra pavyko pakeisti pareigūnų požiūrį į ministeriją, sutelkti juos naujiems iššūkiams. Pavyzdžiui, programos „1000” (jos tikslas, kad žemiausios grandies pareigūno darbo užmokestis nebūtų mažesnis nei 1000 eurų) įgyvendinimui.

Antra, per pastaruosius metus visiškai pasikeitė ministerijos bendravimas su socialiniais partneriais. Teisėsauga tapo sritimi, kurioje paprasti pareigūnai, vadovai, ministerijos valdininkai kartu sėda už stalo ir sprendžia kylančias problemas. Tai padaryti leido kolektyvinės sutartys, aiškiai nustačiusios tarpusavio santykius ir apibrėžusios taisykles.

Trečia – Vidaus tarnybos statuto priėmimas. Prieš šešerius ar septynerius metus paruoštas statuto projektas dūlėjo politikų ir valdininkų stalčiuose. Visgi Vidaus reikalų ministerijai kartu su kai kuriais politikais ir socialiniais partneriais, pavyko išjudinti statuto priėmimą ir pasiekti, kad šis teisėsaugos reformoms ir pareigūnų pajamų didinimui būtinas dokumentas taptų kūnu.

Galiausiai, teisėsaugos sistemos finansavimas 2016 metais išaugo. Statuto priėmimas reiškė, kad jo įgyvendinimui reikės papildomų finansų. Galbūt išspręsti visko šioje srityje ministerijai nepavyko, tačiau šiais metais teisėsaugai ir Statuto įgyvendinimui papildomai skirti beveik 27 mln. eurų ir tai yra nemažas laimėjimas. Teisėsaugos istorijoje dar nėra buvę nei vienų metų, kuomet būtų skirta tokia didelė papildomų asignavimų dalis.  Ir tai jau pajuto žemiausios grandies pareigūnai - vis dar, priminsiu mūsų politikams, patys skurdžiausi visoje ES.

Dar kartą pasikartosiu: neteigiu, kad S. Skvernelis buvo ar yra ypatingas ar nepakeičiamas. Ne. Tiesiog visi šie nuveikti darbai yra aiškus įrodymas, kad didelius darbus per ribotą laiką galima nuveikti net ir neturint stipraus politinio užnugario. Tereikia tikėti tuo, ką darai ir nebijoti priimti sprendimus. Būtent už tai pareigūnų vardu man ir norisi tarti S. Skverneliui paprastą ir nuoširdų ačiū. 

NPPSS informacija