Pagalba
3700
narių
6
organizacijos
Pagalba
V. Banel: statutiniai pareigūnai dėl viruso turi būti testuojami skubos tvarka
2020-04-10

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel sako, kad pareigūnai sveikina Seimo sprendimą akistatos su pandemija metu didinti gydytojų darbo užmokestį. Tačiau kartu viliasi, jog politikai neužmirš ir pareigūnų, kurie tam tikrose situacijose taip pat atsiduria pirmose kovos su klastingu virusu linijose. 

 

– Kaip manote, ar Seimas artimiausiu metu priims sprendimą dėl pareigūnų, susiduriančių su koronaviruso grėsmėmis, didinimo? 

 

– Labai tikiuosi, kad taip. Džiaugiuosi, kad Seimas, nors ir tik antruoju bandymu, priėmė sprendimą didinti gydytojų darbo užmokestį. Visi žinome, koks sunku, atsakingas ir pavojingas jų darbas šiuo laikotarpiu. 

 

Visgi viliuosi, kad politikai neužmirš ir pareigūnų, kurie iš esmės yra atsakingi už karantino taisyklių laikymosi įgyvendinimą ar kontrolę. Vadinasi ir jie kovoja tame pačiame kare. Laukėme Seimo sprendimo jau praėjusią savaitę, deja, atsirado tam tikrų procedūrinių trukdžių. Visgi galvoju, kad tautos išrinktiesiems užteks išminties ir politinės valios priimti sprendimą, didinantį pareigūnų socialines garantijas. 

 

– Ko konkrečiai reikalauja pareigūnų bendruomenė?

 

– Kalbant paprastai, siekiame, kad pandemijos rizikos zonose tarnaujantiems ar atsiduriantiems pareigūnams būtų mokami 50-100 proc. darbo užmokesčio dydžio priedai. Pateikėme Seimui bei Vyriausybei būtent tokį pasiūlymą. Ir prašome skirti jam tikslinį finansavimą.

 

– Tačiau kol kas negirdime apie tai, jog daug pareigūnų būtų užsikrėtę virusu. Tad galbūt pareigūnų tarnyba nėra tokia rizikinga?

 

– Tikrai nesutinku su tokiu teiginiu. Vykdydami karantino sąlygų laikymosi kontrolę vidaus pareigūnai susiduria su grėsme užsikrėsti užtikrindami viešąją tvarką, tirdami nusikalstamas veikas, saugodami išorės sienas, dirbdami muitinės postuose, taip pat tikrindami kaip sergantys COVID-19, ar įtariami tuo laikosi izoliavimo sąlygų. 

 

Taip, kol kas neturime duomenų apie bent kiek ženklesnius virusu užsikrėtusių pareigūnų skaičius. Buvo pranešta, jog COVID-19 diagnozuotas dviems policijos pareigūnams Klaipėdoje, yra keliolika saviizoliacijoje esančių policininkų, ugniagesių. 

 

Tačiau čia aš įžvelgiu kitą problemą ar riziką: galbūt turime tokius mažus skaičius tik todėl, kad pareigūnams nėra atliekami pakankamai koronaviruso testų? Šiandien NPPSS raštu kreipėsi į Seimą, Vyriausybę, vidaus reikalų ir sveikatos apsaugos ministrus. Mes prašome skubos tvarka testuoti visus vidaus tarnybos sistemos pareigūnus ir darbuotojus, buvusius artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos nešiotoju ar tiesiog įtarus jiems ligos simptomus. Greitojo tyrimo testai pareigūnams galėtų būti atliekami mobiliuosiuose punktuose ar sveikatos priežiūros įstaigose. Kol kas statutiniai pareigūnai, pono Verygos sprendimu, nėra prioritetizuojami kaip grupė, kurios nariai turėtų būti skubiai ir nuolatos testuojami dėl viruso rizikos. Man regis toks požiūris yra klaidingas. Būtų gerai, kad vieną dieną neturėtume situacijos, kuomet tiesiog nebėra kam vykdyti karantino laikymosi kontrolės.

 

– O ar pareigūnai yra aprūpinti būtinomis apsaugos priemonėmis?

 

– Tam skiriame taip pat daug dėmesio. Nė vienas pareigūnas negali vykti vykdyti užduoties neturėdamas apsauginių kaukių, pirštinių, specialių apsauginių kostiumų, jei to reikalauja aplinkybės, dezinfekcinio skysčio. Turiu pasakyti, kad statutinės įstaigos, lyginat, pavyzdžiui, su medikais, veikti pandemijos sąlygomis yra pasirengusios tikrai labai gerai. Nors vis dar pasitaiko atvejų, kuomet vienų ar kitų apsaugos priemonių pritrūksta. Tačiau tai labiau išimtys, o ne taisyklė. 

 

Aišku, labai svarbu ir tai, kad patys pareigūnai netylėtų, o viešintų tokius pavyzdžius. Mes jau prieš kurį laiką prašėme jų netylėti, dalintis konkrečiomis istorijomis su profesine sąjunga. Tam, kad mes galėtumėme apginti juos ir jų kolegas. Tai yra ypač aktualu ir prieš ilgąjį Velykų savaitgalį. Jo metu pareigūnai aktyviai kontroliuos tai, kaip laikomasi karantino taisyklių, patruliuos kelių užkardose. Žodžiu, fizinio kontakto netrūks, todėl jie turi būti aprūpinti visomis būtiniausiomis apsaugos priemonėmis.

Ar esate vienos iš NPPSS organizacijų narys?