Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
Vizitas Olandijoje: policijos pajėgų valdymo modelis gali būti pritaikytas ir Lietuvoje
2017-09-18

Rugsėjo 11-13 dienomis Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų atstovai (NPPSS) gerosios patirties sėmėsi iš olandų policijos pareigūnų profesinės sąjungos „De Nederlandse Politiebond” (NPB). Vizito metu Lietuvos atstovai aplankė Nacionalinį policijos kontrolės centrą, Policijos akademiją, kinologijos centrą, susipažino su nauja olandų profsąjungos vadovybe, diskutavo saugos ir sveikatos, tinkamų tarnybos sąlygų sudarymo ir pareigūnų aprūpinimo temomis.

 

NPPSS atstovų teigimu, Olandija turi ne tik skirtingą policijos pajėgų valdymo schemą, daug daugiau dėmesio skiria saugai ir sveikatai, pareigūnų rengimui, bet ir skatina profesinių sąjungų veiklą. Įstatymuose įtvirtintas siekis valstybės lygmeniu skatinti ir stiprinti profesines sąjungas. Olandijoje visoms profesinėms sąjungoms kasmet skiriamas finansavimas: po 1 eurą už kiekvieną narį.

 

Į visus įvykius reaguojama maksimaliu greičiu

 

Nacionalinio policijos koordinavimo centro darbuotojai, pristatydami centro veiklą, pasakojo, kad 17 mln. Olandijos gyventojų rūpinasi 60 tūkst. policijos pajėgų pareigūnų. Olandijos pareigūnai veikia apskrities lygiu, iš viso yra 12 apskričių, kuriose telkiamos pajėgos.

 

Nacionalinis policijos koordinavimo centras išskirstytas į keletą lygių, turinčių atskiras funkcijas. Centro darbuotojai valdo visos šalies pajėgas (įskaitant ir specialiuosius būrius)­: pagal turimus įvykių ir į juos reaguojančių pareigūnų visoje Olandijoje duomenis, skirsto ekipažų reagavimą, prireikus, pasitelkia straigtasparnius (jų turi 5).

 

Kiekvienas centre dirbantis pareigūnas atsakingas už tam tikrą darbą: vieni tikrina informaciją duomenų bazėse, kiti telefoninių bokštų pagalba ieško dingusių be žinios ar norinčių save nuskriausti žmonių, treti stebi ir kontroliuoja sraigtasparnių darbą ir pan.Be kita ko Nacionaliniame policijos koordinavimo centre esančiuose ekranuose darbuotojai gali stebėti vaizdą ir daugybės šalyje esančių kamerų, prisijungti prie tiesioginės vaizdo transliacijos iš sraigtasparnių ir pagal tai planuoti tolimesnius žingsnius.

 

Olandijos karaliaus apsauga – prestižinis darbas

 

Olandų VIP asmenų (karaliaus, aukšto rangų politikų) apsauga rūpinasi specialusis padalinys, esantys policijos sudėtyje. Anot olandų, karaliaus apsauga – sudėtingas, tačiau itin gerai visuomenėje vertinamas darbas. VIP asmenų apsaugą užtikrinantiems pareigūnams kompensuojami viršvalandžiais, sudaromos kiek įmanoma palankesnės darbo sąlygos.

 

Jei, pavyzdžiui, ministras pirmininkas planuoja vizitą, kurio metu bus reikalinga apsauga, specialusis padalinys apie tai žino dažniausiai prieš mėnesį. Tai leidžia iš anksto susiplanuoti darbo grafikus ir pajėgų išdėstymą. Prie svarbių asmenų apsaugos prisideda ir karo policija, nesanti policijos sudėtyje (pagrindinis karo policijos uždavinys – sienų kontrolė).

 

Operatyviai surandama apie 80 proc. ieškomų asmenų

 

Olandijos pareigūnai turi daugybę būdu nusikaltimų tyrimui, dingusių asmenų paieškai. Viena iš efektyvių priemonių - telefoninės įrangos pasitelkimas. Jei asmuo su savimi turi telefoną, jis yra įjungtas, pavyksta operatyviai surasti dingusius žmones. Naudojant įvairias paieškos priemones surandama apie 80 proc. žmonių. Į likusius 20 proc. patenka tie, kurių telefonas išjungtas, jie išvykę į užsienį ir pan.

 

Skirtingai nei Lietuvoje, Olandijos policijos pareigūnai neturi mobilaus ryšio operatorių prašyti prieigos prie konkrečių asmenų telefonų, nes jie patys turi visas prieigas. Nacionaliniame policijos koordinavimo centre dirbantys skirtingų sričių specialistai bendradarbiauja tam, kad ieškomi asmenys būtų kuo greičiau surasti.

 

Ypatingas dėmesys streso prevencijai

 

Centre įsikūrę ir darbuotojų, reaguojančių į pagalbos telefonų skambučius, komanda. 112 telefonu galima išsikviesti pagalbą žmonėms, 114 – gyvūnams (per savaitę susilaukiama apie 2700 skambučių gyvūnų pagalbos telefonu). Iš 90 operatorių tik dalis yra statutiniai pareigūnai.

 

Pamainoje dirba 15-17 operatorių. Per savaitę galima dirbti ne daugiau nei 32 val., tačiau dažniausiai dirbama 24-28 val. Po kiekvienų 2 val. darbo privaloma 15 min. pertrauka. Operatorių tikslas – nukreipti skambinantį asmenį į reikiamą tarnybą (policiją, greitąją pagalbą, ugniagesius ir kt.) per 15 sekundžių (90-95 proc. skambučių pavyksta nukreipti per tokį laiką). Tokiais principais operatoriai dirba jau penkerius metus. Ši sistema, anot olandų, pasiteisino: darbuotojai apsaugomi nuo papildomo streso, nes jiems nereikia išklausyti visų skambinančiųjų istorijų, ir pagalba suteikiama maksimaliu greičiu.

 

Didžioji dalis operatorių – vidurinį išsilavinimą turintys ir specialius 5 sav. teorijos ir 10 sav. praktikos kursus baigę asmenys. Praktinių užsiėmimų metu testavimui net samdomi aktoriai. Kad ir kaip būtų dėl didelio streso po 2-3 mėnesių darbo tokio krūvio neatlaiko nemaža dalis žmonių: 3 iš 10 išeina iš darbo.

 

Olandijoje, skirtingai nei Lietuvoje, reaguojama į visus įvykius kiek įmanoma greičiau. Įvykių sunkumas klasifikuojamas, tačiau užtikrinamas reagavimas maksimaliu greičiu. Reagavimo laiką paspartina ir identifikacinės sistemos. Kiekvienas pareigūnas turi telefoną, pagal kurio GPS signalą galima tiksliniai nustatyti jo buvimo vietą. Tokias pat sistemas turi ir policijos automobiliai. Olandų teigimu, puiki prevencinė priemonė – į pareigūnų uniformas integruotos video kameros.

 

Artimiausiu metu pateiksime daugiau informacijos apie vizitą. 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?