Savaitgalį buvusio žurnalisto ir Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo Skirmanto Malinausko „Youtube” kanale pasirodė reportažas, kuriame pagrindinė gija vijosi aplink vis ryškiau matomus naujojo aplinkos ministro Simono Gentvilo ir minkšto Aplinkos apsaugos departamento (AAD) direktorės krėslo tvirtai įsikibusios ir prabangių patarėjų haremu apsistačiusios Olgos Vėbrienės nesutarimus. Reportažo autoriams galima be jokios ironijos padėkoti už dėmesį aplinkosaugos problemoms. Tačiau pati medžiaga galėjo būti dar stipresnė ir objektyvesnė, jei savo poziciją prieš kameras būtų leista išsakyti ir aplinkosaugininkų bendruomenės interesams atstovaujančios profesinės sąjungos nariams. Deja, tačiau dėl priežasčių, apie kurias, matyt, niekada nesužinosime, to padaryti S. Malinausko kolegos nenorėjo. O tiesiog primėtė daug didelių akmenų į Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos (LAASDPS) ir mano, jos pirmininko ir buvusio AAD vadovo, daržą.
Ką gi, kad jau nebuvome pakviesti prieš kameras, bent jau taip (raštu) bandau atsakyti į kelias reportaže man asmeniškai ir mano vadovaujamai organizacijai skirtas strėles.
Pirma, (nuo 49:40 reportažo min.) teigiama, kad vertindamas AAD vadovės veiksmų teisėtumą, pagrįstumą, ministras įsiklauso tik į profesinės sąjungos pageidavimus ir norus. Dar daugiau, kalbama, kad būtent mūsų organizacija lemia ministro pasirinktus teiginius ir retoriką.
Gali būti, kad reportažo autoriai kalba apie LAASDPS šių metų sausio 6 d. raštą Nr. LAA17-2(21), kuriame informuojame ministrą apie situaciją Aplinkos apsaugos departamente (AAD). Jame kalbame apie visišką realaus socialinio dialogo nebuvimą departamente, darbuotojų persekiojimo ir mobingo atvejus, pateikiame faktus dėl galimo neskaidraus valstybės lėšų naudojimo. Sutikite, informacija rimta, tad kodėl ministras ir jo komanda pamatę tai turi tylėti? Kaip tai, pavyzdžiui, darė prieš tai ministerijai vadovavęs ir dabartinę AAD vadovę už rankos į postą atvedęs Kęstutis Mažeika.
Beje, atsakymo į šį raštą kol kas nesulaukėme. Todėl nežinome, kokių veiksmų imasi ar imsis ministras ir jo komanda. Galiu užtikrinti tik vieną: LAASDPS ir toliau garsiai kalbės apie sistemos pūlinius ir gins vadovybės persekiojamus pareigūnus.
Antra, K. Celiešius teigė (50:30 min), kad aš, Vaidas Laukys, siekdamas asmeninių ambicijų, pajungiu profesinės sąjungos narius jų įgyvendinimui. Be to, retoriškai klausiama ar aš nusipelniau šių pareigų?
Reportažo autoriams ir ponui Celiešiui noriu priminti, kad LAASDPS yra demokratiškai valdoma organizacija, kurios vadovą trejų metų kadencijai renka jos Konferencija. Be to, organizacijos veikla yra paremta kolektyviniais sprendimais, svarbiausi iš kurių priimami Konferencijoje ir Valdyboje. LAASDPS pirmininku trečią kartą tapau, gavęs daugumos Konferencijos dalyvių balsus, praėjusių metų liepos mėnesį. Beje, organizacijai esu vadovavęs ir ankščiau: nuo jos įkūrimo 2011 m. iki pat 2018 m.
Taigi, LAASDPS narių išreikšta valia bei pasitikėjimas įpareigoja mane dėti visas įmanomas pastangas bendruomenės lūkesčiams įgyvendinti.
Trečia, daug dėmesio skiriama problemoms, kurios, neva, susijusios su mano vadovavimu AAD (K. Mažeikos vertinimas po „Grigeo” skandalo, mano, atseit, sukurtas sąlygas veikti pareigūnams neteisėtai, važinėjimą automobiliu namo), taip pat mano bylas, jų turinį, nors galutinio teismo sprendimo šiose bylose nėra. Beje, šią informaciją reportaže pristato buvęs aplinkos ministerijos kancleris, dešinioji K. Mažeikos ranka A. Mockevičius.
Turiu pasakyti, ponas Mockevičius tiesiogiai dalyvavo visuose mano veiklą tyrusių komisijų tyrimuose ir jose beatodairiškai siekė pačių griežčiausių sprendimų mano atžvilgiu. Buvusio aplinkos ministro ir jo komandos sprendimus aš esu apskundęs teismui, o šiuo metu vyksta trys teisminiai procesai: Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme nagrinėjama byla dėl tarnybinės veiklos vertinimo, Vilniaus apygardos administraciniame teisme nagrinėjamos bylos dėl tarnybinės nuobaudos panaikinimo bei dėl neteisėto atleidimo iš pareigų. Kol kas šiose bylose įsiteisėjusių sprendimų nėra, tačiau teisminiuose procesuose, tikiu, bus atsakyta į visus pono Mockevičiaus reportaže keliamus klausimus.
Ketvirta, ministerijos kancleris (56:30 min) kaltina profesinę sąjungą gynus tuometį AAD direktoriaus pavaduotoją A. Kairį.
Tiesą pasakius, gerbiamas Kairys niekada nebuvo profesinės sąjungos nariu, todėl organizacijos ginamas nebuvo. Taip, įvairiose diskusijose galėjo būti paliestas ir minimas šio buvusio valstybės tarnautojo vardas, jo žinios ir kompetencijos. Tačiau to jokiu būdų negalima įvardinti, kaip jo gynimo.
Galiausiai reportaže aiškinama (58:10 min) profesinės sąjungos tinklapyje esantys teiginiai virto aplinkos ministro teiginiais ir, remiantis jais, pradėti AAD patikrinimai. Keliamas retorinis klausimas, kodėl LAASDPS vadovauja profesinėms vertybėms nusižengęs žmogus?
Kaip jau minėjau, buvusio aplinkos ministro K. Mažeikos priimti sprendimai dėl tarnybinės veiklos vertinimo, tarnybinės nuobaudos paskyrimo bei neteisėto atleidimo yra apskųsti teismui. Turime bent jau palaukti galutinių teismų sprendimų. Ir tik jie pasakys ar mano atžvilgiu priimti sprendimai yra teisėti ir pagrįsti.
Profesinės sąjungos veikla yra vieša, o informacija, kuria disponuojame, dalinamės ir viešiname. Jei viena ar kita aplinkybė kelia dvejones ar yra neaiški, mūsų organizacija visada pasiryžusi atvirai diskusijai ir nuomonių apsikeitimui. Jei tik to norėtų mūsų kritikai ar žmonės, rengiantys į teisybę pretenduojančius reportažus.
--
D. Umbraso / LRT.lt nuotrauka