Lietuvos policijos darbuotojų profesinė sąjunga (LPDPS) reikalauja Vidaus reikalų ministerijos ir Policijos departamento peržiūrėti policijos pareigūnams šiuo metu tenkančias funkcijas, mažinti jų skaičių ir susitelkti tik ties tomis, kurios tiesiogiai susiję su viešosios tvarkos užtikrinimu ir nusikaltimų prevencija.
„Lietuvos policininkai yra tapę tikromis barbėmis devyndarbėmis. Mes vykdome gausybę funkcijų ir atliekame daug darbų, kurie iš esmės priklauso kitų institucijų atsakomybės sričiai. Kaip pavyzdžius galiu paminėti vaikų teisių apsaugą, nelegalią prekybą, visuomenės sveikatą, mokesčių kontrolę ar net rinkimų priežiūrą. Šios perteklinės funkcijos apsunkina policijos darbą, mažina jos veiklos efektyvumą, mažiau resursų lieka tiesioginėms funkcijoms atlikti“, – sako Ineta Kursevičienė, LPDPS pirmininkė.
Anot jos, dėl perteklinių funkcijų policijos resursai yra išsklaidomi, o pareigūnai negali pilnai susitelkti į pagrindines savo užduotis – užtikrinti saugumą, tirti nusikaltimus ir vykdyti prevenciją. Tai, galiausiai, mažina pareigūnų motyvaciją ir kelia riziką dėl jų perdegimo.
„Mes neturime būti atsakingi už visas valstybines funkcijas. Dabar gi kartais atrodo, kad taip yra. Dėl šios situacijos kenčia ne tik pareigūnai, bet ir pati visuomenė, kuri tikisi greito ir efektyvaus reagavimo į nusikalstamas veiklas“, – pabrėžia profesinės sąjungos pirmininkė.
Pasak jos, yra gausybė institucijų, kurių tiesioginė paskirtis – spręsti vienas ar kitas problemas. Tačiau galiausiai viską turi daryti policija.
„Pavyzdžiui, higienos normų, triukšmo valdymo ir užkrečiamųjų ligų prevenciją turėtų prižiūrėti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir savivaldybių administracijos. Nelegalių vaistų, dopingo medžiagų ar alkoholio prekybą – Valstybinės mokesčių inspekcija ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Vaiko teisių apsaugos pažeidimai turėtų būti sprendžiami Vaiko teisių apsaugos tarnybos, o mokesčių kontrole turi užsiimti mokesčių inspekcija ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Tokių pavyzdžių galėčiau išvardinti ir daugiau. Visos šios situacijos turi labai ryškų bendrą
vardiklį – ženklų policijos įsitraukimą į problemų sprendimą. Taip būti neturėtų“.
LPDPS reikalauja ministerijos ir Policijos departamento peržiūrėti teisės aktus ir aiškiai apibrėžti policijos atsakomybes, perduodant perteklines funkcijas atitinkamoms institucijoms. Policijos departamento turimus resursus išimtinai sutelkti į viešosios tvarkos ir saugumo užtikrinimą.
„Taip pat turi būti sukurtas efektyvesnis policijos bendradarbiavimo su kitomis institucijomis modelis, kuris aiškiai apibrėžtų ir atsakomybių paskirstymą. Galiausiai visuomenei turi būti tinkamai paaiškinta kokios institucijos yra atsakingos už konkrečius pažeidimus“, – teigia I. Kursevičienė.