Pagalba
3800
narių
6
organizacijos
Pagalba
Vladimir Banel: „Programos 1000“ įgyvendinimui kitais metais reikia 70 mln. eurų
2019-05-09

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimir Banel dalyvavo Vyriausybėje surengtame susitikime, kuriame buvo aptariamos pirminės 2020 metų vidaus reikalų sistemos įstaigų biudžetų gairės. Renginyje, kurį organizavo Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, taip pat dalyvavo kanceliarijos atstovai, Vidaus reikalų ir Finansų ministerijų vadovybės, statutinių centrinių įstaigų vadovai.

 

Daugiausiai dėmesio susitikime buvo skirta lėšų, būtinų kitų metų pareigūnų darbo užmokesčio didinimui, įgyvendinant Vyriausybės įsipareigojimus ir „Programą 1000“, poreikiui. Pareigūnų profesinių sąjungų vertinimu, tam, kad pokyčiai teisėsaugoje būtų sėkmingai baigti, kitų metų Lietuvos biudžete reikia rasti daugiau nei 70 mln. eurų. Tik tokiu atveju galima būtų pasiekti, kad pradedančio pareigūno mėnesinis darbo užmokestis 2020 m. būtų 1000 eurų. Be to, proporcingai turėtų būti didinamas ir jau seniau tarnaujančių pareigūnų atlyginimas. 

 

Daugiausia diskusijų sukėlė pasiūlymas pirminės grandies pareigūnų darbo užmokestį didinti iki numatyto 1000 eurų, viduriniosios –  1300 eurų, o aukštesniosios – iki 1600 eurų. Tokiu būdu būtų išlaikyta pusiausvyra tarp visų sistemos pareigūnų grandžių darbo užmokesčio ir motyvavimo. 

 

V. Banel sako, kad tai – dideli skaičiai, tačiau kartu tai galėtų būti labai rimta dabartinės Vyriausybės ambicija užbaigti pokyčius teisėsaugoje. 

 

„Matome, kad visuomenės pasitikėjimas pareigūnais nuolat auga. Per paskutinius 3 metus statutinėms įstaigoms priskiriamos naujos papildomos funkcijos, politikai nuolat kalba apie pareigūnų darbo kokybę, būtinybę, pavyzdžiui, aktyviai kovoti su šešėliu. Todėl ir toliau būtina stiprinti teisėsaugą. Juk sėkmingas šešėlio mažinimas reikštų pilnesnį valstybės iždą, vadinasi, ir naujas galimybes didinti darbo užmokestį kitiems biudžetininkams: mokytojams, gydytojams, kultūros darbuotojams,“ – sako V. Banel. 

 

Jis tai pat teigia, kad kiti metai teisėsaugai, pokyčių kontekste, yra labai svarbus.

 

„Nesuklysiu sakydamas, kad beveik visos teisėsaugos įstaigos jau žengia pokyčių keliu. Vienų kelias lengvesnis, kitur pokyčiai vyksta sunkiau. Bet per paskutiniuos porą metų, kuriant šiuolaikišką teisėsaugą, didinant pareigūnų motyvaciją, turbūt, buvo padaryta daugiau nei per penkis ar net dešimt metų prieš tai. Visgi pokyčiuose turime nepamiršti paprasto žmogaus – būtina subalansuoti tarnybos krūvį ir teisingą apmokėjimą už ją. Todėl mes labai atidžiai seksime kitų metų valstybės biudžeto formavimo procesus ir būsime aktyvūs šių procesų dalyviai. Nes norime, kad pokyčiai nesustotų, politikai įgyvendintų savo įsipareigojimus, o Lietuvos žmonės galiausiai galėtų didžiuotis stipria teisėsauga ir savo šalyje jaustųsi saugūs tiesiogine to žodžio prasme. Šiuo metu, kai teisinis pamatas pokyčiams ir reformos iš esmės yra, pakankamas finansavimas lieka viena iš svarbiausių prielaidų pokyčiams tęsti,“ – sako V. Banel. 

 

Pareigūnai įžvelgia riziką, jog pasikeitus valdančiajai daugumai dabartinės Vyriausybės įsipareigojimai gali būti greitai pamiršti. Visgi V. Banel teigia sulaukęs A. Stončaičio patikinimo, kad nuo šių įsipareigojimų nukrypta nebus.

 

Kalbėdamas apie pareigūnų prioritetus V. Banel akcentuoja, kad nemažą jų dalį galima rasti šios Vyriausybės programoje.

 

„Čia yra kalbama apie teisėtvarkos apie nuolatinį laipsnišką finansavimo didinimą kasmet, taip pat minimas siekis stiprinti socialinę partnerystę, didinti sistemoje tarnaujančių pareigūnų socialines garantijas ir pensijas. Iš tiesų šiose srityse jau nuveikta nemažai darbų, tačiau iki Vyriausybės  kadencijos pabaigos jų turi būti nuveikta dar tikrai ne mažiau. Pokyčių etapas dar tikrai nėra baigtas. Mes tikimės, kad Seimas, Vyriausybė, Vidaus reikalų ir Finansų ministerijos ir šiemet aktyviai įsitrauks į teisėtvarkos pažangos procesus,“ – sako NPPSS pirmininkas. 

 

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?