Patvirtinant tvarką nebuvo atsižvelgta į LPPPS nuomonę
Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), neatsižvelgusi į LPPPS pastabas, pasirašė naujos viršvalandžių apskaičiavimo bei apmokėjimo tvarkos aprašą. LPPPS tarybos pirmininko Jevgenijaus Amelino teigimu, priimtas aprašas prieštarauja šiuo metu galiojantiems įstatymams, nustatantiems viršvalandžių traktavimą bei apskaičiavimą, todėl turėtų būti kuo greičiau keičiamas. Iki tol, pareigūnai turėtų atidžiai stebėti darbo laiko apskaitos procesą.
LPPPS siūlė tvarkos apraše numatyti 3 viršvalandžių rūšis, tarp kurių:
1. Jei darbdavio iniciatyva pareigūnams tenka dirbti ilgesnį pamainos laiką nei buvo numatyta patvirtintame darbo grafike (pavyzdžiui, vietoje 12 val. pareigūnui nurodoma dirbti 15 val.). Už papildomai išdirbtas 3 valandas turėtų būti apmokėta kaip viršvalandžius, t. y. 1,5 tarifu. Pabrėžtina, kad šių valandų be pareigūno sutikimo negalima lyginti suteikiant išeiginę ar trumpinant pamainos laiką.
2. Vidaus tarnybos statutas (VTS) numato, kad savaitės laikotarpiu pareigūnams, kuriems taikoma suminė darbo laiko apskaita, gali būti planuojama dirbti tik iki 48 val., tačiau VTS 38 str. numatytais atvejais, nepažeidžiant privalomo poilsio režimo, vadovas gali pavesti dirbti ir ilgiau. Tokiu atveju išdirbtos valandos virš 48 turėtų būti apmokėtos kaip viršvalandžiai, pastarųjų taip pat be pareigūno sutikimo negalima lyginti suteikiant išeiginę ar poilsio laiką.
3. Suminės darbo laiko apskaitos laikotarpio pabaigoje susidaręs likutis turi būti apmokamas kaip viršvalandžiai.
VSAT priimtame tvarkos apraše patvirtina tik paskutinė viršvalandžių rūšis.
„Blogiausia yra tai, kad VSAT spekuliuoja ir stengiasi visais įmanomais būdais viršvalandžių apmokėjimo išvengti. Pareigūnams, be jų prašymų, vietoje teisingo apmokėjimo, tiesiog suteikiamos išeiginės dienos ar trumpinamos pamainos“ - teigia J. Amelinas.
LPPPS artimiausiu metu planuoja kreiptis į VSAT dėl tvarkos peržiūrėjimo. Anot LPPPS teisininkų, tinkamas apmokėjimas už viršvalandinį darbą yra viena iš esminių Vidaus tarnybos statuto nuostatų. Tuo tarpu VSAT tvarką diskredituoja netinkamu interpretavimu.
„Priėmus naują Vidaus tarnybos statuto redakciją, buvo ne tik pakeistas darbo laiko skaičiavimas, tam buvo numatytas ir papildomas finansavimas. Tuo tarpu VSAT administracija nuėjo kitu keliu – „lyginant“ viršvalandžius pareigūnams suteikiamos išeiginės kartu silpninant valstybės sienos apsaugą. Akivaizdu, kad mažiau pajėgų nei anksčiau saugo valstybės sieną, o papildomas finansavimas pareigūnų nepasiekė“, - sako J. Amelinas.
Jei pastebėjote neatitikimus, kreipkitės į LPPPS teisininkus
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo Teisės skyriaus vadovas Martynas Austys pareigūnams pataria atidžiai sekti viršvalandžių skaičiavimą ir, jei viršvalandžiai neapmokami bent vienu iš aukščiau išvardintų trijų viršvalandžių rūšių, kreiptis į LPPPS.
Darbas poilsio dieną turi būti apmokamas dvigubai
Valstybės tarnybos įstatymas numato, kad pareigūnui už darbą poilsio dieną, jeigu jis nenumatytas pagal grafiką, mokama ne mažiau kaip dvigubai. LPPPS ragina savo narius pasitaikius atvejams, kai darbdavio iniciatyva teko dirbti poilsio dieną ir toks darbas nebuvo apmokėtas minėta tvarka, kreiptis į NPPSS teisininkus.
Anksčiau rašėme:
LPPPS susitikime su VSAT vadovybe sprendė pareigūnams aktualius klausimus
Suminė darbo laiko apskaita: į ką būtina atkreipti dėmesį skaičiuojant ir lyginant darbo laiką
LPPPS informacija