Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) pirmininkas Vaidas Laukys neslepia – 2021 metų pradžia aplinkosaugininkams buvo labai intensyvi, o gal, tiksliau, net ir audringa. Metų pradžioje įsižiebęs Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūno Donato Bagočiaus ir AAD vadovybės konfliktas netrukus peraugo į viešą departamento ir Aplinkos ministerijos konfrontaciją.
„Visa ši situacija nebuvo palanki spręsti profesinės sąjungos nariams, bendruomenei svarbius klausimus. O jų tikrai netrūko. Pavyzdžiui, buvo ir darbuotojų, mūsų narių, atstovų persekiojimo atvejų, kuriems skyrėme nemažai pastangų ir resursų. Metų viduryje AAD vadovybė mus nustebino vienašališkai nutraukusi nepilnus metus galiojusią kolektyvinę sutartį. Galiausiai sulaukėme AAD vadovų bandymų priversti po darbo valandų ir savaitgaliais bei švenčių dienomis aplinkosaugininkus dirbti veltui. Kitaip sakant, vietoje pasyvaus budėjimo aplinkosaugininkai buvo verčiami dirbti pamaininį darbą ir reaguoti į aplinkosauginius pranešimus, tokiu būdu sudarant itin nepalankias ir nepatrauklias darbo sąlygas. Profesinė sąjunga taip pat aktyviai dalyvavo miškų ir saugomų teritorijų kontrolės pertvarkos procese, kuriame taipogi netrūko aistrų“, – karščiausius 2021-ųjų klausimus vardina V. Laukys.
Anot jo, iš beveik visų šių situacijų profesinei sąjungai pavyko išeiti pakelta galva. „Laimėjome ne vieną teisminį procesą, aplinkosaugininkų darbo sąlygos neblogėjo, pasikeitus AAD vadovybei išsaugojome kolektyvinę sutartį. Galiu pasidžiaugti, kad konfrontaciją palaipsniui pakeitė tvarus socialinis dialogas“.
Pernai veiklos dešimtmetį minėjusi LAASDPS taip pat išgyveno intensyvų augimo laikotarpį.
„Manau, kad šiandien mūsų organizacija yra gerokai sustiprėjusi, turi puikių lyderių ratą, geba atlaikyti rimtus iššūkius. Lyderiai ir nariai imasi naujų užduočių, rodo iniciatyvą, palaikymą naujoms idėjoms. Labai džiaugiuosi, kad mūsų organizacijos filialas atsirado Aplinkos apsaugos agentūroje. Matau, kad vis didesnei sistemos žmonių daliai rūpi ne tik jų kasdienės pareigos bei darbai, tačiau ir dalyvavimas pokyčiuose, probleminių situacijų sprendimuose“, – pasakoja profesinės sąjungos vadovas.
Kalbėdamas apie artimiausius organizacijos darbus, V. Laukys visų pirma išskiria naujos Šakos kolektyvinės sutarties su Aplinkos ministeriją pasirašymą. „Kiekviena derybose dėl jos dalyvaujanti pusė turi savo lūkesčius, kuriuos turėsime suderinti. Tačiau svarbu ne tik tai. Šiuo atveju procesas nebus lengvas dar ir dėl to, kad reikės ir teisės aktų pakeitimo. Šiai dienai turime keistą situaciją, kuomet Darbo kodeksas numato galimybę derėtis ir sutarti dėl Šakos kolektyvinės sutarties, tačiau Valstybės tarnybos įstatymas tokios galimybės nenumato. Mes jau kreipėmės į Seimą dėl būtinos įstatymo pataisos. Panašu, kad kreipimasis buvo išgirstas. Turime vilčių, kad procedūros ilgai neužtruks ir nesutrukdys mums susitarti dėl naujos sutarties“, – sako V. Laukys.
Kitas svarbus uždavinys, anot jo, stiprinti profesinės sąjungos veiklą skirtingose Aplinkos ministerijai pavaldžiose įstaigose: „Tikiu, kad kol kas didžiausią patirtį sukaupę AAD dirbantys mūsų nariai savo patirtį sėkmingai perduos kolegoms kitose organizacijose. Tai – pats geriausias būdas stiprinti aplinkosaugininkų bendruomenę, kuriai įsiklausymo, supratimo, ryžto, drąsos, judėjimo į priekį netrūksta. Tikiu, kad aplinkosaugoje dirbantys žmonės užaugo, sutvirtėjo ir yra pasiryžę dar drąsiau ir ryžtingiau siekti to, kas jiems priklauso“.
--
D. Umbraso / LRT nuotrauka.